Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси ҳақида
2021 йилнинг 14 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди.  Мажлисни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамходжаев олиб борди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш бўйича асосий тадбирлар дастури ва Марказий сайлов комиссиясининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига оид қатор низомлари лойиҳалари муҳокама қилинди.
Йиғилишда мамлакат тараққиётини янги босқичга кўтариш йўлида ўз олдига буюк мақсадни қўйган Янги Ўзбекистонда Президент сайлови бу йил янги миллий сайлов қонунчилиги, умумэътироф этилган халқаро стандартларга амал қилинган ҳолда, демократик тамойиллар асосида ва ва бутунлай янгича муҳитда ўтиши алоҳида таъкидланди.
Президент сайлови мамлакатимизни ривожлантиришнинг бешта муҳим устивор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида  ўз ифодасини топган илғор демократик ғояларнинг амалдаги яна бир ёрқин ифодаси бўлади.
Бу сайловда очиқлик, ошкоралик ва шаффофлик амалда кенг таъминланиши учун участка сайлов комиссияларидан то Марказий сайлов комиссиясигача – барча даражадаги сайлов комиссиялари, барча сайлов ташкилотчилари ўз ишини энг илғор демократик принциплар асосида ва юксак ташкилий даражада амалга оширишини тақозо қилади.
Давлатимиз раҳбари томонидан жорий йилнинг 8 февраль куни имзоланган Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритишга доир қонун билан сайлов қонунчилигининг такомиллаштирилиши фуқароларнинг сайлов ҳуқуқи кафолатларини, давлат ва жамият  бошқарувидаги иштирокини янада кенг таъминлашда муҳим омил бўлиши шубҳасиз.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартишларга биноан энди Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатлари сайлови уларнинг конституциявий ваколат муддати тугайдиган йилда – октябрь ойи учинчи ўн кунлигининг биринчи якшанбасида ўтказилади.
Президент сайлови Янги Ўзбекистонда сайловчиларнинг сиёсий ва ҳуқуқий маданияти тобора юксалиб бораётган бир шароитда бўлиб ўтади. Бунинг учун сайловга тайёргарлик кўришнинг дастлабки босқичи, яъни сайлов кампанияси эълон қилингунга қадар, зарур ташкилий-ҳуқуқий шарт-шароитларни яратиш барча сайлов ташкилотчиларининг муҳим вазифасидир.
Ушбу вазифалардан келиб чиқиб, мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш бўйича асосий тадбирлар дастури батафсил муҳокама қилинди ва тасдиқланди.
Дастурдан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда илк бор Сайлов кодекси асосида ўтажак Президент сайловига тайёргарлик кўриш борасида қадамба-қадам амалга ошириладиган ишлар ўзининг батафсил ифодасини топган. Бажариладиган вазифларнинг ижро муддати ва масъул ижрочилари  аниқ кўрсатилган.
Аввало, сайловга тайёргарлик кўриш жараёнини ҳуқуқий ва услубий жиҳатдан таъминлаш, сайлов жараёни иштирокчиларининг сайлов қонунчилигига оид билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш борасидаги ишларни ўз вақтида ва самарали ташкил этиш муҳим аҳамиятга эга. Шу мақсадда барча округ ва участка сайлов комиссияларининг аъзолари учун семинарлар, тренинглар, ўқув машғулотлари, конференциялар, давра суҳбатлари бошқа тадбирлар, жумладан он-лайн мулоқотлар, ўтказилади.
Асосий тадбирлар дастурида сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий қилиш, ушбу жараёнда ахборот-тушунтириш ишларини ташкил этиш, сайловга тайёргарлик жараёнини коронавирус пандемияси шароитини ҳисобга олган ҳолда ўтказиш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.
Марказий сайлов комиссиясининг мажлисида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ ва участка сайлов комиссияларининг фаолияти тартибини белгилаб берувчи ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватловчи имзоларни тўплаш ва имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш тартиби, Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқотини олиб бориш тартибига доир низомлар қабул қилинди.
