O‘zLiDeP deputatlari Buxoroda ko‘plab ichki yo‘llar ta’mirtalab holatdaligi uchun sessiyada muhokama qilish taklifini bildirdi
26.04.2019, 16:22
O‘zLiDeP  deputatlari Buxoroda ko‘plab ichki yo‘llar ta’mirtalab holatdaligi uchun sessiyada muhokama qilish taklifini bildirdi
Xalq deputatlari  Buxoro tuman  Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining  navbatdagi  yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Deputatlar dastlab, hududda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, ayniqsa ayollarning  ijtimoiy-siyosiy hayotimizdagi o‘rni va nufuzini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tuman hokimining o‘rinbosari – xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Dilfuza Mustafoyevaning hisobotini tingladilar.
Hisobotda ta’kidlanishicha, o‘tgan yil davomida aniqlangan 523  nafar ishsiz  ayolning 427 tasi turli korxona, tashkilot va muassasalarda o‘z faoliyatini boshlagan bo‘lsa, 1412 nafar xotin-qizlarga mehnat daftarchalari ochildi, bir qator ehtiyojmand ayollarning uylarini ta’mirlashga ko‘maklashildi.
Tuman xotin-qizlari o‘rtasida jinoyatchilik hollarining kelib chiqmasligi uchun joylarda olib borilayotgan targ‘ibot-tashviqot va tushuntirish ishlari o‘z amaliy natijasini beryapti. Agar o‘tgan 2018 yilda o‘z joniga qasd qilish bo‘yicha 24 ta holat kelib chiqqan bo‘lsa, ularning 12 tasi ayollar tomonidan sodir etilgan, joriy yilning birinchi choragida hudud bo‘yicha huquqbuzarlik va jinoyatchilik holatlari umuman sodir etilmadi.
Xotin-qizlarning tadbirkorlik sohasiga jalb qilish va imtiyozli kreditlar ajratilishi borasida ham salmoqli ishlar amalga oshirilib, 75 nafar ayolga tikuv mashinalari olib berilgan bo‘lsa, o‘tgan yilning o‘zida  ushbu sohani taraqqiy ettirishga 600 mln. so‘m kredit ajratildi. Joriy yilning birinchi choragi yakunlariga ko‘ra bu ko‘rsatkich 690 mln. so‘mni tashkil etdi. Bundan tashqari tumanda davlat xususiy sherikchiligi asosidagi maktabgacha ta’lim muassasalari “Shexoncha”, “Shergiron”, “Rabotak” va “Istiqbol” MFY larda faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Tuman xotin-qizlar qo‘mitasi faoliyatining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinib, deputatlar tomonidan qator taklif va fikr-mulohazalar bildirildi.
Deputatlik guruhi yig‘ilishida avtomobil yo‘llari qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash, hududlar infratuzilmasini rivojlantirish yuzasidan 2019 yilgi vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar ham muhokama markazida bo‘ldi. Tuman yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi rahbari Uchqun Raxmatovning ushbu masala bo‘yicha axboroti tinglandi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, tumandagi umumfoydalanuvchi  avtomobil yo‘llari va ichki xo‘jalik yo‘llarining umumiy uzunligi 950 kilometr bo‘lib, 2019 yilda ularni joriy ta’mirlash, talab darajasida saqlash va boshqa muhim ishlar uchun 2174,1 mln. so‘m sarflash rejalashtirilgan.
Tumanda joriy yilda avtomobil yo‘llarini qurish, qayta qurish va ta’mirlash ishlarini 2019-2022 yillarda amalga oshirish bo‘yicha  manzilli  dastur tuzilgan bo‘lib, jami 132 kilometrdan iborat masofada 207.000 mln. so‘mlik ish bajarish ko‘zda tutilgan.  Navbatdagi manzilli ro‘yxat esa ichki xo‘jalik yo‘llarini ta’mirlashga oid bo‘lib, 2020-2022 yillar davomida jami 392,7 kilometrdan iborat yo‘llar talab darajasiga keltiriladi. Bu muhim ishlar  uchun jami 59800 mln. so‘m sarflash rejalashtirilgan.
Deputatlik guruhi a’zolari aholi e’tirozlariga sabab bo‘lib kelayotgan ayrim ta’mirtalab yo‘llar bo‘yicha ham tanqidiy fikrlarini bildirib o‘tishdi. Ushbu ko‘tarilgan muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish maqsadida xalq deputatlari tuman Kengashining navbatdagi sessiyasi  muhokamasiga kiritish taklifi bildirildi.

UzLiDeP deputies proposed to discuss the condition of Bukhara’s internal roads at the session
First, a report was heard from the deputy khokim of the district, the Chairman of the Women's Committee Dilfuza Mustafoyeva on activities for development of family business in the territory, raising the role and status of women in public and political life.
As noted in the report, last year, 523 unemployed women were identified, of which 427 began working in various organizations, enterprises, institutions, 1,412 women also opened workbooks, and a number of needy women were assisted in the repair of houses.
The promotion and explanatory work carried out on prevention of crime among women in the district yields practical results. In 2018, 24 cases of suicide were recorded in the district, of which 12 were committed by women, in the first quarter of this year no offenses and crimes were committed in the territory at all.
Considerable work has been done to attract women into the business sphere, to provide concessional loans. Sewing machines were purchased for 75 women, last year loans in the amount of 600 million UZS were allocated for the development of this sector. In the first quarter of this year, the figure was 690 million UZS. In the district, on the basis of a public-private partnership, preschool education institutions began to operate in Shekhoncha, Shergiron, Rabotak and Istiqbol CAMs.
Information was taken into account on the activities of the district women's committee, the deputies expressed their opinions and suggestions. At the meeting of the deputy group, they also discussed ensuring the execution of the tasks planned for 2019 for the construction, reconstruction and repair of roads, and the development of infrastructure of territories. Information of the head of the district unitary enterprise for the maintenance of roads Uchkun Rakhmatov on this issue was heard.
As noted in the report, the total length of roads in the district is 950 kilometers. In 2019, it is planned to allocate 2174.1 million UZS for current repair, road maintenance at the required level and other works.
The district has developed a targeted program for construction, reconstruction and repair of roads in 2019-2022, in accordance with this program, it is planned to implement the work at 132 kilometers in the amount of 207,000 million UZS. The next address list provides for repair of internal economic roads, in 2020-2022 more than 392.7 km of roads will be repaired. The cost of these works will amount to 59800 million UZS.
Members of the deputy group criticized the state of individual roads, causing fair discontent of the population. In order to solve the identified problems in time, a proposal was introduced to consider these issues at the regular session of the district Kengash of deputies.