O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va avval berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishish maqsadida 16-17 may kunlari Andijon viloyatiga tashrif buyurdi. Ushbu tashrif yuzasidan partiya faollarining fikr-mulohazalari bildirib o‘tilgan.
Toxir TOLIPOV, O‘zLiDeP Andijon viloyat Kengashi raisi:
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili 19-20 may kunlari viloyatimizga tashrifi chog‘ida hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha muhim vazifalarni belgilab bergan edi. Shu davr mobaynida ular ijrosiga alohida e’tibor qaratildi. Viloyatimizda shahar va qishloqlar obod bo‘lib, aholi farovonligi yuksaldi. Ayniqsa, sanoat, qurilish, farmatsevtika, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, ijtimoiy sohalarni rivojlantirishda salmoqli natijalarga erishildi. Barcha makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha o‘sish kuzatildi.
2018 yilda Investitsiya dasturi doirasida umumiy qiymati 1,8 trillion so‘mga teng 411 loyiha amalga oshirildi, 12 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi. Xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirish hisobidan 20,7 million AQSh dollari miqdorida import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatiga ega yirik korxonalar foydalanishga topshirildi. 211,2 million dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Buning natijasida viloyatning ijtimoiy-iqtisodiy yuksalishi, shahar, tuman markazlari bilan bir qatorda eng chekka qishloq va mahallar obod bo‘lishi, minglab ish o‘rinlari yaratilishi, aholi turmush darajasi ortishiga zamin yaratdi.
Davlatimiz rahbarining bu galgi tashrifida bir qator yangi ishga tushirilgan korxonalar, tadbirkorlik sub’ektlarini ko‘zdan kechirish barobarida keyingi yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan qator yangi loyihalar bilan ham yaqindan tanishdi, tegishli taklif va ko‘rsatmalarni berib o‘tdi.
Albatta, buning zamirida xalqimiz hayotini yaxshilash, farzandlarimizning ertangi kuniga zamin yaratish, har bir fuqaroning kelajakka bo‘lgan ishonchini orttirish, aholi farovonligini ta’minlash maqsadi mujassam.
Bu kabi viloyatimizda bo‘layotgan o‘zgarishlarga partiyamiz faollari, deputatlik korpusi vakillari ham o‘z hissalarini qo‘shgan holda aholi tomorqalaridan samarali foydalanishda targ‘ibotni keng yo‘lga qo‘yish, hududda tadbirkorlikni yanada rivojlantirish orqali yangi ish o‘rinlarini yaratish, investitsiya loyihalarini joriy etilishida partiyaviy nazoratini olib borishni ustuvor maqsadlaridan biri sifatida belgilab oldi.
Zokirjon NABIJONOV, O‘zLiDeP faoli, “Khantex Group” MChJ rahbari:
Davlatimiz rahbari viloyatimizga tashrifi doirasida Qo‘rg‘ontepa tumani Uchqun mahallasida tashkil etilgan ushbu korxonamiz faoliyati bilan ham yaqindan tanishdi. Korxonamiz tashkil etilganiga ikki yil bo‘lib, paxta-to‘qimachilik klasteri shaklida faoliyat olib boradi. Korxonamiz qariyb 9 ming gektar maydonda fermerlar bilan paxta yetishtirish bo‘yicha hamkorlik qilib kelmoqda.
Prezidentimiz o‘tgan yil may oyida Andijon viloyatiga tashrifi chog‘ida jamiyatimizning to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishgan edi. Bugunga kelib bu reja to‘la amalga oshirildi – ulkan yigiruv sexi binosi qurilib, Shveysariyaning «Riter» kompaniyasidan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatildi. Hududda yashovchi 400 nafarga yaqin aholi doimiy ish joyiga ega bo‘ldi.
Bu – hali dastlabki ishlar. Keyingi bosqichlarda mato to‘qish, bo‘yash, tayyor kiyim-kechak va sochiq ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Loyihaning umumiy qiymati qariyb 58 million yevro bo‘lib, korxona to‘liq quvvat bilan ish boshlagach, yiliga 9 ming tonnadan ziyod ip-kalava, qariyb 6 million pogon-metr gazlama, 10 million donadan ortiq tikuv-trikotaj mahsuloti ishlab chiqariladi, 1500 ish o‘rni yaratiladi. Eksport hajmini 40 million dollarga yetkazishni mo‘ljallaganmiz.
Bundan tashqari, klaster negizida 2 ming tonna iste’mol yog‘i, 7,5 ming tonna shrot, 5,4 ming tonna sheluxa ishlab chiqarish quvvatiga ega zamonaviy yog‘-ekstraksiya zavodi va chorva kompleksi tashkil etilmoqda.
