O‘zLiDeP фаоли замонавий интенсив боғ барпо этди
O‘zLiDeP Наманган вилоят Кенгаши ходимлари Норин туманидаги “VALLEY FRUITS” ишлаб чиқариш кооперативи тасарруфидаги интенсив боғ фаолияти билан танишди.
Айтиш жоиз, Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилаётган мазкур боғ Германия халқаро ҳамкорлик ташкилоти GIZ томонидан амалга оширилаётган “Қишлоқ ҳудудларини барқарор ривожлантириш” лойиҳаси ташаббуси билан ташкил этилган. Лойиҳа кўмаги билан ҳозирда 5 гектар майдонда “Биг рэд”, “Оранж Рубис”, “Фаралия”, “Рубиста”, Фардао” ва “Спрингблаш”  замонавий ўрик навлари Италиядан келтирилиб, интенсив технологиялар асосида парваришланмоқда. Шу билан бирга 2 гектар ер майдонида “ММ 106”, “ММ 111” ва “Quince C” ўрик кўчатининг пайвандтаглари клонлаштириш (парғамалаш) технологияси ёрдамида кўпайтириляпти.
Қайд этилишича, ҳозирги кунда ишлаб чиқариш кооперативи лойиҳа билан ҳамкорликда Европа бозорлари талабларига мос келувчи “Organic” ва “GLOBAL G.A.P” сертификатлари талаблари бўйича қуритилган олхўри маҳсулотларини етиштириш мақсадида лойиҳа ташаббуси билан ишлаб чиқариш кооперативи тажриба хўжалигида қуритиш учун мўлжалланган “Станлей” ва “Эмпресс” каби замонавий олхўри навларини чет элдан келтириш ва маҳаллий шароитда кўпайтириш хусусида амалий  ишлар олиб борилмоқда.
–Жорий йилнинг куз ойларигача лойиҳа томонидан ишлаб чиқариш кооперативи тасарруфида замонавий мева ва сабзавот қуритиш ускунаси ўрнатилиши режалаштириляпти, – дейди кооператив раҳбари, O‘zLiDeP фаоли Зухриддин Хошимов. –Бундан кўзланаётган асосий мақсад, Фарғона водийсида ўрик ва олҳўри етиштиришнинг замонавий технологияларини жорий қилиш, қуритилган ўрик ва олхўри маҳсулотларини такомиллаштиришдан иборат. Шу боис, хўл ва қуритилган ўрик ҳамда олхўри меваларининг экспорт салоҳиятини ошириш учун Янгиқўрғон туманида “Organic” халқаро стандартини жорий қилиш мақсадида бир нечта олхўри боғлари тажриба майдони сифатида танлаб олинди.

Workers of Namangan regional Kengash of UzLiDeP visited the intensive garden of the production cooperative “VALLEY FRUITS” in Naryn district.
It is worth noting that the garden, funded by the European Union, was founded in accordance with the project “Stable development of rural regions” of the international cooperation organization GIZ Germany. In accordance with the project, new varieties of apricots “Big Red”, “Orange Rubis”, “Faralya”, “Rubista”, “Fardao”, and “Springblash” were brought from Italy to plant on 5 hectares. At the same time, on 2 hectares, the stock of apricot seedlings of the varieties “MM 106”, “MM 111” and “Quince C” are multiplied using cloning technology.
At present, together with the project of a production cooperative, in order to harvest dried plums that meet the requirements of European markets and the certificates “Organic” and “GLOBAL GAP”, practical work is being carried out on importing the “Stanley” and “Empress” plums, the harvest of which will be dried in a pilot farm of a production cooperative.
– Until the autumn of this year, the project envisages installation in a production cooperative of modern drying equipment, – says Zukhriddin Khoshimov, the head of the cooperative, an activist of UzLiDeP. – The goal is to introduce modern apricot and plum cultivation technologies in Fergana Valley, to improve the process of drying these fruits. Several plum orchards were selected as pilot sites to enhance the export of fresh and dried apricots and plums and introduce international standard “Organic” in Yangikurgan district.