Farg‘ona viloyatida sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirishga astoydil harakat qilamiz
Raxmatullo Kamolov, Farg‘ona viloyat Kengashi raisi, xalq deputatlari viloyat Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi rahbari:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari hamda avval berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishish maqsadida 6-7 may kunlari Farg‘ona viloyatiga tashrif buyurdi.
Ta’kidlash joizki, Davlatimiz rahbari 2018 yil 12-13 iyun kunlari Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida ko‘plab istiqbolli loyihalar bilan tanishib, tuman va shaharlarda qurilish-bunyodkorlik ishlari ko‘lamini sifat jihatidan kengaytirish, sanoat, qishloq xo‘jaligi, turizm, xizmat ko‘rsatish va servis sohalarini jadal rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish yuzasidan tegishli vazifalarni belgilab bergan edi.
O‘tgan vaqt mobaynida mazkur topshiriqlar ijrosi yuzasidan muayyan ishlar amalga oshirildi. Bu kabi ijobiy ishlar viloyatimiz salohiyatini yanada oshirishga, aholi farovonligini ta’minlashga, hudud iqtisodiyotini yanada yuksalishiga sabab bo‘lmoqda.
Davlatimiz rahbari bu yilgi tashriflari davomida ham qator yirik korxonalar, tadbirkorlik sub’ektlari, fermer xo‘jaliklari faoliyati bilan yaqindan tanishib, o‘z taklif va fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi.
Xususan, Qo‘shtepa tumanidagi “Ipak gilamlari” mas’uliyati cheklangan jamiyati, Farg‘ona shahridagi Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi, “Temurbeklar maktabi”, “Listem-Fergana” qo‘shma korxonasi, Farg‘ona tumanidagi «Komiljon ota Mamajonov» fermer xo‘jaligi faoliyati bilan tanishdi. Shuningdek, viloyatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.
Viloyatimizda bu kabi amalga oshirilayotgan katta loyihalar, investitsiyalarning kiritilishi, yirik korxonalarning barpo etilishi minglab yangi ish o‘rinlarini yaratilishiga, aholimiz farovonligini ta’minlashga, nafaqat viloyatimizni balki, O‘zbekiston iqtisodiyotini yuksaltirishga katta xizmat qiladi.
Bu borada partiyamiz deputatlik guruhi a’zolari ham belgilab berilgan topshiriqlarning ijrosini ta’minlashda o‘z faolligini ko‘rsatadi.
Ismoiljon Sultonov, Qo‘shtepa tumanidagi “Ipak gilamlar” korxonasi rahbari, O‘zLiDeP faoli:
Prezidentimiz tashrifi doirasida bizning korxonamiz faoliyati bilan ham yaqindan tanishib, u yerda xotin-qizlar bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Korxonamizning qoshida 3 ta filiali bo‘lib, bu yerda 200 nafar, jamiyat tarkibidagi 9 ta shunday korxonada jami 2 mingga yaqin xotin-qiz mehnat qilmoqda. Ushbu korxonalarda atlas, adras va shoyidan 300 ga yaqin turdagi tayyor mahsulot, 400 dan ortiq nusxadagi ipak gilamlar to‘qilmoqda.
Prezidentimiz ipak gilamlar eskizini tayyorlash va to‘qish jarayonini ko‘zdan kechirdi, mahsulotlar sifati va xaridorgirligi bilan qiziqdi.
Ipakdan to‘qilgan gilamlarning noyobligi shundaki, yillar o‘tsa ham u xususiyatini yo‘qotmaydi, aksincha, rangi yanada ochilib boradi. Shuning uchun bunday gilamlarning o‘lchami kichik bo‘lsa-da, jahon bozorida juda qimmat.
Davlatimiz rahbari qishloqda xotin-qizlar uchun yangi korxona tashkil etib, jahon standartlariga mos ipak mahsulotlar tayyorlanayotganiga yuksak baho bergani bizni yanada ruhlantirdi. Pillachilik klasterlarini tashkil etish bo‘yicha Farg‘ona tajribasini ommalashtirish, mahallalar huzurida 300-400 kishilik korxonalar, ularning oldida 1-2 gektarlik pillaxonalar ochish kerakligi borasida o‘z takliflarini berib o‘tdi.
