Депутатлар томонидан бахмаллик 7 нафар тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди
O‘zLiDeP Бахмал туман бўлими ташаббуси билан туман Давлат хизматлари марказида “Тадбиркорликни ривожлантириш, инвестицияларни жалб қилиш ва бизнесни юритиш учун қулай муҳит яратиш тадбиркорларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш” мавзусида  очиқ мулоқот ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхонаси туман бўлими, туман Давлат хизматлари маркази,тижорат банклари ҳамда бошқа мутасадди ташкилот вакиллари иштирок этишди.
Очиқ мулоқот давомида 7 нафар тадбиркорнинг мурожаатлари муҳокама қилинди. Ўрмончи маҳалласида истиқомат қилаётган Шохрух Синдоровнинг айтишича, 2020 йилнинг охирида мотокултиватор олиш учун  кредит олиш мақсадида "Агробанк" Бахмал тумани филиалига хужжат топширган.
Мана бир неча ойдирки  кредит ажратилмаган ва яна қайта мурожаат қилганда ҳужжатлар эскирган деб кредит берилмаган.
Мазкур муаммо туман Кенгаши депутати Камола Жуманова назоратига олингандан кейин, "Агробанк" Бахмал тумани  филиали томонидан 14 млн 500 минг сўм кредит маблағи ажартиб бериладиган бўлди.
Шунингдек, Дўстлик маҳалласида яшовчи фуқаро Хайрулла Абдусатторовнинг аҳоли манзили чоррахасидаги яроқсиз холга келган йўлни таъмирлашда амалий ёрдам сўраб қилган мурожаати ҳам мутасаддилар томонидан ўрганиб чиқилди. Ушбу масала ҳам Халқ депутатлари туман Кенгашидаги ЎзЛиДеП депутатлик гуруҳи аъзоси Шохиста Шонозова назоратига олиниб, туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси томонидан 0,6 км ички йўл таъмирланиб, асфальт ётқазиладиган бўлди.
Тадбир давомида тадбиркорлик фаолияти ривожлантириш, тижорат банклари томонидан кўрсатилаётган хизматларнинг сифати, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш, имтиёзли кредитлар ажратилишининг ҳолатлари ҳақида сўз юритилди. Ҳудудда янги иш ўринларини яратилиши, меҳнат, бандлик муносабатлари, меҳнат бозоридаги аҳвол, пенсия таъминоти, ижтимоий нафақалар тўланиши каби масалалар билан йиғилганлар диққат марказида бўлди.
Учрашув якунида фуқаролардан келиб тушган мурожаатлар, ечимини топиш юзасидан бир қатор ишлар амалга оширилиб, ҳар бир муаммо юзасидан  маҳаллий Кенгаш депутатлари томонидан депутатлик сўровлари жўнатишди, баъзи масалалар шу ернинг ўзида ижобий ҳал этилди.

Deputies positively addressed the appeals of 7 Bakhmal entrepreneurs
At the initiative of Bakhmal district council of UzLiDeP, a meeting was organized in the District Center of Public Services on “Creating a favorable environment for the development of entrepreneurship, attracting investments, doing business, protecting the legitimate interests of entrepreneurs”.
At the meeting, appeals of 7 entrepreneurs were considered. According to a resident of Urmonchi mahalla Shokhrukh Sindorov, at the end of 2020, to obtain a loan for the purchase of a motor-cultivator, he applied to Bakhmal district branch of Agrobank and provided them with the required package of documents.
Months passed, the loan was not provided, and upon repeated contact he was told that the documents were out of date.
After the deputy of the district Council Kamola Jumanova took up this problem, the Bakhmal district branch of Agrobank decided to allocate a loan in the amount of 14 million 500 thousand UZS.
Experts studied the appeal of Khayrulla Abdusattorov, a resident of Dustlik mahalla, to provide practical assistance in the repair of a road intersection. This issue was taken under the control of a member of UzLiDeP deputy group in the district Council of People’s Deputies Shokhista Shonozova. As a result, 0.6 km of internal roads were repaired and asphalted by the district unitary enterprise for road maintenance.
At the meeting, other appeals of citizens were considered, some of which were resolved on the spot, on others, the deputies of the local Council sent inquiries to the relevant agencies.