Ҳоким ўринбосари тадбиркорлар мурожаатини жойида ҳал этди
Халқ депутатлари Урганч туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда туман ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, хусусийлаштирилган корхоналарга  кўмаклашиш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари ҳамда туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари П.Мадраимовнинг ҳисоботи тингланди.
Ҳисоботда таъкидланганидек, туманда бўш турган собиқ “Пиво заводи” объектлар негизида ташкил қилиниши белгиланган кичик саноат зоналари Президентимизнинг 2018 йил 6 февралдаги “Хоразм вилоятида давлат мулки объектларини тадбиркорлик субъектларига сотиш ва кичик саноат зоналарини ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги ҳамда Хоразм вилоят ҳокимининг 2018 йил 9 февралдаги 75-сонли қарорларига асосан ушбу объект негизида ташкил этиш белгиланган. Шу боис, ҳудудларнинг чегаралари белгиланиб, лойиҳаларни жойлаштириш юзасидан хариталар ишлаб чиқилган ва 22 объектлар алоҳида лотларга ажратилган.
“Мазкур кичик саноат зонаси ҳудудида сут ва сут маҳсулотлари, мева-сабзавотларни қайта ишлаш бўйича томат пастаси, джем ишлаб чиқариш, мева-сабзавотларни қуритиш, ун ва ун маҳсулотлари лойиