Форумда тадбиркорларни қийнаётган ўнлаб муаммолар муҳокама қилинди
Жондор туман ҳокимлигида O‘zLiDeP Бухоро вилоят Кенгаши Сиёсий таълим ва депутатлик гуруҳлари билан ишлаш бўлими томонидан маҳаллий Кенгаш депутатлик гуруҳларининг жойларда пандемия даврида аҳолини бандлигини таъминлаш, бизнес субъектларининг фаолиятини тиклашга кўмаклашиш, инвестицион лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этишдаги муаммолар ва бошқа шу соҳага тегишли масалалар юзасидан “Депутатлар ва тадбиркорлар мулоқоти” форуми  бўлиб ўтди.
O‘zLiDeP вилоят ва туман Кенгашлари фаоллари, депутатлар, шунингдек,  прокуратура, Ўзбекистон Республикаси Бош Вазирининг тадбиркорларни мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхонаси, адлия, кадастр сингари ташкилотларнинг тумандаги мутасаддилари, қолаверса, Савдо-саноат палатаси ҳудудий бошқармаси ва  тижорат банкларининг вакиллари иштирокида кечган форумда асосий эътибор коронавирус пандемияси даврида аҳоли бандлиги ва даромадини оширишнинг муҳим манбаи бўлган кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни янада  ривожлантириш бўйича карантин қоидаларига амал қилган ҳолда жойларда йиғилиб қолган муаммоларни ўрганиб, уларни жойида ҳал этишга қаратилди.
Тадбирда тадбиркорлар, кичик бизнес вакиллари, оилавий тадбиркорлар, ўз тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган ёшлар ва аёллар муаммолари билан тўғридан тўғри мурожаат этишди.
Мурожаатларнинг асосий қисми банкдан кредит ажратиш ва тадбиркорликни йўлга қўйиш учун ер ажратиш масалаларида бўлди.
Қалмоқ МФЙ ҳудудида яшовчи Жамол Ахмедов келини ва қизига имтиёзли кредит асосида тикув машинаси олиб беришларини сўраб мурожаат қилди. Қароли маҳалласида истиқомат қилувчи Фозил Нодиров эса 5 ой муқаддам Агробанкнинг тумандаги филиалидан имтиёзли кредит олиш учун ҳужжат топширгани аммо ижобий натижадан ҳамон дарак йўқлигини айтди.
Охшихлик тадбиркор Бобомурод Қурбонов қолипли нон ишлаб чиқаришни йўлга қўйган. У чорвачилик билан ҳам шуғулланмоқчи. Тадбиркорнинг айтишича, унда ўнга яқин қора молларидан ташқари, 70 туёқ ҳисори қўйлари ҳам бор. У фаолиятини кенгайтириши учун экин ери ажратилишида кўмаклашишларини сўради. Ана шундай мазмундаги муаммолар билан Ҳомид Толибов, Мухлиса Кенжаева, Нурбек Бешимов ва Бекзод Йўлдошев сингари бир қатор жондорликлар мурожаат қилишди. Ҳар бир берилган савол, айтилган муаммо ва таклифлар тегишли ташкилот вакиллари ва депутатларга бириктирилди.
— Вилоятда, айни пайтда 26 915 та кичик бизнес субъектлари ва хусусий тадбиркорлар фаолият юритмоқда. Жондор туманида эса 1633 та кичик бизнес субъектлари ва хусусий тадбиркорлар фаолият олиб бормоқда. Шундан 346 таси шу йил рўйхатдан ўтказилган, — дейди Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси Бухоро вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи ўринбосари Акбар Мухаммедов.
Форумда O‘zLiDeP Бухоро вилоят Кенгаши Сиёсий таълим ва депутатлик гуруҳлари билан ишлаш бўлими мудири Руслан Загретдинов  қулай бизнес муҳити ва уни янада ривожлантириш ҳолати юзасидан тизимли мониторинг ва жамоатчилик назорати олиб бориш, жумладан, лойиҳа доирасида кўтарилган масалалар юзасидан депутатлик сўровлари ва назорат-таҳлил ишларини олиб бориш борасидаги ўз таклифларини айтиб ўтди. Шунингдек, партиянинг туман Кенгаши раиси, вилоят Кенгаши депутати Жамол Ашуров юқоридаги масалалар юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.

На форуме обсуждены десятки проблем предпринимателей
В хокимияте Жондорского района Отделом политического образования и  работы с депутатскими группами Бухарского областного Кенгаша УзЛиДеП проведен форум «Диалог депутатов и предпринимателей» по вопросам обеспечения депутатскими группами местных Кенгашей народных депутатов на местах занятости населении, содействия субъектам бизнеса в восстановлении деятельности, внедрения в жизнь инвестиционных проектов и других проблем, касающихся данной сферы в период пандемии.
На форуме с участием активистов, депутатов  областных и районных Кенгашей УзЛиДеП, а также ответственных лиц прокуратуры, Приемной Премьер-Министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей, органов юстиции, кадастра района, представителей регионального управления Торгово-промышленной палаты и коммерческих банков основное внимание направлено  на изучение и решение вопросов, накопившихся на местах по дальнейшему развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, являющихся важным источником обеспечения занятости населения и повышения их доходов.
В ходе мероприятия своими проблемами поделились  предприниматели, представители малого бизнеса, семейные предприниматели, молодежь, которая собирается начать свое дело и женщины.
Основная часть обращений касалась вопросов выделения кредитов банками и земли для налаживания предпринимательской деятельности.
Житель МСГ "Калмок" Жамол Ахмедов  обратился с вопросом о приобретении швейных машин для невестки и дочери на основе льготного кредита. Житель махалли "Кароли" Фозил Нодиров рассказал о том, что пять месяцев назад сдал документы в районный филиал Агробанка для получения льготного кредита. Однако до сих пор не получил положительного ответа.
Предприниматель из Охшиха наладил производство хлеба  –буханки. Теперь он хочет наладить и скотоводство. По словам предпринимателя, кроме   10 голов крупного рогатого скота, у него есть 70 голов овец породы «хисори». Он попросил оказать содействие в выделении посевной площади для расширения своей деятельности. С обращениями такого содержания обратился ряд жондорцев, таких как,   Ҳомид Толибов, Мухлиса Кенжаева, Нурбек Бешимов и Бекзод Юлдашев. По каждому заданному вопросу и предложению, для его законного решения, закреплен депутат и представитель соответствующей организации.
—На данный момент в области действуют 26 915 субъектов малого бизнеса и частных предпринимателей. А в Жондорском районе ведут деятельность 1633 субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. Из них, 346 зарегистрированы в этом году, - говорит заместитель начальника Бухарского областного регионального  управления  Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Акбар Мухаммедов.
На форуме с предложением  по ведению системного мониторинга и общественного  контроля по созданию благоприятной  бизнес-среды и ее дальнейшему развитию, в том числе по  ведению депутатских запросов и контрольно-аналитической работы, выступил заведующий Отделом Бухарского областного Кенгаша по политическому образованию и работе с депутатскими группами. Так же, по вышеупомянутым вопросам свое мнение высказал Председатель районного Кенгаша партии, депутат областного Кенгаша Жамол Ашуров.