O‘zLiDeP Дастурида нималар ўзгарди?
Бу йил мамлакатимизда муҳим сиёсий жараён — парламент қуйи палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайловлар бўлиб ўтиши кутилмоқда. Табиийки, унда муносиб қатнашиш катта тайёргарлик ва масъулиятни талаб қилади. Шу боис O‘zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши ҳам тайёргарлик олдидан ўтган 5 йил давомида қилинган ишлар, йўл қўйилган хато ва камчиликларни сарҳисоб қилиб, янги режалар тузиб олишга киришди.
Бу борада O‘zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши ҳамда Халқ депутатлари Сурхондарё вилоят Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг йиғилишида келишиб олинди. Унда O‘zLiDeP Дастурига киритилаётган қўшимча ва ўзгартиришлар, шунингдек, Сайловолди дастури лойиҳалари ҳам муҳокама қилинди.
— Давлатимиз раҳбари Олий Мажлис Сенатининг йигирманчи ялпи мажлисидаги нутқида айнан бизнинг фаолиятимизга тааллуқли қатор масалалар тилга олинганди, — дейди O‘zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши раиси Алишер Рўзиев. — Хусусан, сиёсий партиялар сафига билимли, ташаббускор ва ташкилотчи аёлларни жалб этиш, уларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини оширишга етарлича эътибор берилмаётгани танқид қилинганди. O‘zLiDeP  мисолида қарайдиган бўлсак, “Аёллар қаноти”нинг бу борадаги фаолиятини талаб даражасида деб бўлмайди. Қолаверса, тадбиркорлик ва фермерликни ривожлантириш учун қабул қилинган ҳуқуқий ҳужжатларни аҳолига етказиш, кичик бизнес вакилларига тушунтириш ишлари суст олиб борилди. Бу йил эса партиянинг туман Кенгашлари, “Ёшлар қаноти” ҳамда бошланғич партия ташкилотлари ҳам бу борада жонбозлик кўрсатиши, фаоллашиши лозим.
Йиғилиш иштирокчилари партиянинг янгиланган Дастури ва Сайловолди дастури лойиҳасига қатор таклифлар, фикрлар билдириб ўтишди.
Бугунги кунда фермерларимизнинг фаолиятига маҳаллий ҳокимият органларининг аралашуви натижасида улар эркин ҳаракат қила олишмаяпти, — дейди “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Сурхондарё вилоят бўлинмаси раҳбари, депутат Алишер Норқобилов. — Уларга қандай экин экиш, агротехник тадбирларни олиб бориш борасида эркинлик бериш керак. Фермер ўзига ажратилган ер майдонининг иссиқ-совуғини бошқалардан яхшироқ билади. Экин-текиннинг ҳам тилини яхшироқ тушунади. Демакки, ўз қоидалари, тажрибаларига асосан иш юритсагина, ҳосили ҳам мўл бўлади. Бу биринчи таклифим. Иккинчиси, бугун юрагида ўти бор ёшларимиз кўп. Улар бугунги сиёсий жараёнларга нисбатан ўз фикрларини баён эта олади. Фақат уларни эшитиш зарур. Бунинг учун эса ёшларга эркин сўз айта оладиган майдон яратишимиз керак, деб ҳисоблайман.
Сўз олганлар орасида O‘zLiDeP Денов туман Кенгаши Мафкуравий, тарғибот-ташвиқот ишлари бўйича раис ўринбосари Олимжон Обиджоновнинг тижорат банкларидан ташқари тадбиркорларга кредитлар ажратишда кўмак берадиган инвестицион фондлар ташкил этиш, “Ташаббус” кўрик-танловида асосан, маҳсулотларнинг сифат брендига эътибор қаратиш ва партия тадбиркорларга фақат бошланғич кўмакни бериш билангина чекланмай, унинг кейинги фаолиятида ҳам учраётган тўсиқларни бартараф этишга ҳам этибор қаратиш каби таклифлари кўпчиликнинг эътиборини тортди.
Йиғилишда депутатлик сўровларига жавоб бермаслик бўйича мансабдор шахслар ва корхона, ташкилотлар масъулларига қонуний чора кўрилиши лозимлигини, бунинг учун эса қонунларга ўзгартириш киритилиши зарурлиги ҳам айтилди.
