“Ағрон”да сув йўқ. Аҳоли эса бир машина сувни 200 минг сўмдан сотиб оляпти
Қабулда фуқаролардан асосан йўлларни таъмирлаш, уй-жой қуриш учун ер майдони ажратиш,  ишга жойлашиш, табиий газ, электр энергияси, ичимлик суви таъминотидаги муаммолар бўйича 20 га яқин мурожаатлар келиб тушди.
Масалан, шу қишлоқда яшовчи Асад Ражабов отасининг вафот этганига 5 йил бўлганини айтиб, унинг номига туман солиқ инспекциясидан қарздорлик хати келаётганидан шикоят қилди. Унинг мурожаатини туман солиқ инспекцияси раҳбари ўринбосари назоратга олиб, ҳал этиб беришини маълум қилди.
Қишлоқ аҳли номидан сўз олган Ойбек Сафаров эса маҳаллага газ баллонлар вақтида келмаслиги, бу бўйича мурожаат қилинса, масъуллар уй кадастр ҳужжатларини тақдим этишни сўраётганини айтди.
Маълум бўлишича, О.Сафаров 2018 йилнинг февраль ойида янги газ баллон олиш учун ҳужжатларни туман газ идорасига тақдим этган. Лекин ҳалигача унинг мурожаати қаноатлантирилмаган.
Мазкур мурожаат юзасидан шу куннинг ўзида халқ вакили Х.Сориев томонидан туман газ идораси раҳбари номига депутатлик сўрови юборилди.
Маҳалла фаоллари Бурхон Номозов ва Ҳасан Чориевлар эса ҳудудда аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш борасида муаммолар мавжудлиги, аҳоли бир машина сувни 200 минг сўмдан сотиб олаётгани, айрим оилаларни сувни сотиб олишга имкони йўқлигини билдирдилар.
O‘zLiDeP Самарқанд вилоят Кенгаши депутатлик бирлашмалари билан ишлаш бўлим мудири Нодир Тўраев эса бу масалани халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашининг навбатдаги сессиясига киритиш бўйича таклиф берди.
“Ичимлик суви билан боғлиқ муаммолар 2018 йилда халқ депутатлари Самарқанд вилоят Кенгаши сессияси кун тартибига киритилган эди. Ҳатто бу бўйича халқ депутатлари вилоят Кенгашининг 253/49-сонли қарорига асосан, масъул мутасаддиларга туман ва шаҳар ҳокимлари билан биргаликда чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва муаммони ҳал этиш вазифаси юклатилган. Аммо орадан бир йил вақт ўтса-да ҳалигача натижа йўқ”, – дейди Н.Тўраев.
“Ўтган давр мобайнида мазкур қарор ижросини таъминламагани сабабли бу масалани халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашининг навбатдаги сессиясига киритиш ва бу бўйича чора-тадбирлар белгиланиши лозим”, – деб қўшимча қилди у.
1471
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари -аппарат раҳбари2019-02-18 11:34:19
Партиямиз томонидан жойларда ўтказилаётган сайёр қабулларда жуда кўп муаммолар жойида ечимини топмоқда.Бу қабулларда маҳаллий Кенгашлар депутатларининг янада фаолроқ қатнашишлари муммоларнинг тезроқ ечими топилишига хизмат қилган бўлар эди.

There is no water in Agron village. The population have to buy a car of water for 200 thousand UZS
Nurabad district Kengash of UzLiDeP held an on-site reception of citizens in the secondary school No.55 of Agron village.
At the event, the population received about 20 complaints concerning the issue of repairing roads, allocating land for building a house, employment, problems with provision of electricity, drinking water and natural gas.
For example, a resident of the village Asad Rajabov informed that more than 5 years had passed since the death of his father, but despite this, notifications of debts from the district tax inspectorate keep coming to his name. Deputy Chief of the Inspection took control over the solution of this issue.
Oybek Safarov spoke on behalf of the villagers. He complained that there are problems with supply of liquefied gas cylinders. When they contact the responsible authorities, they constantly request cadastral documents.
As it turned out, in February 2018, O.Safarov submitted necessary documents to the district gas department for obtaining a gas cylinder. However, his appeal remained unanswered.
On the same day, the deputy Kh.Soriyev sent a deputy request to the Head of the district gas department.
Activists of the village Burkhon Namozov and Khasan Choriyev raised another pressing problem – there is not enough drinking water, the population have to buy water from water carriers for 200 thousand UZS, but not all families can afford it.
Head of Department for working with deputy associations of Samarkand regional Kengash of UzLiDeP Nodir Turayev suggested including this issue on the agenda of the next session of Nurabad district Kengash of people’s deputies.
– Issues of providing the population with drinking were included on the agenda of the session of Samarkand regional Kengash of people’s deputies in 2018. Decision No. 253/49 was adopted, in accordance with which the responsible persons were instructed, together with district and city khokimiyats, to develop a schedule of measures and based on it to solve the problem. However, all to no avail, – says N. Turayev.
He also added that due to the lack of proper execution of this decision in the district, it is necessary to consider the issue at the session level of Nurabad district Kengash of people’s deputies.