O‘zLiDePда Санкт-Петербург билан навбатдаги онлайн-конференция бўлиб ўтди
2018 йил 25 июль куни O‘zLiDePнинг “Ўзбекистонга  инвестицияларни жалб этиш ва экспортни ривожлантириш” лойиҳаси, Ўзбекистон Тадбиркорлик ва фермерликни қўллаб-қувватлаш маркази ва Санкт-Петербург шаҳри маъмурияти ташаббуси билан “Ўзбекистон ва Россия: тўқимачилик саноатини ривожлантиришда ҳамкорлик истиқболлари” мавзусида навбатдаги онлайн-конференция ташкил этилди.
Тадбирнинг мақсади – икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида бевосита ишбилармонлик алоқаларини, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни ўрнатиш, текстиль маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича корхоналар ўртасида кооперацияни чуқурлаштиришга кўмаклашишдан иборат.
O‘zLiDeP вакиллари таъкидлаганидек, сўнгги пайтларда партия фаолиятига 2017-2021 йилларда мамлакатимизни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг экспорт фаолиятини либераллаштириш ва соддалаштириш, иқтисодиёт тармоқлари тузилмаси ва географиясини диверсификациялаш соҳасидаги энг муҳим вазифаларни ҳал этишга кўмаклашишга доир янги, инновацион усуллари жорий этилмоқда.
Бунда устувор вазифа сифатида тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини модернизациялаш ва диверсификациялаш масалалари ташқи бозорларда харидоргир бўлган рақобатбардош тайёр маҳсулотлар ҳажми ва турларини кенгайтириш, пахта толасини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш самарадорлиги ва рентабеллигини оширишнинг энг муҳим ва зарур шарти сифатида кўриб чиқилмоқда.
2017 йил декабрь ойида Президентимиз томонидан “Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини жадал ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармон имзолангани, 2017-2019 йилларда Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини янада ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастури  амалга оширилиши республика тўқимачилик саноатини жадал ривожлантириш жараёнларини сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқди. Хусусан, Дастурга мувофиқ, 2020 йилга келиб ип-калава ишлаб чиқарилишини 2,5 баробарга, тайёр матолар – 2,8 баробарга, ипак матолар – 2,7 баробарга, нотўқима материаллар – 1,5 баробарга, трикотаж мато – 2,7 баробарга ошириш режалаштирилмоқда. Агар мато ишлаб чиқариш хажми 2011 йилда 85,63 млн.кв.метрни ташкил этган бўлса, 2020 йилда ушбу кўрсаткич 459,2 млн.кв.м дан ошади. Ўсиш 5,4 баробарни ташкил этади.
Шунингдек, тикувчилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш 3,2 баробарга, трикотаж маҳсулотларни – 2,1 баробарга, ипак хомашёсини 2,1 баробарга ошириш режалаштирилган. Сўнгги 10 йилда мамлакатдаги тўқимачилик корхоналари ишлаб чиқариш қувватлари 100 фоизга янгиланганини, илғор асбоб-ускуналар ўрнатилганлигини ҳисобга олсак, бу юқори сифатли ва рақобатбардош тайёр маҳсулотларни ишлаб чиқаришни кенгайтириш, йирик чет эл бозорларига илгари суриш деганидир. Россия бозори эса ўзбек тўқимачилик саноати ишлаб чиқарувчилари учун харидоргир ва истиқболли саналади.
Онлайн конференцияда россиялик иштирокчиларнинг таъкидлашича, Санкт-Петербург ва Ўзбекистон тадбиркорларининг мазкур бизнес-форуми икки давлат Президентлари ўртасида эришилган савдо-иқтисодий ва инвестицион соҳаларда Россия-Ўзбекистон ҳамкорлигини кенгайтириш ва мустаҳкамлаш тўғрисидаги келишувларни ҳамда Санкт-Петербург ва Тошкент ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги Битимни амалга ошириш доирасида ташкил этилган.
Унда Россия томонидан 50 нафар россиялик тадбиркорлар ва ишбилармонлар, бизнес ва тармоқ тузилмалари вакиллари иштирок этди. Қатнашчилар орасида шунингдек Санкт-Петербург қонунчилик ҳокимияти вакиллари, Санкт-Петербург маъмуриятининг ташқи алоқалар қўмитаси масъул ходимлари ҳам бор.
