O‘zLiDeP deputatlari Buxoroda ko‘plab ichki yo‘llar ta’mirtalab holatdaligi uchun sessiyada muhokama qilish taklifini bildirdi
26.04.2019, 16:22
O‘zLiDeP  deputatlari Buxoroda ko‘plab ichki yo‘llar ta’mirtalab holatdaligi uchun sessiyada muhokama qilish taklifini bildirdi
Xalq deputatlari  Buxoro tuman  Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining  navbatdagi  yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Deputatlar dastlab, hududda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, ayniqsa ayollarning  ijtimoiy-siyosiy hayotimizdagi o‘rni va nufuzini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tuman hokimining o‘rinbosari – xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Dilfuza Mustafoyevaning hisobotini tingladilar.
Hisobotda ta’kidlanishicha, o‘tgan yil davomida aniqlangan 523  nafar ishsiz  ayolning 427 tasi turli korxona, tashkilot va muassasalarda o‘z faoliyatini boshlagan bo‘lsa, 1412 nafar xotin-qizlarga mehnat daftarchalari ochildi, bir qator ehtiyojmand ayollarning uylarini ta’mirlashga ko‘maklashildi.
Tuman xotin-qizlari o‘rtasida jinoyatchilik hollarining kelib chiqmasligi uchun joylarda olib borilayotgan targ‘ibot-tashviqot va tushuntirish ishlari o‘z amaliy natijasini beryapti. Agar o‘tgan 2018 yilda o‘z joniga qasd qilish bo‘yicha 24 ta holat kelib chiqqan bo‘lsa, ularning 12 tasi ayollar tomonidan sodir etilgan, joriy yilning birinchi choragida hudud bo‘yicha huquqbuzarlik va jinoyatchilik holatlari umuman sodir etilmadi.
Xotin-qizlarning tadbirkorlik sohasiga jalb qilish va imtiyozli kreditlar ajratilishi borasida ham salmoqli ishlar amalga oshirilib, 75 nafar ayolga tikuv mashinalari olib berilgan bo‘lsa, o‘tgan yilning o‘zida  ushbu sohani taraqqiy ettirishga 600 mln. so‘m kredit ajratildi. Joriy yilning birinchi choragi yakunlariga ko‘ra bu ko‘rsatkich 690 mln. so‘mni tashkil etdi. Bundan tashqari tumanda davlat xususiy sherikchiligi asosidagi maktabgacha ta’lim muassasalari “Shexoncha”, “Shergiron”, “Rabotak” va “Istiqbol” MFY larda faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Tuman xotin-qizlar qo‘mitasi faoliyatining axboroti ma’lumot uchun qabul qilinib, deputatlar tomonidan qator taklif va fikr-mulohazalar bildirildi.
Deputatlik guruhi yig‘ilishida avtomobil yo‘llari qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash, hududlar infratuzilmasini rivojlantirish yuzasidan 2019 yilgi vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar ham muhokama markazida bo‘ldi. Tuman yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi rahbari Uchqun Raxmatovning ushbu masala bo‘yicha axboroti tinglandi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, tumandagi umumfoydalanuvchi  avtomobil yo‘llari va ichki xo‘jalik yo‘llarining umumiy uzunligi 950 kilometr bo‘lib, 2019 yilda ularni joriy ta’mirlash, talab darajasida saqlash va boshqa muhim ishlar uchun 2174,1 mln. so‘m sarflash rejalashtirilgan.
Tumanda joriy yilda avtomobil yo‘llarini qurish, qayta qurish va ta’mirlash ishlarini 2019-2022 yillarda amalga oshirish bo‘yicha  manzilli  dastur tuzilgan bo‘lib, jami 132 kilometrdan iborat masofada 207.000 mln. so‘mlik ish bajarish ko‘zda tutilgan.  Navbatdagi manzilli ro‘yxat esa ichki xo‘jalik yo‘llarini ta’mirlashga oid bo‘lib, 2020-2022 yillar davomida jami 392,7 kilometrdan iborat yo‘llar talab darajasiga keltiriladi. Bu muhim ishlar  uchun jami 59800 mln. so‘m sarflash rejalashtirilgan.
Deputatlik guruhi a’zolari aholi e’tirozlariga sabab bo‘lib kelayotgan ayrim ta’mirtalab yo‘llar bo‘yicha ham tanqidiy fikrlarini bildirib o‘tishdi. Ushbu ko‘tarilgan muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish maqsadida xalq deputatlari tuman Kengashining navbatdagi sessiyasi  muhokamasiga kiritish taklifi bildirildi.

Депутаты УзЛиДеП внесли предложение об обсуждении на сессии состояния внутренних дорог Бухары
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Бухарском районном Кенгаше народных депутатов.
Сначала был заслушан отчет заместителя хокима района – председателя комитета женщин Дилфузы Мустафоевой о работе по развитию в районе семейного бизнеса, повышению роли и статуса женщин в общественно-политической жизни.
Как было отмечено в отчете, в прошлом году было выявлено 523 нетрудоустроенных женщин, из них 427 – трудоустроены - начали работать в различных организациях, предприятиях, учреждениях, а также ряду нуждающихся женщин оказали содействие в ремонте домов.
Проводимая в районе пропагандистская и разъяснительная работа по предупреждению преступности и суицида среди женщин дает практические результаты. Так, в 2018 году в районе зафиксированы 24 случая суицида, из них 12 совершены женщинами, в первом же квартале текущего года в районе вообще не совершались правонарушения и преступления и не зафиксировано ни одного случая суицида.
Проведена весомая работа по вовлечению женщин в предпринимательскую сферу, предоставлению льготных кредитов. Для 75 женщин закуплены швейные машинки, в прошлом году на развитие этой сферы выделены кредиты в размере 600 млн. сум. По итогам первого квартала нынешнего года этот показатель составил 690 млн. сум. В районе на основе государственно-частного партнерства начали действовать дошкольные образовательные учреждения в СГМ “Шехонча”, “Шергирон”, “Работак” и “Истикбол”.
К сведению была принята информация о деятельности районного комитета женщин, депутаты высказали свои мнения и предложения. На заседании депутатской группы также обсуждали и обеспечение исполнения намеченных на 2019 год задач по строительству, реконструкции и ремонту автомобильных дорог, развитию инфраструктуры района. По этому вопросу была заслушана информация руководителя районного унитарного предприятия по эксплуатации дорог Учкуна Рахматова.
Как было отмечено в отчете, общая протяженность автомобильных дорог общего пользования и внутренних хозяйственных дорог в районе составляет 950 километров, В 2019 году на текущий ремонт, сохранение дорог на требуемом уровне и на другие работы намечено выделить 2174,1 млн. сум.
В районе разработана адресная программа строительства, реконструкции и ремонта автомобильных дорог в 2019-2022 годах, в соответствии с этой программой предусмотрено выполнение работ на 132 километрах в объеме 207.000 млн. сум. Очередным адресным списком предусмотрен ремонт внутренних хозяйственных дорог, в течение 2020-2022 годов будет проводиться ремонт более 392,7 километра дорог. Затраты на эти работы составят 59800 млн. сум.
Члены депутатской группы критически отозвались о состоянии отдельных дорог, вызывающих справедливое недовольство населения. Для своевременного решения выявленных проблем внесено предложение о рассмотрении этих вопросов на очередной сессии районного Кенгаша народных депутатов.