Минтақавий иқтисодий интеграция жараёнларида Ўзбекистон манфаатлари
O‘zLiDeP мамлакатимизнинг умумэътироф этилган халқаро меъёрлар ва тамойилларга содиқлик, тинчлик ва хавфсизликни сақлаш, ҳарбий-сиёсий иттифоқлар, бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик, юзага келадиган низо ва зиддиятларни фақат тинч, сиёсий йўл билан тартибга солиш каби фундаментал тамойилларга асосланган ташқи сиёсат тарафдоридир.
Биз БМТ, ШҲТ, МДҲ, ИҲТ ва бошқа халқаро тузилмалар билан фаол ҳамкорлик қилиш Ўзбекистоннинг миллий манфаатларига  жавоб беради, деб ҳисоблаймиз. Бунда Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки, Халқаро валюта жамғармаси, Европа тикланиш ва тараққиёт банки сингари халқаро халқаро иқтисодий ва молиявий-банк тузилмалари билан амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари алоҳида эътибор марказида бўлмоғи лозим.
Бугунги кунда Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқига қўшилиш эҳтимоли борлиги мавзуси кенг жамоатчилик ва мамлакатимиз эксперт доиралари орасида энг фаол муҳокама қилинаётган долзарб масалалардан  бирига айланди. Шундан келиб чиққан ҳолда, мамлакатимиз фуқароларининг фикри учун партиялараро рақобатнинг кучайган ҳамда  партия фаоллари томонидан аниқ позицияни аниқлашнинг долзарблиги  шароитида 2019 йил 18 октябрда O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасида “Минтақавий иқтисодий интеграция жараёнларида (Евроосиё иқтисодий иттифоқида) Ўзбекистон манфаатлари” мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир иштирокчилари, жумладан O‘zLiDePнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро  тадқиқотлар институти, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Банк-молия академияси, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши вакиллари, мустаыил экспертлар, экспортёр тадбиркорлар ва фермерлар, журналистлар республикамизнинг манфаатларидан келиб чиқиб, минтақавий интеграция бирлашмасига қўшилиш оқибатларини ҳар томонлама таҳлил қилдилар. Шунингдек, ЕОИИ мисолида ушбу  бирлашмага қўшилишнинг ижобий ва салбий  томонлари, унинг мамлакатимиз маҳсулот бозори, ЕОИИ га аъзо мамлакатлар, энг аввало, Россия ва Қозоғистон бозоридан тенг ҳуқуқли фойдалана олиши, экспорт қилувчилар фаолияти, ишлаб чиқарувчиларнинг афзалликлари баланси, ҳориждаги меҳнат мигрантларининг аҳволига кўрсатадиган таъсири кўриб чиқилди.
Давра суҳбатининг энг муҳим жиҳатларидан бири экспортёр тадбиркор ва фермерлар учун ўзига хос муҳокама майдончаси бўлди. Бу ерда тадбиркорлар ўз саволларига жавоб олиш билан бирга ташқи сиёсий фаолият, унинг мамлакатимиз ишбилармонлик муҳитига кўрсатадиган таъсири хусусида ўз фикрларини билдириш имконига ҳам эга бўлдилар.
“Халқаро иқтисодий интеграция  жараёнлари: таҳлил ва хулосалар”, “Евро Осиё иқтисодий иттифоқи ва Ўзбекистон манфаатлари”, “Халқаро иқтисодий интеграция: иқтисодий ва сиёсий манфаатлар кесишмаси” ва бошқа шу каби мавзулардаги маърузаларда глобализация  жараёнлари  Ўзбекистон Республикасининг  ташқи сиёсатини янгилашини талаб этиши қайд этилди.
Кўпроқ  очиқ, прагматик, оқилона ва камроқ сиёсийлаштириш ва идеаллаштириш ўзининг миллий манфаатларидан воз кечиш дегани эмаслиги, бундай ташкилотлрга муносабат масаласини сайловолди пиарига айлантириш тўғри позицияни белгилаб олишга фақат халақит бериши мумкинлиги таъкидланди.
Давра суҳбати давомида Ўзбекистон ўз ривожланишининг янги босқичига дадил кўтарилгани таъкидланди. Тараққиётга эришиш эса, - мамлакатни янги, ривожланишнинг янада юқори даражага кўтариш, аҳолининг яшаш даражасини тубдан яхшилаш деганидир.
