Бутун дунёни ташвишга солгани каби мамлакатимизда ҳам коронавирус инфекцияси “кезиб” юрибди. Карантин эълон қилинган. Халқимиз саломатлиги, ҳимояси йўлида шифокорлар, мутасаддилар фидойилик намунасини кўрсатмоқдалар. Хайрия акцияларинику гапирмаса бўлади. Тадбиркорларимизга раҳмат, аҳолининг синовли кунларида елкадош бўлмоқдалар.
Аммо оғриқли нуқталар ҳам бош кўтармоқда. Яқинда ижтимоий тармоқларда вилоятимизда карантин вақтида “ҳашар” уюштирилгани хусусидаги гаплар “болалади”. Ўзбекистон бўйлаб карантин тадбирлари эълон қилиниб, унга амал қилмаганлар учун жазо тайинланган бир паллада, албатта, бу нафақат вилоят, балки бутун республика учун ачинарлидир. Айрим ҳокимият мансабдорлари томонидан ободонлаштириш ходимларининг олиб чиқилгани айтилаётган хабарларда вилоят ҳокими “нишон”га олингани кўринмоқда. Бироқ қизиғи, вилоят раҳбарининг бундан ҳатто хабари ҳам бўлмаган. Акс ҳолда деярли ҳар куни маҳаллий телевидение, радио ва маҳаллий сайтларда чиқиш қилиб, андижонликларни уйда ўтиришга, кўчага зарурат бўлмаса чиқмасликка чақирармиди?
Энг хавфли пандемия соя солиб турган вақтда бундай хабарларнинг тарқалишидан кимга наф? Масалан, шаҳарга кириш-чиқиш ёпилган, Андижон шаҳрининг ўзидаёқ бир неча шифохона карантинга олинган. Шунда ҳам инсонлар ҳаётини хавфга қўйиб “ҳашар” уюштириш тўғрисида гап бўлиши мумкинми?
Хўп, олиб чиқилган бўлса, ўша мутасаддилар вилоят ҳокимини “айбдор” қилишларидан қандай фойда? Демак, ўша айрим мансабдорлар “карантин” деган тушунчадан узоқ, пандемиянинг хавфини билмаяптилар. Уларга чора кўриш керак аслида! Ахир бугун фақат Ўзбекистонни эмас, бутун дунёни ларзага солаётган инфекцияга қарши курашишнинг моҳиятини англамаяптиларми?
“Уйда қолинг” акцияси замирида ҳам аслида инсониятнинг соғлигини муҳофаза қилиш, келажакни асраб қолишку! Биз айни дамда фақат ўзимизни ўйламаслигимиз керак, остонадан чиқаётганимизда кўз олдимизда ота-онамиз, оиламиз, фарзандларимиз, яқинларимиз гавдаланиши зарур. Карантинга амал қилмасак, ўзимиз азият чекамиз. Келажакни барбод қилишга “ҳисса қўшамиз”.
Келинг, (айрим мутасаддилар!) ижтимоий тармоқларни юқоридаги каби хабарлар билан “гуллатмайлик”.  Карантинми, карантинга амал қилайлик. Коронавирусни енгишда, тезроқ бартараф қилишда шифокорларга уйда қолиб ёрдам берайлик.

Some officials do not understand the meaning of “quarantine” term?
Coronavirus infection, which has spread all over the world, has also reached Uzbekistan. Quarantine has been declared. Doctors, responsible persons show dedication in protecting public health. Charity events are held in the country. Thanks to the entrepreneurs, who are supporting the population during these hard days.
Recently, information about organization of “hashar” in our region during the quarantine period was published on social networks. Certainly, a similar action organized during the period when quarantine was announced throughout Uzbekistan and punishment for non-compliance with quarantine requirements is alarming. In the information about the involvement by officials of landscaping and construction workers, the name of the regional khokim was under the “blow”. Meanwhile, he was not even informed of this act. After all, the khokim speaks almost daily on local television, radio, local websites and urges Andijan residents to stay at home, not to go out without emergency.
Who is interested in disseminating such information in such a difficult time? Entrance and exit are closed in the city. Several hospitals are quarantined in the city of Andijan. And can there really be a conversation in such a situation about organizing a “hashar” that poses a danger to human life?
What is intention of those responsible persons who are striving to present the khokim of the region “guilty”? They probably do not understand the meaning of quarantine concept, they do not realize the danger of a pandemic. Appropriate measures should be taken against these persons! Do they not understand the importance of fighting the infection that threatens the whole world?
The goal of the “Stay Home!” campaign is protection of human health, protection of the future! Today we need to think not only about ourselves, we need to think about parents, family, children, close people. Not observing the quarantine, we will increase the trouble and make a “contribution” to the destruction of the future.
Let us (some officials!) not clutter social networks with false information. Quarantine has been declared. Please follow the quarantine rules. Help doctors, stay at home to eliminate coronavirus.