Bundan tashqari ipakdan mahsulotlar tayyorlash bo‘yicha klasterlar tashkil etish kerakligi, shunda xomashyo yetkazish ham barqaror bo‘lishligi, tannarx ham tushishligini alohida e’tirof etdilar.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyatini yanada kengaytirish, bu yerni Farg‘ona turizm yo‘nalishiga kiritish, Samarqand, Buxoro, Xiva kabi shaharlarda uning rastalarini tashkil etish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berdi.
Ana shu maqsadda biz yil oxirigacha yana 15 ta to‘quv sexi tashkil etib, ishchilar sonini 4,5 mingtaga yetkazishni rejalashtiryapmiz. Kelajakda ipak mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirib, uni tashqi bozorga arzon narxlarda yetkazish, xotin-qizlar uchun ish o‘rinlarini ko‘paytirishni o‘z oldimizga katta maqsad qilib olganmiz.

Новый импульс для развития промышленности и предпринимательства в Ферганской области
Рахматулло Камолов, председатель Ферганского областного Кенгаша, руководитель депутатской группы УзЛиДеП в областном Кенгаше народных депутатов:
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6-7 мая посетил Ферганскую область с целью  ознакомления хода  социально-экономического развития региона и исполнением  ранее  поставленных задач.
Уместно отметить, что в ходе состоявшейся  12-13 июня  2018 года  поездки по Ферганской области глава государства  ознакомившись  с рядом перспективных проектов, наметил задачи  по расширению масштабов и повышению качества  строительной работы в городах и районах, активному развитию  сфер промышленности, сельского хозяйства,  туризма, услуг и сервиса, повышению уровня жизни людей.
С целью исполнения поставленных задач в области проведена определенная работа по повышению потенциала области, обеспечению благосостояния населения, развитию экономики региона.
В ходе нынешней поездки,  глава государства также ознакомился с деятельностью  ряда крупных предприятий, субъектов предпринимательства, фермерских хозяйств, высказал свои мнения и предложения.
В частности, ознакомился с деятельностью  ООО “Ипакгиламлари” Куштепинского района, нефтеперерабатывающего завода в городе Фергана, “Школой Темурбеков”, совместного предприятия “Listem-Fergana”, фермерского хозяйства «Комилжонота Мамажонов» Ферганского района. Президенту также представили  проекты социально-экономического развития области.
Реализуемые в области проекты, привлечение инвестиций, строительство крупных предприятий будет способствовать созданию тысяч новых рабочих мест, обеспечению благосостояния населения, развитию экономики не только области, но и всей страны.
Члены депутатской группы партии также будут проявлять активность  в обеспечении исполнения поставленных задач.
Исмоилжон Султонов,  руководитель предприятия “Ипак гиламлар” Куштепинского района, активист  УзЛиДеП:
В ходе поездки по области Президент ознакомился с деятельностью нашего предприятия, работой по обеспечению занятости женщин.
При предприятии действуют 3 филиала, в которых работают 200 женщин, в 9 предприятиях общества – 2 тысячи женщин. На этих предприятиях производится  300 видов продукции из атласа, адраса, шелка, более 400 видов ковров из шелка.
Президент ознакомился с подготовкой эскизов ковров и процессом ковроткачества, интересовался качеством  и спросом на продукцию.
Уникальность шелковых ковров заключается в том, что даже по истечении многих лет они не теряют, а приумножают свои краски.  Поэтому эти ковры, небольшие по размерам, пользуются особым спросом на мировом рынке.
Нас вдохновила высокая оценка главой государства  нашего предприятия, построенного в кишлаке, обеспечения трудоустройства женщин и продукции, производимой в соответствии с мировыми стандартами. Президент  дал советы по популяризации  ферганского опыта организации шелководческих кластеров, строительству в махаллях  предприятий на 300-400 рабочих мест и созданию при них  на 1-2 гектарах помещений для откорма гусениц шелкопряда.
Отдельно отметил необходимость  организации кластеров по производству готовой продукции из шелка, при этом себестоимость будет снижаться за счет стабильной поставки сырья.
Глава государства дал указания по расширению деятельности предприятия, включению его в перечень туристических объектов Ферганы, открытию собственных торговых рядов в городах Самарканд, Бухара, Хива.
С этой целью  до конца годы мы намерены  открыть еще 15  вязальных цехов и увеличить количество  работников до 4,5 тысячи человек. В дальнейшем будем расширять  производство продукции из шелка, осуществлять поставку продукции на внешний рынок по низким ценам, увеличивать рабочие места для женщин.