Йиғилишда бу йилги Президент сайлови мамлакатимизда бошланган кенг қамровли ислоҳотларнинг, халқимиз Янги Ўзбекистонни барпо этиш сари ташлаётган дадил қадамларнинг бардавом бўлишини таъминлаш борасида барча сайлов ташкилотчилари учун муҳим синов бўлиши таъкидланди. Мажлисда Марказий сайлов комиссиясининг ваколатларига тааллуқли бошқа айрим масалалар ҳам кўриб чиқилди.

О заседании Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан
14 апреля 2021 года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан.  Заседание вел Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Низамходжаев.
На заседании были обсуждены программа основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан и ряд проектов положений Центральной избирательной комиссии о выборах Президента Республики Узбекистан.
Особо отмечалось, что в Новом Узбекистане, поставившим перед собой высокую цель – поднять развитие страны на новый уровень, выборы Президента в этом году пройдут в совершенно новой среде, с полным соблюдением обновленного национального избирательного законодательства, общепризнанных международных стандартов и на основе демократических принципов.
Выборы Президента станут еще одным ярким воплощением современных демократических идей, отраженных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Широкое обеспечение открытости, гласности и прозрачности на предстоящих выборах требует от всех избирательных комиссий – от участковых избирательных комиссий до Центральной избирательной комиссии, всех организаторов выборов работать на основе самых передовых демократических принципов и на высоком организационном уровне.
Совершенствование избирательного законодательства в соответствии с законом о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, подписанным главой государства 8 февраля текущего года, несомненно, станет важным фактором более широкого обеспечения гарантий избирательного права граждан, их участия в государственном и общественном управлении.
Как известно, в соответствии с изменениями, внесенными в избирательное законодательство Республики Узбекистан, отныне выборы Президента Республики Узбекистан, депутатов Законодательной палаты Республики Узбекистан, депутатов представительных органов государственной власти на местах будут проводится в год истечения срока их конституционных полномочий – в первое воскресенье третьей декады октября.
Выборы Президента пройдут на фоне повышения политической и правовой культуры избирателей в Новом Узбекистане. При этом создание необходимых организационно-правовых условий до первого этапа подготовки к выборам - объявления избирательной компании, является важной задачей всех организаторов выборов.
Исходя из этих задач на заседании была подробно обсуждена и увтерждена программа основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан.
В программе подробно отражена предстоящая поэтапная работа по подготовке совместно с партнерскими организациями к выборам Президента, которые впервые пройдут на основе Избирательного кодекса, а также конкретно указаны сроки исполнения задач и ответственные исполнители.
Прежде всего, важно обеспечить правовое и методическое сопровождение процесса подготовки к выборам, своевременно и эффективно организовать работу по укреплению знаний и навыков участников избирательного процесса об избирательном законодательстве. С этой целью для членов всех окружных и участковых избирательных комиссий будут проводиться семинары, тренинги, учебные занятия, конференции, круглые столы и другие мероприятия, в том числе онлайн-конференции.
В программе основных мероприятий определены конкретные задачи по повышению правовой культуры и активности избирателей, внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс, проведению подготовки к выборам с учетом пандемии коронавируса.
На заседании Центральной избирательной комиссии были приняты положения, определяющие порядок деятельности окружных и участковых избирательных комиссий, проводящих выборы Президента Республики Узбекистан, а также о порядке проведения предвыборной агитации кандидатами на пост Президента Республики Узбекистан.
Подчеркивалось, что нынешние выборы Президента станут важным испытанием для всех организаторов выборов в плане обеспечения продолжения начатых в нашей стране широкомасштабных реформ, уверенных шагов нашего народа на пути построения нового Узбекистана. На заседании были рассмотрены и другие вопросы, связанные с полномочиями Центральной избирательной комиссии.