2019 йилда O'zLiDeP кўмагида 867 нафар хотин-қизга 58 млрд. 805 млн. сўмлик кредит маблағлари ажратилди
03.02.2020, 18:27
O'zLiDeP Бухоро вилоят Кенгаши “Аёллар қаноти” “Бунёдкор аёллар” лойиҳаси доирасида “Хотин – қизларнинг бандлигини таъминлашда касаначиликнинг ўрни” мавзусида очиқ мулоқот ўтказди.
Учрашувда ушбу партиявий лойиҳа доирасида 2019 йилда 36 та тадбир ўтказилгани, бунинг натижасида 867 нафар хотин-қизга 58 млрд. 805 млн. сўм миқдорида имтиёзли кредит маблағлари ажратилгани таъкидланди.
Шундан сўнг, “Тим Абдуллахон” савдо маркази ва “Атлас-98” оилавий корхонаси раҳбари Б.Файзиева, “Замин Мадад Тайёрлов савдо” МЧЖ раҳбари М.Содиқова, “Севинч Текс Сервис” МЧЖ раҳбари Л.Равшанова, “Тадбиркор бизнес центр” касб-ҳунар ўқув маркази раҳбари С.Давроновалар хотин-қизларга танлаган соҳа ва йўналишларида бизнес-режа тузиш бўйича зарур тавсиялар, маслаҳатлар беришди.
Маҳорат дарслари давомида 30 га яқин хотин-қизнинг бандлиги таъминланди. Шундан 10 нафари зардўзлик, 20 нафари касаначилик йўналиши бўйича ўз ишига эга бўлди. Шунингдек, 10 нафар иштирокчи  партия сафига қабул қилинди.

В 2019 году при содействии УзЛиДеП 867 женщинам выделены кредиты в размере 58 млрд. 805 млн. сумов
В 2019 году при содействии УзЛиДеП  867 женщинам  выделены кредиты в размере  58 млрд. 805 млн. сумов
«Женским крылом» Бухарского областного кенгаша УзЛиДеП в рамках проекта “Бунёдкор аёллар”  организован открытый диалог на тему  “Роль надомного труда в обеспечении занятости женщин”.
На встрече отмечалось, что в рамках этого партийного проекта  в  2019 году проводилось 36 мероприятий, в результате которых  867 женщинам  выделены кредиты в размере  58 млрд. 805 млн. сумов.
Руководитель торгового центра  “Тим Абдуллахон” и семейного предприятия “Атлас-98”  Б.Файзиева, руководитель ООО “Замин Мадад Тайёрлов савдо” М.Содикова,  руководитель ООО “Севинч Текс Сервис” Л.Равшанова,  руководитель  профессионального учебного центра “Тадбиркор бизнес центр” С.Давронова  дали женщинам рекомендации и консультации  о составлении бизнес-планов по выбранным сферам и направлениям.
В ходе мастер-классов обеспечена занятость 30 женщин. 10 из них получили работу в сфере золотого шитья, 20 занялись надомной работой. Также 10 женщин вступили в ряды партии.