Буларнинг барчаси россиялик истеъмолчиларнинг сифатли ўзбек тўқимачилик маҳсулотларига бўлган қизиқиши, ўзаро манфаатли савдо ва инвестицион муносабатларни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, Ўзбекистон маҳсулотини Россия бозорига илгари суриш учун ҳали ишга солинмаган салоҳият ва катта имкониятлар мавжудлигидан далолат беради.
“Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси вакиллари фикрича, экспорт маҳсулот ишлаб чиқариш, янги технологиялар, соҳадаги товарлар бозорини ривожлантириш учун иқтисодий ўсишнинг кучли рағбатлантирувчи омили ҳисобланади. “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси корхоналари ўз маҳсулотларини дунёнинг 55 мамлакатига экспорт қилади, бунда сотиш қамрови доимий равишда кенгайиб бормоқда. Жумладан, тўқимачилик ва тикувчилик-трикотаж тармоғи корхоналари ўз маҳсулотларини МДҲ, Европа мамлакатларига ҳамда ХХР, АҚШ, Канада ва араб давлатларига етказиб беради.
Шу ўринда таъкиддаш лозимки, O‘zLiDePнинг хорижий ҳамкорлар билан ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш, шу жумладан, йирик бизнес ва инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги салмоқли инновацион тажрибаси ушбу энг муҳим вазифаларни самарали ҳал этишга кўмаклашади. У Ўзбекистон ва  хориж мамлакатлари, хусусан, Россия бизнес тузилмалари ўртасида ишбилармонлик мулоқотини янги даражага олиб чиқмоқда.
Бундан кўзланган асосий мақсад – маҳсулотларимиз экспортига, инвестициялар, юксак технологиялар ва “ноу-хау”ларни мамлакат иқтисодиётига жалб қилишга, давлатни инновацион ривожлантиришга, Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган бошқа устувор вазифаларни ҳал этишга кўмаклашишдан иборат.
Умуман олганда, тадбир иштирокчилари қайд этгандек, бизнес-форум Санкт-Петербург ва Ўзбекистон тадбиркорлари ўртасида узоқ муддатли муносабатлар ва шериклик алоқаларини ўрнатиш учун қулай майдонча яратди. Томонларнинг тадбиркорлар мулоқотини, шу жумладан, иқтисодиёт, ижтимоий соҳанинг бошқа тармоқлари бўйича доимий равишда давом эттиришдан манфаатдорлиги қайд этилди.
O‘zLiDeP Матбуот хизмати
1488
Сергели туман фаоли Қиличова Гулрух 2018-07-26 09:44:35
Икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида бевосита ишбилармонлик алоқаларини, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни ўрнатиш, текстиль маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича корхоналар ўртасида кооперацияни чуқурлаштиришга кўмаклашишди. Бунга ўхшаган ҳамкорлик бизни юртимизни янада ривожланишига олиб келади.

В УзЛиДеП состоялась очередная онлайн-конференция с Санкт-Петербургом
Как известно, в стране проводится огромная работа по доведению до мировой общественности сути проводимых в Узбекистане широкомасштабных реформ, условиях, создаваемых для инвесторов и предпринимателей. В этой работе принимают активное участие и институты гражданского общества.
Так, 25 июля 2018 года по инициативе проекта «По продвижению экспорта и привлечению инвестиций в Республики Узбекистан» УзЛиДеП, Центра поддержки предпринимательства и фермерства Узбекистана и Администрации города Санкт-Петербург организована очередная «Он-лайн» конференция “Узбекистан и Россия: перспективы сотрудничества в развитии текстильной промышленности».
Цель мероприятия – содействие установлению прямых деловых контактов между предпринимателями, развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества двух стран, углублению кооперации между предприятиями по производству текстильной продукции.
Как отметили представители УзЛиДеП «в последнее время в деятельность партии активно внедряются новые, инновационные методы содействия решению важнейших задач Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017–2021 годах в сфере либерализации и упрощения экспортной деятельности, диверсификации структуры и географии экспорта отраслей экономики.
