Маҳалланинг эски биносини тадбиркор нима қилмоқчи эди?
Нурота туманидаги Алишер Навоий МФЙда халқ депутатлари Навоий вилоят ҳамда Нурота туман кенгаши депутати С.Зокировнинг 100 нафар  сайловчилари билан ўтказган сайёр қабулида ҳудуд аҳолисини қийнаётган масалалар чуқур таҳлил этилди.
Сайёр қабул давомида ишсизлик, кредит, нафақа пули, лойиҳаларни дастурга киритиш каби масалалар юзасидан бир қатор саволлар берилди.
Жумладан, шу маҳаллада яшовчи М .Файзиева  томонидан кўтарилган  фарзандлари учун ишсизлик масаласига туман бандлик бошқармаси ходими томонидан шу ернинг ўзида ечим топилган бўлса, маҳалланинг Содиқжон Сиддиқов кўчаси, 40-уйда яшовчи О. Ахатованинг бугунги кунда 2 ёшгача бола пули кимларга берилиши ва буни қонуний асослаб беришни сўраб  қилган мурожаати бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси туман бўлими ходимининг тушунтириши билан қаноатлантирилди.
Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркор Д.Саидованинг катта миқдордаги имтиёзли кредит олишига тўсиқ бўлиб турган омиллар ўрганилиб, депутатлар ҳамда мутасадди ташкилот вакиллари томонидан  маълум сабаблар билан туман дастуридан чиқарилган ўринлар учун ҳаракат қилиши кераклиги юзасидан йўл-йўриқ кўрсатилди.
Шу жараёнда Халқ банкининг туман филиали мутахассиси “Темир дафтар”га кирган хотин-қизлар учун 33 миллионгача имтиёзли кредитлар ажратилиши, туман бўйича эса 346 аёл дафтарга киритилган бўлиб, агарда аввалдан кредити бўлган тақдирда ушбу имтиёздан фойдалана олмаслиги тўғрисида маълумот бериб ўтди.
Маҳалланинг ишбилармон ва фаол аёли М.Шаҳарова ҳам сўз олиб, 20 йилдан буён ҳунармандчиликнинг каштачилик йўналишида фаолият олиб бораётгани, бўш турган эски маҳалла биносини таъмирлаб, тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш  ва тумандаги 91 нафар ишсиз аёлнинг бир қисмига иш ўрни яратиш мақсади борлигини билдирди.
М.Шаҳарованинг ушбу мурожаати бино аукционда бошқа тадбиркор томонидан сотиб олингани, энди қачонки, тадбиркор бир йил давомида бинодан фойдалана олмасаю, қайта аукционга тушириладиган бўлсагина  бу мурожаат кўрилиши айтилди.
Сайёр қабул ниҳоясида Нурота касб-ҳунар коллежи талабаси Б.Сатторованинг иш сўраб қилган мурожаати ҳам ҳал этилди. Талабани Депутат С.Зокиров ўзи ташкил қилган хусусий МТМ га суҳбат асосида ишга олишни зиммасига олди.

Для чего предпринимателю старое здание в махалле?
На выездном приеме депутата Нуратинского районного кенгаша  и Навоийского областного Кенгаша народных депутатов С.Закирова, состоявшемся в СГМ имени Алишера Навои Нуратинского района при участии 100 избирателей, изучались проблемы  местного населения.
Рассматривались вопросы  наличия безработицы, выдачи кредитов, пособий, внесения проектов в программы.
Вопрос жительницы махалли М.Файзиевой о трудоустройстве ее детей был решен на месте работником  районного управления занятости, а обращение О.Ахатовой, проживающей в доме №40 по улице Содикжона Сиддикова  о пособиях на детей в возрасте до 2 лет  и его законном обосновании был разъяснен  работником районного отделения внебюджетного пенсионного фонда.
Согласно обращению частного предпринимателя Д.Саидовой были изучены факторы, препятствующие  получению льготных кредитов в большом объеме, и депутатами и представителями должностных организаций были указаны меры по восстановлению  выделения кредитов, по определенным причинам выведенных  из районной программы.
В ходе встречи  специалист районного филиала Народного банка представил информацию о том, что для внесенных в “Темир дафтар” женщинам  предусмотрено выделение льготных кредитов в объеме  до 33 миллионов сумов, в масштабах района в тетрадь внесено 346 женщин, но при наличии  у них уже полученных кредитов  они не имеют права воспользоваться предоставляемыми льготами.
На мероприятии выступила предприниматель махалли М.Шахарова и рассказала о том, что на протяжении 20 лет  занимается вышивкой, в данное время приняла решение отремонтировать старое здание в махалле, расширить предпринимательство и создать 91 новое рабочее место для неработающих женщин.
На свое обращение М.Шахарова получила следующий ответ: указанное здание уже выкуплено другим предпринимателем на аукционе, и она вновь может написать обращение и в случае, если предприниматель не сможет задействовать здание в течение одного года оно вновь будет выставлено на аукцион.
Рассматривалось обращение о трудоустройстве студентки Нуратинского профессионального колледжа Б.Сатторовой. Депутат С.Зокиров после беседы решил принять ее на работу в организованный им частный МТК.