“Ағрон”да сув йўқ. Аҳоли эса бир машина сувни 200 минг сўмдан сотиб оляпти
Қабулда фуқаролардан асосан йўлларни таъмирлаш, уй-жой қуриш учун ер майдони ажратиш,  ишга жойлашиш, табиий газ, электр энергияси, ичимлик суви таъминотидаги муаммолар бўйича 20 га яқин мурожаатлар келиб тушди.
Масалан, шу қишлоқда яшовчи Асад Ражабов отасининг вафот этганига 5 йил бўлганини айтиб, унинг номига туман солиқ инспекциясидан қарздорлик хати келаётганидан шикоят қилди. Унинг мурожаатини туман солиқ инспекцияси раҳбари ўринбосари назоратга олиб, ҳал этиб беришини маълум қилди.
Қишлоқ аҳли номидан сўз олган Ойбек Сафаров эса маҳаллага газ баллонлар вақтида келмаслиги, бу бўйича мурожаат қилинса, масъуллар уй кадастр ҳужжатларини тақдим этишни сўраётганини айтди.
Маълум бўлишича, О.Сафаров 2018 йилнинг февраль ойида янги газ баллон олиш учун ҳужжатларни туман газ идорасига тақдим этган. Лекин ҳалигача унинг мурожаати қаноатлантирилмаган.
Мазкур мурожаат юзасидан шу куннинг ўзида халқ вакили Х.Сориев томонидан туман газ идораси раҳбари номига депутатлик сўрови юборилди.
Маҳалла фаоллари Бурхон Номозов ва Ҳасан Чориевлар эса ҳудудда аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш борасида муаммолар мавжудлиги, аҳоли бир машина сувни 200 минг сўмдан сотиб олаётгани, айрим оилаларни сувни сотиб олишга имкони йўқлигини билдирдилар.
O‘zLiDeP Самарқанд вилоят Кенгаши депутатлик бирлашмалари билан ишлаш бўлим мудири Нодир Тўраев эса бу масалани халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашининг навбатдаги сессиясига киритиш бўйича таклиф берди.
“Ичимлик суви билан боғлиқ муаммолар 2018 йилда халқ депутатлари Самарқанд вилоят Кенгаши сессияси кун тартибига киритилган эди. Ҳатто бу бўйича халқ депутатлари вилоят Кенгашининг 253/49-сонли қарорига асосан, масъул мутасаддиларга туман ва шаҳар ҳокимлари билан биргаликда чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва муаммони ҳал этиш вазифаси юклатилган. Аммо орадан бир йил вақт ўтса-да ҳалигача натижа йўқ”, – дейди Н.Тўраев.
“Ўтган давр мобайнида мазкур қарор ижросини таъминламагани сабабли бу масалани халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашининг навбатдаги сессиясига киритиш ва бу бўйича чора-тадбирлар белгиланиши лозим”, – деб қўшимча қилди у.
1471
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари -аппарат раҳбари2019-02-18 11:34:19
Партиямиз томонидан жойларда ўтказилаётган сайёр қабулларда жуда кўп муаммолар жойида ечимини топмоқда.Бу қабулларда маҳаллий Кенгашлар депутатларининг янада фаолроқ қатнашишлари муммоларнинг тезроқ ечими топилишига хизмат қилган бўлар эди.

В селе Агрон нет воды. Население вынуждено покупать машину воды за 200 тысяч сумов
Нурабадский районный Кенгаш УзЛиДеП провел в общеобразовательной школе №55 села Агрон выездной прием граждан.
В ходе мероприятия от населения поступило порядка 20 обращений, касающихся вопроса ремонта дорог, выделения земель для строительства дома, трудоустройства, проблем с обеспечением электроэнергией, питьевой водой и природным газом.
К примеру, житель села Асад Ражабов сообщил, что со времени смерти отца прошло больше 5 лет, но несмотря на это на его имя приходят уведомления по долгам от районной налоговой инспекции. Контроль над решением данного вопроса взял заместитель начальника инспекции.
От имени жителей села выступил Ойбек Сафаров. Он пожаловался, что имеются постоянные проблемы с поставкой баллонов со сжиженным газом. При обращении к ответственным органам они постоянно запрашивают кадастровые документы.
Как выяснилось, в феврале 2018 года О.Сафаров представил необходимые документы для получения газового баллона в райгаз. Однако его обращение осталось без ответа.
В этот же день депутат Х.Сориев направил на имя руководителя райгаза депутатский запрос.
Активисты села Бурхон Намозов и Хасан Чориев подняли другую актуальную проблему – не хватает питьевой воды, население вынуждено покупать воду из водовозов за 200 тысяч сумов, но не все семьи могут такое позволить.
Начальник отдела по работе с депутатскими объединениями Самаркандского областного Кенгаша УзЛиДеП Нодир Тураев предложил включить данный вопрос в повестку дня очередной сессии Нурабадского районного Кенгаша народных депутатов.
- Вопросы обеспечения населения питьевой воды еще в 2018 году были включены в повестку дня сессии Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов. Было принято решение №253/49, в соответствии с которым ответственным лицам поручено совместно с районными и городскими хокимиятами разработать план-график мер и на его основе решить проблему. Но до сих пор все безрезультатно, — говорит Н.Тураев.
Он также добавил, что из-за отсутствия должного исполнения этого решения в районе необходимо рассмотреть вопрос на уровне сессии Нурабадского районного Кенгаша народных депутатов.