Бундан ташқари, депутатлар, партия фаоллари томонидан ҳам қатор таклифлар билдирилди.
1412
Дилрабо Рахманова2019-07-18 15:31:19
O‘zLiDeP Дастурига ва сайловолди дастури лойиҳалари муҳокамасида берилган таклифларни қўллаб-қувватлайман. Айниқса, O‘zLiDeP Денов туман Кенгаши Мафкуравий, тарғибот-ташвиқот ишлари бўйича раис ўринбосари Олимжон Обиджонов томонидан берилган таклифлари, яъни тижорат банкларидан ташқари тадбиркорларга кредитлар ажратишда кўмак берадиган инвестицион фондлар ташкил этиш, “Ташаббус” кўрик-танловида асосан, маҳсулотларнинг сифат брендига эътибор қаратиш ва партия тадбиркорларга фақат бошланғич кўмакни бериш билангина чекланмай, унинг кейинги фаолиятида ҳам учраётган тўсиқларни бартараф этиш партия электоратлари учун аҳамиятли.

Что изменилось в Программе и Предвыборной программе УзЛиДеП?
В нынешнем году  предстоит важный политический процесс – выборы в нижнюю палату парламента, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. Для достойного участия в выборах требуются  серьезная и ответственная подготовка к этому процессу. В этой связи Сурхандарьинский областной кенгаш УзЛиДеП в процессе подготовки к выборам приступил к анализу осуществленной за 5 лет работы, допущенных ошибок и недостатков и составлению новых планов.
Об этом было достигнуто соглашение на заседании Сурхандарьинского областного кенгаша УзЛиДеП и депутатской группы УзЛиДеП  в Сурхандарьинском областном кенгаше народных депутатов.  Обсуждались  дополнения и изменения, внесенные  в программу УзЛиДеП  и проект  Предвыборной программы.
— В своей речи на двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса глава государства затронул ряд вопросов, касающихся нашей деятельности, - сказал председатель  Сурхандарьинского областного кенгаша УзЛиДеП Алишер Рузиев. — В частности, критиковалась недостаточность внимания, уделяемого привлечению в политические партии образованных, инициативных женщин, повышению их социально-политической активности. Нельзя сказать, что деятельность “Женского крыла” УзЛиДеП  соответствует  требованиям времени. Также проявлена медлительность  в доведении до населения правовых документов по развитию предпринимательства и фермерства, в разъяснительной работе среди представителей малого бизнеса. В этом году  районные кенгаши, “Молодежное крыло”, первичные организации партии должны усилить активность в своей деятельности.
Участники заседания  высказали свои мнения и предложения по обновленной Программе  и проекту Предвыборной программы.
Фермеры не могут свободно работать из-за вмешательства  органов местной власти в их  деятельность, — сказал руководитель  Сурхандарьинского областного отделения  общенационального движения “Юксалиш”, депутат Алишер Норкобилов. — Их не надо учить, как сеять, и как проводить агротехнические мероприятия. Фермер все это знает и лучше других понимает землю. Если он руководствуется собственным опытом и правилами, у него будет богатый урожай. Это первое предложение. Второе – у нас много активной молодежи. Она способна излагать собственное мнение в отношении происходящих политических процессов. Но молодежь нужно услышать. А для этого молодежи нужно создать площадку, с которой она сможет сказать собственное слово.
Внимание многих привлекли предложения  выступившего на заседании  заместителя  председателя  Денаусского районного кенгаша УзЛиДеП  по идеологической, пропагандистско-агитационной работе Олимжона Обиджонова о создании инвестиционных фондов, которые помимо коммерческих банков  будут предоставлять кредиты предпринимателям, оценке в основном бренда качества продукции на смотрах-конкурсах   “Ташаббус”, а также о том, что партия не ограничиваясь предоставлением только начальной помощи предпринимателям, должна  уделять внимание  устранению препятствий, встречающихся в их дальнейшей деятельности.
На заседании также отмечалась необходимость внесения в законы изменений для принятия законных мер в отношении должностных и ответственных лиц предприятий и организаций, не отвечающих на  депутатские запросы.