Марказий Осиё ва Кўрфаз давлатларининг тарихий саммити
Ўзбекистон ташқи сиёсатининг сўнгги йилларда эришган муҳим ютуқларидан бири ташқи сиёсий алоқаларнинг сезиларли даражада  кенгайганидир. Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги ўзаро муносабатлар бунинг мисоли бўлиб, бунда ўзаро мулоқотнинг сезиларли ривожлангани кузатилади. Иқтисодий ҳамкорлик, айниқса, энергетика ва нефть-кимё соҳаларидаги шерикликни кенгайтириш йўлида самарали ишлар қилинмоқда. Бугунги кунда “ACWA Power” компанияси билан жами 2 миллиард 600 миллион долларлик йирик энергетика лойиҳалари амалга оширилмоқда. Кимё тармоғида “SABIC” компанияси билан ҳамкорлик ўрнатилган.
Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил 17-18 августда Подшоҳликка амалга оширган тарихий ташрифи икки ёқлама алоқа ривожланиши ва мустаҳкамланишига улкан ҳисса қўшди. Унинг якунида кўплаб ҳужжатлар имзоланди. Шунингдек, халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни мувофиқлаштириш, бир-бирларини мунтазам қўллаб-қувватлашга келишилди.
Икки муқаддас масжид ходими – Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауднинг таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Марказий Осиё - Кўрфаз араб мамлакатлари ҳамкорлик кенгаши” форматидаги биринчи саммитда иштирок этиш учун жорий йил 18-19 июль кунлари Жидда шаҳрида бўлди. Унда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳаларда минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди. Халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди.
Саудия Арабистони Валиаҳди, Вазирлар Маҳкамаси Раиси Шайх Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд раислигида ўтган тадбирда Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний, Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум, Қувайт Давлати Амири ўринбосари, Валиаҳди шайх Мишъал ал-Аҳмад ал-Жобир ас-Сабоҳ, Ўмон Султонлиги Бош вазири ўринбосари Асад бин Ториқ ал-Саид, Баҳрайн Подшоҳининг махсус вакили Шайх Носир бин Ҳамад Ал Халифа ҳамда Кенгаш бош котиби Жасим Муҳаммад ал-Будайвий ҳам қатнашди.
Президентимиз ўз нутқида Марказий Осиё ва Кўрфаз минтақаси халқлари ўртасидаги муносабатлар тарихи узоқ эканини, яқин савдо алоқалари, муштарак қадрият ва анъаналар, муқаддас ислом динимиз уларнинг асосини ташкил этишини алоҳида таъкидлади.
Мовароуннаҳр ва Арабистон диёрлари ўртасидаги тарихий алоқаларни ривожлантиришда буюк мутафаккир ва аллома боболаримизнинг беқиёс хизматлари борлиги қайд этилди. “Барча муҳаддисларнинг пешвоси” – улуғ аллома Имом Бухорий ана шундай сиймолардан биридир.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, мусулмон дунёсидаги олтита буюк муҳаддиснинг икки нафари минтақамизда туғилиб камол топган, қадимий Бухоро эса “Қуббатул Ислом” номи билан шуҳрат қозонган. Маълумки, тўққизинчи аср бошида Аббосийлар давлатининг пойтахтидаги “Донишмандлар уйи” академияси Марказий Осиёлик 200 дан ортиқ алломалар илмий фаолият олиб борганлар. Мусо Ал-Хоразмий, Абу Райҳон Беруний, Аҳмад Фарғоний, Ибн Сино каби улуғ алломаларимиз эса бебаҳо илмий асарларини айнан гўзал ва мукаммал араб тилида яратиб, бутун дунёда шон-шуҳрат қозонганлар.
Ҳозирги вазиятга баҳо берар экан, мамлакатимиз етакчиси бугунги хавф-хатарларга қарамай, иккала минтақа ҳам тинчлик, барқарорлик ва тараққиёт макони бўлиб келаётганини таъкидлади. Айни пайтда Марказий Осиё ва Кўрфаз давлатлари бир-бирларига ишончли ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида қарамоқда.
Кейинги йилларда Ўзбекистоннинг Кўрфаз мамлакатлари билан алоқалари янги босқичга кўтарилгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўз навбатида, давлатимиз раҳбари минтақаларимиз ўртасидаги амалий ҳамкорликни бир қатор йўналишларда кенгайтиришни таклиф этди. Бизнингча, юқори технологиялар ва инвестициялар соҳасидаги ҳамкорлик эътиборни тортади. Инновациялар, “сунъий” интеллект, “яшил” иқтисодиёт, рақамлаштириш, “ақлли қишлоқ хўжалиги”, нано ва биотехнологиялар соҳаларидаги ҳамкорлик платформалари ва ишчи механизмларини яратиш зарурлиги қайд этилди. Бизнес вакиллари иштирокида Қўшма инвесторлар кенгашини таъсис этиш ва унинг дастлабки йиғилишини Самарқандда ўтказиш ташаббуси илгари сурилди.
Савдо ва транспорт боғлиқлигини кучайтириш тадбиркорлар орасида кенг резонансга сабаб бўлди. Кўрфаз давлатлари билан эркин савдо режимини жорий этиш, техник регламентларни уйғунлаштириш ва электрон тижоратни ривожлантириш долзарб аҳамиятга эга эканлиги қайд этилди.
Йиғилиш якунида Қўшма баёнот қабул қилинди.  Саммит иштирокчилари Ўзбекистон Республикасининг “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши” форматидаги навбатдаги олий даражадаги учрашувни Самарқанд шаҳрида ўтказиш таклифини қўллаб-қувватладилар.
