Маҳалланинг эски биносини тадбиркор нима қилмоқчи эди?
Нурота туманидаги Алишер Навоий МФЙда халқ депутатлари Навоий вилоят ҳамда Нурота туман кенгаши депутати С.Зокировнинг 100 нафар  сайловчилари билан ўтказган сайёр қабулида ҳудуд аҳолисини қийнаётган масалалар чуқур таҳлил этилди.
Сайёр қабул давомида ишсизлик, кредит, нафақа пули, лойиҳаларни дастурга киритиш каби масалалар юзасидан бир қатор саволлар берилди.
Жумладан, шу маҳаллада яшовчи М .Файзиева  томонидан кўтарилган  фарзандлари учун ишсизлик масаласига туман бандлик бошқармаси ходими томонидан шу ернинг ўзида ечим топилган бўлса, маҳалланинг Содиқжон Сиддиқов кўчаси, 40-уйда яшовчи О. Ахатованинг бугунги кунда 2 ёшгача бола пули кимларга берилиши ва буни қонуний асослаб беришни сўраб  қилган мурожаати бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси туман бўлими ходимининг тушунтириши билан қаноатлантирилди.
Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркор Д.Саидованинг катта миқдордаги имтиёзли кредит олишига тўсиқ бўлиб турган омиллар ўрганилиб, депутатлар ҳамда мутасадди ташкилот вакиллари томонидан  маълум сабаблар билан туман дастуридан чиқарилган ўринлар учун ҳаракат қилиши кераклиги юзасидан йўл-йўриқ кўрсатилди.
Шу жараёнда Халқ банкининг туман филиали мутахассиси “Темир дафтар”га кирган хотин-қизлар учун 33 миллионгача имтиёзли кредитлар ажратилиши, туман бўйича эса 346 аёл дафтарга киритилган бўлиб, агарда аввалдан кредити бўлган тақдирда ушбу имтиёздан фойдалана олмаслиги тўғрисида маълумот бериб ўтди.
Маҳалланинг ишбилармон ва фаол аёли М.Шаҳарова ҳам сўз олиб, 20 йилдан буён ҳунармандчиликнинг каштачилик йўналишида фаолият олиб бораётгани, бўш турган эски маҳалла биносини таъмирлаб, тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш  ва тумандаги 91 нафар ишсиз аёлнинг бир қисмига иш ўрни яратиш мақсади борлигини билдирди.
М.Шаҳарованинг ушбу мурожаати бино аукционда бошқа тадбиркор томонидан сотиб олингани, энди қачонки, тадбиркор бир йил давомида бинодан фойдалана олмасаю, қайта аукционга тушириладиган бўлсагина  бу мурожаат кўрилиши айтилди.
Сайёр қабул ниҳоясида Нурота касб-ҳунар коллежи талабаси Б.Сатторованинг иш сўраб қилган мурожаати ҳам ҳал этилди. Талабани Депутат С.Зокиров ўзи ташкил қилган хусусий МТМ га суҳбат асосида ишга олишни зиммасига олди.

The problems of the local population were studied at the reception of the deputy of Nurata district council and Navoi regional council of people’s deputies S. Zakirov, held at Alisher Navoi CAM of Nurata district with participation of 100 voters.
Unemployment issues, issuance of loans, benefits, introduction of projects into programs were considered.
The problem of a resident of the mahalla M. Fayziyeva on the employment of her children was resolved on the spot by an employee of the district employment department, and the appeal of O. Akhatova, who lives in house No. 40 on Sodiqjon Siddikov Street about benefits for children under 2 and its legal justification, was explained by the employee of the district branch of the off-budget pension fund.
According to the appeal of the private entrepreneur D. Saidova, the factors hindering the receipt of preferential loans in large volumes were studied, and the deputies and representatives of official organizations indicated measures to restore the allocation of loans, for certain reasons withdrawn from the district program.
At the meeting, a specialist of the district branch of the People’s Bank presented information that for women included in “Temir Daftar”, preferential loans in the amount of up to 33 million soums are provided, 346 women have been included in the notebook on a district scale, but if they have already received loans they are not eligible to take advantage of the benefits provided.
The mahalla entrepreneur M. Shakharova spoke at the event and said that she has been engaged in embroidery for 20 years, at this time decided to renovate the old building in the mahalla, expand entrepreneurship and create 91 new jobs for unemployed women.
M. Shakharova received the following response to her appeal: the building had already been bought out by another entrepreneur at an auction, and she can again write an appeal, and if the entrepreneur cannot use the building within one year, it will be put up for auction again.
An appeal for employment of a student of Nurata vocational college B. Sattorova was considered. Deputy S. Zokirov after the conversation decided to employ her in the private ITC organized by him.