Инвестиция лойиҳалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 январь куни Жиззах вилоятидан қайтиб келгач, инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Дастлаб 2021 йилда тижорат банклари томонидан амалга ошириладиган йирик инвестиция лойиҳалари тўғрисида маълумот берилди.
Мамлакатимизда замонавий технологияларни жалб этган ҳолда экспортбоп ва импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришга катта эътибор қаратилмоқда. Хусусан, тижорат банклари томонидан 2021 йилда 120 триллион сўм миқдоридаги йирик инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, қурилиш материаллари, енгил саноат, қишлоқ хўжалиги, нефть-кимё, машинасозлик ва бошқа тармоқларда қиймати қарийб 1 миллиард доллар бўлган 14 та йирик инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилган.
Масалан, Сирдарё шаҳрида фаолият юритаётган полиэтилен қоп ва енгил контейнерлар ишлаб чиқариш корхонасида 2 мингга яқин киши меҳнат қилмоқда. Бунинг давоми сифатида, Ўзсаноатқурилишбанк томонидан “спанбонд-мелтблаун” нотўқима матоларини ишлаб чиқаришга қаратилган 94 миллион долларлик лойиҳа режалаштирилган.
Умуман айтганда, янги лойиҳалар самарасида махсус техникалар, полиметалл маҳсулотлар, геосинтетик материаллар, минерал пахта асосида қурилиш плиталари, қувур, ойна ва бошқа маҳсулотлар тайёрлашни йўлга қўйиш, мева-сабзавотчилик кластерлари ҳамда кичик саноат зоналарини ташкил этиш кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятидан келиб чиқиб, оқилона жойлаштириш, саноат инфратузилмасини яхшилаш, кластер ва технопарклар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Президент Шавкат Мирзиёевга, шунингдек, пойтахтимизда инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши борасида маълумот берилди. Тошкент шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурига асосан 2020 йилда молиялаштиришнинг барча манбалари ҳисобига 3,7 миллиард доллар инвестиция ўзлаштирилгани қайд этилди. Қиймати 11 триллион сўмдан зиёд 306 та лойиҳа фойдаланишга топширилиб, қарийб 13 мингта янги иш ўрни яратилган.
Мисол учун, Бектемир туманидаги “ДСК Бинокор” масъулияти чекланган жамият 504 миллиард сўмлик инвестиция ҳисобига темир-бетон маҳсулотлар, Сергели туманидаги “Bek Mega Textile” корхонаси 119 миллиард сўмлик инвестиция эвазига тўқимачилик товарлари ишлаб чиқаришни ташкил этган.
Бу борадаги ишларни изчил давом эттириш мақсадида 2021-2023 йиллар учун қиймати 109 триллион сўмдан зиёд 1 минг 277 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилган. Шундан қарийб 4,9 миллиард доллари хорижий инвестиция ва кредитларга тўғри келиши кутилмоқда. Бу саъй-ҳаракатлар 86 мингга яқин иш ўрни ташкил этиш имконини беради.
Жорий йилда мазкур лойиҳалар доирасида барча манбалар ҳисобидан 4,1 миллиард доллар инвестиция ўзлаштирилиши белгиланган. 454 та лойиҳани ишга тушириб, қарийб 29 минг кишини иш билан таъминлаш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари тақдимот қилинган лойиҳаларни белгиланган муддатларда ва сифатли, замон талабларига мос равишда амалга ошириш бўйича қатор топшириқлар берди.

Состоялась презентация инвестиционных проектов
По возвращении из Джизакской области Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился инвестиционными проектами.
Сначала состоялась презентация крупных инвестпроектов, которые коммерческие банки планируют реализовать в 2021 году.
В нашей стране проводится системная работа по производству экспортоориентированной и импортозамещающей продукции с привлечением современных технологий. В частности, в 2021 году коммерческими банками намечено профинансировать крупные инвестпроекты на сумму 120 триллионов сумов.
Кроме того, разработано 14 крупных инвестиционных проектов на сумму около 1 миллиарда долларов в сфере производства строительных материалов, легкой промышленности, сельском хозяйстве, нефтехимической промышленности, машиностроении и других областях.
Так, в городе Сырдарье был запущен проект по производству полиэтиленовых мешков и мягких контейнеров, в результате чего создано 2 тысячи новых рабочих мест. В продолжение этого Узпромстройбанк планирует реализовать проект стоимостью 94 миллиона долларов по производству нетканых материалов типа “спанбонд-мелтблаун”.
В целом, в рамках проектов намечено наладить производство специальной техники, полиметаллических изделий, геосинтетических материалов, строительных плит на основе минеральной ваты, труб, стекла и других стройматериалов, организовать плодоовощные кластеры и малые промышленные зоны.
Глава государства дал указания по учету социально-экономического потенциала регионов при реализации проектов, совершенствованию промышленной инфраструктуры, созданию кластеров и технопарков.
Президенту Шавкату Мирзиёеву также представлена информация о реализации инвестиционных проектов в столице. Отмечалось, что согласно программе социально-экономического развития Ташкента в 2020 году из всех источников финансирования было освоено 3,7 миллиарда долларов. Реализовано 306 проектов на сумму более 11 триллионов сумов, создано около 13 тысяч новых рабочих мест.
Так, общество с ограниченной ответственностью «ДСК Бинокор» в Бектемирском районе организовало производство железобетонных изделий с привлечением 504 миллиардов сумов инвестиций, а предприятие «Bek Mega Textile» в Сергелийском районе наладило выпуск текстильной продукции за счет инвестиций на 119 миллиардов сумов.
В продолжение работы в этом направлении на 2021-2023 годы сформировано 1 277 инвестиционных проектов на сумму более 109 триллионов сумов. Ожидается, что почти 4,9 миллиарда долларов из этой суммы составят иностранные инвестиции и кредиты. Реализация данных проектов позволит создать около 86 тысяч рабочих мест.
В этом году в эти проекты из всех источников будет инвестировано 4,1 миллиарда долларов. Планируется запустить 454 проекта и трудоустроить около 29 тысяч человек.
Глава государства дал ряд поручений по своевременному и качественному осуществлению представленных проектов в соответствии с современными требованиями.