Davlatimiz rahbari korxonamiz tarkibidagi klasterning yigiruv sexini kirib ko‘rdi. Mahsulotlar sifatini oshirish, eksportini keng yo‘lga qo‘yish, daromadni oshirish uchun sharoit yaratish kerakligi borasida o‘z takliflarini bildirdi.
Prezidentimizning tashabbusi bilan hududlarda tashkil etilayotgan bu kabi klasterlik faoliyati yo‘lga qo‘yilayotgani mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirishga, nafaqat ichki bozorlarimiz, balki xorij bozorlarini egallashga, eng muhimi aholining ish bilan bandligi ta’minlanib farovon turmush kechirishga zamin yaratmoqda.

Визит Президента побудил андижанцев к достижению новых рубежей
С целью ознакомления  с ходом  социально-экономического развития регионов, проводимой созидательной работой и исполнением ранее данных поручений, Президент Республики Узбекистан  16-17 мая совершил поездку по Андижанской области. Об этой поездке свои мнения и суждения высказали  активисты партии.
Тохир ТОЛИПОВ, председатель Андижанского областного Кенгаша УзЛиДеП:
В ходе состоявшегося  19-20 года  прошлого года визита главы государства в нашу область были намечены важные задачи  по социально-экономическому развитию региона. В течение прошедшего времени  особое внимание было уделено реализации этих задач. В области благоустроены города и кишлаки, отмечается рост благосостояния населения. Весомые результаты достигнуты  в развитии промышленности, строительства, фармацевтической, социальной сфер, малого бизнеса и частного предпринимательства. Наблюдался рост всех макроэкономических показателей.
В 2018 году  в рамках Инвестиционной программы  реализовано 411 проектов общей стоимостью 1,8 триллиона сум, создано более 12 тысяч новых рабочих мест. За счет реализации проектов с участием иностранных инвестиций  сданы в эксплуатацию  предприятия, мощностью производства импортозамещающей продукции в объеме 20,7 миллиона долларов США. Объем экспорта продукции составил   211,2 миллиона долларов.
В результате  создана основа  социально-экономического развития области, благоустройства городов, районных центров, а также  отдаленных кишлаков и махаллей, создания новых рабочих мест и повышения уровня жизни населения.
В ходе нынешней поездки по области глава государства  осмотрел новые предприятия, субъекты предпринимательства, ознакомился с перспективными проектами, дал соответствующие указания и предложения.
Конечной целью данных указаний является улучшение жизни народа, создание прочной основы для всестороннего развития наших детей, достижение уверенности граждан в завтрашнем дне.
Активисты и депутатский корпус партии вносят свой посильный вклад  в происходящие в области преобразования, в качестве приоритетных целей намечена широкая пропаганда оптимального использования  приусадебных земель населения, усиление депутатского контроля за созданием новых рабочих мет  путем дальнейшего развития предпринимательства, внедрения инвестиционных проектов.
Зокиржон НАБИЖОНОВ, активист УзЛиДеП, руководитель  ООО “Khantex Group”:
В ходе поездки по области глава государства  ознакомился с деятельностью нашего предприятия, расположенного в махалле  Учкун Кургантепинского района. Наше предприятие создано два года назад, действует в форме хлопко-текстильного кластера. Мы сотрудничаем с фермерами, которые выращивают хлопок на площади 9 тысяч гектаров земли.
В ходе состоявшейся в мае прошлого года поездки по области, Президент  ознакомился с проектом нашего общества по производству текстильной промышленности.  Сегодня этот план полностью реализован – построен большой прядильный цех, оснащенный  оборудованием компании «Ритер»  Швейцарии. 400 человек, проживающие здесь, получили постоянную работу.
Это – начало нашей деятельности. В дальнейшем  планируется налаживание  производства и покраски тканей, выпуск готовой одежды и полотенец. Общая стоимость проекта - 58 миллионов евро,  с пуском предприятия на полную мощность  будет налажено ежегодное производство 9 тысяч тонн пряжи, 6 миллионов  погонных метров ткани, 10 миллионов штук швейно-трикотажной продукции и создано 1500 рабочих мест. Мы намерены довести объем экспорта до 40 миллионов долларов.
Наряду с этим,  на основе кластера  организовываются маслоэкстракционный завод мощностью производства 2 тысяч тонн масла и животноводческий комплекс мощностью производства 7,5 тысяч тонны шрота, 5,4 тысячи тонн шелухи.
Глава государства  осмотрел действующий в структуре  предприятия прядильный цех кластера. Дал рекомендации по повышению качества продукции, налаживанию экспорта, созданию условий для повышения доходов работников.
Организация по инициативе Президента  в регионах  кластерной деятельности, создает основу для повышения конкурентоспособности выпускаемой продукции, занятию ею достойного места не только на внутреннем, но и внешнем рынке и самое главное, будет способствовать трудоустройству населения и повышению благосостояния людей.