При этом в качестве приоритетной задачи рассматриваются вопросы модернизации и диверсификации текстильной и швейно-трикотажной промышленности, как важнейшего и необходимого условия расширения объемов и ассортимента производимой конкурентоспособной готовой продукции, востребованной на внешних рынках, повышения эффективности и рентабельности производства и переработки хлопка-сырца.
Принятие в декабре 2017 года Указа Президента РУ «О мерах по ускоренному развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности», реализация «Программы мер по дальнейшему развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности на 2017-2019 годы», подняли на качественно новый уровень процессы ускоренного развития текстильной промышленности республики. Так, согласно Программе, к 2020 году выпуск хлопчатобумажной пряжи планируется увеличить в 2,5 раза, готовых тканей – в 2,8 раза, шелковых тканей – 2.7 раза, нетканых материалов – 1,5 раза, трикотажного полотна – 2,7 раза. Если объем производства тканей в 2011 году составил 85,63 млн. кв. метров, то в 2020 году этот показатель превысит 459,2 млн. кв. метров. Рост составит 5,4 раза.
Так же планируется увеличение выпуска швейных изделий в 3,2 раза, трикотажных изделий в 2,1 раза, производство шелка-сырца в 2,1 раза. Если учесть, что за последние 10 лет производственные мощности текстильных предприятий страны обновились на 100% за счет установления оборудования последнего поколения, то это означает, что расширилось производство высококачественной и конкурентоспособной готовой продукции, увеличилось ее дальнейшее продвижение на крупные зарубежные рынки сбыта. А российский рынок является одним из самых востребованных и перспективных для узбекского производителя текстильной промышленности».
Российские участники мероприятия особо отметили, что «данный бизнес-форум предпринимателей Санкт-Петербурга и Узбекистана организован в свете практической реализации достигнутых между Президентами двух стран договоренностей о расширении и укреплении торгово-экономического и инвестиционного российско-узбекского сотрудничества, а также Соглашения о сотрудничестве между Санкт-Петербургом и Ташкентом.
В нем с российской стороны участвовали свыше 50 российских предпринимателей и деловых людей, представители бизнес и сетевых структур. Среди участников также присутствовали представители законодательной власти Санкт-Петербурга, руководители и ответработники Комитета по внешним связям Администрации Санкт-Петербурга.
Все это свидетельствует об интересе российских потребителей в  качественной узбекской текстильной продукции, наличии нереализованного потенциала и больших возможностей для дальнейшего расширения и укрепления взаимовыгодных торговых и инвестиционных отношений, продвижения узбекской продукции на российский рынок».
По словам представителей Ассоциации «Узтекстильпром», «экспорт является мощным стимулирующим фактором экономического роста для развития производства продукции, новых технологий, рынка создаваемых товаров отрасли. Предприятия Ассоциации «Узтекстильпром» экспортируют свою продукцию в 55 стран мира, при этом география сбыта постоянно расширяется. В частности, предприятия текстильной и швейно-трикотажной отрасли поставляют свои товары в страны СНГ, Европы, а также в КНР, США, Канаду и арабские государства.
В данном контексте отметим, что солидный инновационный опыт УзЛиДеП по поддержке и развитию сотрудничества с зарубежными партнерами, в том числе в осуществлении крупных бизнес и инвестиционных проектов, способствует эффективному решению этих важнейших задач. Она выводит на новый уровень деловое общение между представителями бизнес структур Узбекистана и зарубежных стран, в данном случае России.
Главная цель при этом – содействие экспорту узбекской продукции, вовлечению иностранных инвестиций, высоких технологий и «ноу-хау» в экономику страны и социальную сферу, инновационному развитию государства, решению иных приоритетных задач, определенных в Стратегии действий».
В целом, как отметили участники мероприятия – бизнес-форум создал  площадку для установления долгосрочных отношений и партнерства между предпринимателями Санкт-Петербурга и Узбекистана. Была подчеркнута заинтересованность сторон в продолжение диалога предпринимателей на постоянной основе, в том числе и по другим отраслям и сферам экономики, социальной сферы, представляющим обоюдный интерес.