Тадбирда партия авваламбор, ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий тузилмалар, мамлакатимизнинг дипломатик ваколатхоналарининг фаолиятларини юртимизга хорижий инвестицияларнинг жалб қилиниши, хорижий мамлакатларда  ўзбек миллий брендини, миллий маҳсулотларимиз экспортини  ривожлантиришидан келиб чиққан ҳолда баҳолаб бориши қайд этилди.
Мамлакатнинг турли минтақавий ташкилотларга қўшилишидан келиб чиқиши ижобий ва саблий томонлари борасида  мамлакатимиздаги экспорт билан шуғулланувчи тадбиркорлар ва фермерлар фикрини ўрганишни давом эттиришга келишиб олинди.

“Внешнеполитическая деятельность, продвигающая интересы народа”
УзЛиДеП выступает за внешнеполитический курс страны, основанный на фундаментальных принципах приверженности общепризнанным международным нормам и принципам, сохранению мира и безопасности, неучастия в военно-политических блоках; невмешательства во внутренние дела других государств, урегулирования возникающих конфликтов и противостояний только мирным, политическим путем.
Партия считаем, что национальным интересам Узбекистана отвечает активное сотрудничество с ООН, ШОС, СНГ, ОИС и другими международными структурами. При этом, в зоне особого внимания должны быть вопросы развития практического сотрудничества с международными экономическими и финансово-банковскими структурами, такими как, Всемирный банк, Азиатский банк развития, Исламский банк развития, Международный валютный фонд, Европейский банк реконструкции и развития, другими международными финансовыми и экономическими организациями.
В настоящее время одним из актуальных вопросов, активно обсуждаемых среди широкой общественности и экспертных кругов страны, является тема возможного вступления Узбекистана в Евразийский экономический союз. Исходя из этого, и в условиях обострения межпартийной конкуренции за мнения граждан страны и востребованности со стороны партийного актива определения четкой позиции в ИКПС УзЛиДеП 18 октября 2019 года состоялся круглый стол на тему: “Интересы Узбекистана в процессах региональной экономической интеграции (ЕАЭС)”.
Участники мероприятия, в том числе, депутаты фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса, представители Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты, Банковско-финансовой академии, Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, предприниматели, партактив, журналисты, независимқе эксперты и др., всесторонне проанализировали, исходя из национальных интересов нашей республики, последствия вступления Узбекистана в региональные экономические интеграционные объединения. Также на примере ЕАЭС были раскрыты плюсы и минусы такого возможного внешнеполитического шага, влияния на: сбыт отечественной продукции; равноправный доступ к рынку стран ЕАЭС, прежде всего, России и Казахстана; деятельность экспортеров; баланс конкурентных преимуществ производителей; положение трудовых мигрантов за рубежом и т.д.
В рамках докладов “Процессы международной экономической интеграции: анализ и выводы”, “Интересы Евразийского экономического союза и Узбекистана”, “Международная экономическая интеграция: пересечение экономических и политических интересов” и других, отмечалось, что процессы глобализации требуют обновления внешней политики Республики Узбекистан. Большая открытость и прагматичность, рациональность, меньшая политизированность и идеализированность, совсем не значит отказа от своих национальных интересов. Наоборот использование подобных тем в сиюминутных целях пропиариться в предвыборный период может лишь нанести вред в процессе принятия обдуманного и взвешенного решения по таким актуальным вопросам.
Необходимо отметить, что отличительной особенностью партийных мероприятий УзЛиДеП на сегодня является их четкая ориентированность на нужды электората. Так, нынешний «круглый стол» стал своеобразной дискуссионной площадкой, где предприниматели не только получили ответы на свои вопросы, но и смогли высказать свою позицию по поводу внешнеполитической деятельности, ее влияния на степень делового климата в стране. Все это обязательно будет учтено как в работе партийных структур УзЛиДеП, так и подходах к оценке внешнеполитических инициатив.
В ходе дискуссий и обсуждений в рамках «круглого стола» отмечено, что Узбекистан решительно вступил в новый этап своего развития. Добиться национального прогресса - это поднять страну на новый, более высокий уровень развития, кардинально повысить качество жизни населения.
Со своей стороны, на мероприятии УзЛиДеП подчеркнуто, что партия будет оценивать деятельность внешнеполитических и внешнеэкономических структур, дипломатических представительств Узбекистана, прежде всего, исходя из привлеченных в страну иностранных инвестиций, продвижения узбекских национальных брендов, экспорта национальной продукции и товаров в зарубежные страны.
Принято решение о продолжении со стороны структур УзЛиДеП изучения мнения экспортеров из числа предпринимателей и фермеров, относительно последствий вступления Узбекистана в региональные экономические интеграционные объединения.