Умуман олганда, “Марказий Осиё - Кўрфаз араб мамлакатлари ҳамкорлик кенгаши” форматидаги давлатлар раҳбарларининг саммити стратегик мулоқотнинг янги фомати шаклланнаётганини кўрсатди. Мазкур стратегик мулоқот Кўрфаздаги араб мамлакатлари ҳамкорлик кенгаши ва Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарлари ўртасидаги ҳамкорлик сиёсат, иқтисодиёт, хавфсизлик ва савдо соҳаларидаги муштарак тараққиётни таъминлаш учун муҳим аҳамият касб этишини англаш, мавжуд алоқаларни барча соҳаларда янада кенгайтириш истагига асосланади. Мазкур жараён турли соҳада ҳар бир давлатнинг ўзига хос хусусиятидан фойдаланиш имкониятини кенгайтиришни кўзда тутади.

Одним из значимых достижений внешней политики Узбекистана за последние годы является существенное расширение внешнеполитических связей. Одним из примеров этого служат взаимоотношения между Узбекистаном и Саудовской Аравией, где наблюдается значительное развитие взаимного диалога. Прилагаются действенные усилия по расширению экономического сотрудничества, особенно в области энергетики и нефтехимии. Например, с компанией «ACWA Power» реализуются крупные энергетические проекты на сумму 2 миллиарда 600 миллионов долларов. В химической отрасли налажено сотрудничество с компанией «SABIC».
Исторический визит Шавката Мирзиёева в Королевство 17-18 августа 2022 года внес огромный вклад в развитие и укрепление двусторонних отношений. В итоге было подписано множество документов. Вместе с тем достигнута договоренность о координации сотрудничества в рамках международных и региональных организаций и регулярной поддержке друг друга.
По приглашению Служителя двух святынь - Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18-19 июля этого года посетил город Джидду для участия в первом Саммите глав государств в формате «Центральная Азия - Совет сотрудничества арабских государств Залива». На нем были рассмотрены вопросы развития межрегионального сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах. Состоялся обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики.
В мероприятии, прошедшем под председательством Наследного принца, Председателя Кабинета Министров Саудовской Аравии шейха Мухаммада бин Салмана Аль Сауда, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Эмир Государства Катар шейх Тамим бин Хамад Аль Тани, Премьер-министр Объединенных Арабских Эмиратов шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум, Заместитель Эмира, Наследный принц Государства Кувейт шейх Мишааль аль-Ахмед аль-Джабер ас-Сабах, заместитель Премьер-министра Султаната Оман шейх Асад бин Тарик аль-Саид, Специальный представитель Короля Бахрейна шейх Насер бин Хамад Аль Халифа, а также генеральный секретарь Совета Джасим Мухаммад аль-Будайви.
Президент Узбекистана в своём выступлении особо отметил глубокую историческую взаимосвязанность народов Центральной Азии и региона Залива, в основе которой тесные торговые отношения, общие ценности и традиции, священная религия Ислам.
Был подчёркнут вклад наших выдающихся мыслителей и учёных в развитие исторических связей между Мавераннахром и Аравийским краем. Одним из них являлся великий учёный-богослов Имам Аль Бухари, известный также как «Султан всех мухаддисов». Отдельно выделим, что двое из шести прославленных богословов мусульманского мира родились и выросли в нашем регионе, а древняя Бухара получила славу как «Куббатул Ислом» - «Купол Ислама». Известно, что в начале IX века в Академии «Дом мудрости» в столице государства Аббасидов свою научную деятельность осуществляли более 200 учёных из Центральной Азии. А такие наши великие учёные, как Аль-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни, Ибн Сино, создавали свои бесценные научные труды именно на прекрасном арабском языке, прославившись на весь мир.
Характеризуя нынешнюю ситуацию, лидер нашей страны отметил, что, несмотря на современные риски и вызовы, оба региона продолжают оставаться пространством мира, стабильности и прогресса. Государства Центральной Азиии Залива являются надёжными и долгосрочными партнёрами. С удовлетворением констатировано, что в последние годы отношения Узбекистана со странами Залива поднялись на качественно новый уровень.
В свою очередь, глава государства выдвинул целый ряд предложений по расширению практического взаимодействия между двумя регионами в ряде приоритетных направлений. На наш взгляд, внимание привлекает взаимодействие в области высоких технологий и инвестиций. Отмечена необходимость создания платформ и рабочих механизмов сотрудничества в области инноваций, «искусственного» интеллекта, «зелёной» экономики, цифровизации, «умного» сельского хозяйства, нано- и биотехнологий. Выдвинута инициатива о создании Совместного совета инвесторов с участием представителей бизнеса и проведения его первого заседания в городе Самарканде.
Широкий резонанс среди предпринимателей вызвало предложение об усилении торговой и транспортной взаимосвязанности. Подчеркнута актуальность создания зоны свободной торговли со странами Залива, гармонизации технических регламентов и развития электронной торговли.
По итогам мероприятия принято Совместное заявление. Участники саммита поддержали предложение Республики Узбекистан о проведении следующей встречи лидеров в формате «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива» в городе Самарканде.
В целом, саммит глав государств в формате «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива» показал формирование нового формата стратегического диалога. Он основан на осознании того, что сотрудничество между лидерами стран Центральной Азии и арабских государств Персидского залива важно для обеспечения общего развития в сферах политики, экономики, безопасности и торговли, стремления к дальнейшему расширению имеющихся связей во всех сферах. Выделим, что этот процесс предусматривает расширение возможности использования уникальных особенностей каждой страны в различных сферах.