"Амударё томорқа хизмати кластери" МЧЖ 4,8 млрд сўмлик лойиҳани амалга оширмоқчи
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O‘zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов Қорақалпоғистон Республикасида учрашувлари доирасида Амударё туманидаги тадбиркорлик субъектлари, фермер хўжаликлари, томорқа хизматлари кластерлари фаолияти билан яқиндан танишди.
Амударё халқи миришкор, деҳқончиликнинг ҳадисини олган. Туман қишлоқ ҳўжалигига ихтисослашган бўлиб, ҳудудда асосан мева-сабзавот, полиз экинлари етиштирилади.
"Амударё томорқа хизмати кластери" МЧЖ томорқа ер эгалари, деҳқон ва фермер хўжаликларига хизмат кўрсатиш билан бирга, улар томонидан етиштирилган маҳсулотларни узоқ муддатда совутгичда сақлаб беради.
Спикер ўринбосари бошчилигидаги ишчи гуруҳ аъзоларининг учрашувлари мазкур жамиятда ҳам бўлди.
– Ҳозир бутун дунёда кечаётган пандемия ҳар бир давлатга ўзининг мавжуд ички ресурсларини кўриб чиқиб, фойдаланилмаган имкониятларини ишга солиши лозимлигини кўрсатди, – деди А.Хаитов. – Шу сабабли юртимизда томорқа ерларидан самарали фойдаланиш, “Томорқа хизмати” МЧЖ моддий-техника базасини мустаҳкамлашга катта эътибор қаратилмоқда. Масалан, ҳозирги кунда "Амударё томорқа хизмати кластери" МЧЖ негизида томорқа хизмати кластерини ташкил этиш ишлари жадал тусда олиб борилмоқда. Умумий қиймати 4,8 млрд сўмлик лойиҳа доирасида 15-17 минг хонадон қамраб олинади. Мақсад битта – деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларига ажратилган майдонлардан самарали фойдаланиш, қишлоқ аҳолисининг бандлиги ва турмуш даражасини ошириш.
Учрашувда тадбиркор келгусида ҳам режалари катта эканини, фаолиятини янада кенгайтириш мақсадида музлатгич ёнидан меваларни қуритиш цехлари, кўчат помидор етиштириш учун иссиқхона қурмоқчилигини қайд этди.
Спикер ўринбосари бу ташаббусни тўлиқ қўллаб-қувватлаб, фаолиятини кенгайтиришда депутатлар ҳамда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши кўмаклашишини маълум қилди.

ООО "Амударё томорка хизмати кластери" будет реализовывать проект в объеме 4,8 млрд сумов
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракци УзЛиДеП Актам Хаитов в рамках встреч в Республике Каракалпакстан ознакомился с деятельностью субъектов предпринимательства, фермерских хозяйств, кластеров приусадебных услуг Амударьинского района.
Жители района отлично знают земледелие. Это сельскохозяйственный район, где выращивают фрукты, овощи и бахчевые культуры.
ООО "Амударё томорка хизмати кластери" наряду с предоставлением услуг владельцам приусадебных земель, дехканским и фермерским хозяйствам, обеспечивает долгосрочную сохранность выращенной продукции в холодильных складах.
В этом обществе состоялась встреча членов рабочей группы под руководством заместителя Спикера.
«Сегодня охватившая весь мир пандемия показала, каждая страна должна пересмотреть свои внутренние ресурсы и задействовать неиспользованные возможности», - сказал А.Хаитов. – В этой связи в нашей стране уделяется большое внимание эффективному использованию приусадебных земель, укреплению материально-технической базы ООО “Томорқа хизмати”. Например, в настоящее время активно ведется работа по организации кластера по оказанию приусадебных услуг на базе ООО "Амударё томорка хизмати кластери". В рамках проекта общей стоимостью 4,8 млрд сумов буду охвачены 15-17 тысяч домов.  Цель одна – эффективное использование земель, выделенных дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель, повышение уровня занятости и жизни сельского населения.
На встрече было отмечено, что у предпринимателя большие перспективные планы, в целях развития деятельности рядом с холодильным складом будут построены цех для сушки фруктов и теплица для выращивания помидоров.
Заместитель Спикера поддержал эту инициативу, и сообщил, что расширению деятельности будут способствовать и депутаты, и Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.