Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, Олий суд раҳбарияти билан учрашди
06.03.2023, 18:47
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, Олий суд раҳбарияти билан учрашди. Учрашувда Конституцияга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан халқимиз томонидан келиб тушган таклифлар якунлари бўйича маслаҳатлашув бўлиб ўтди.
Депутатлар жамоатчилик томонидан юборилган 200 мингдан ортиқ таклифларнинг ҳар бирини синчиклаб ўрганиб чиқишди, бунда халқаро тажриба ҳам инобатга олинди, турли соҳалардан етук мутахассислар ва экспертлар жалб этилди.
Бир неча ой давом этган ўрганишлар натижасида Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги Конституциявий қонун лойиҳасининг якуний таҳрири тайёрланди.
Мазкур қонун лойиҳасида ижтимоий-иқтисодий, сиёсий ва давлат бошқаруви соҳаларига оид ўта муҳим ўзгаришлар акс этгани сабабли қонун лойиҳасини референдумга қўйишдан аввал депутатлар Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 83-моддасида белгиланган қонунчилик ташаббусига эга субъектлар билан маслаҳатлашувлар ўтказмоқда.
Бунда парламент ва ҳукумат, жамоатчилик вакиллари қонун лойиҳасига ўз таклифлари ва фикр-мулоҳазаларини билдирмоқда.
Шунингдек, мазкур қонун лойиҳаси Конституциявий суд томонидан алоҳида кўриб чиқилиши ва хулоса берилиши қайд этилди.

Шавкат Мирзиёев встретился с депутатами Законодательной палаты и членами Сената Олий Мажлиса, руководством Верховного суда
06.03.2023, 18:47
Сегодня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с депутатами Законодательной палаты и членами Сената Олий Мажлиса, руководством Верховного суда. На встрече состоялись консультации по итогам рассмотрения поступивших от нашего народа предложений по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
Депутаты внимательно изучили каждое из более чем 200 тысяч предложений, направленных общественностью, при этом был учтен международный опыт, привлечены ведущие специалисты и эксперты из различных сфер.
По итогам продолжавшегося несколько месяцев изучения подготовлена итоговая редакция проекта Конституционного закона о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
В связи с тем, что проект закона содержит важнейшие изменения социально-экономической, политической сфер и государственного управления, перед вынесением законопроекта на референдум депутаты проводят консультации с субъектами законодательной инициативы, определенными в статье 83 Конституции Республики Узбекистан.
В этом процессе парламент и правительство, представители общественности высказывают свои предложения и мнения по проекту закона.
Отмечалось, что данный законопроект будет отдельно рассмотрен Конституционным судом, который даст свое заключение.
Консультации будут продолжены.
Президент Узбекистана выдвинул важные инициативы по дальнейшему углублению регионального взаимодействия между Центральной Азией и Европейском Союзом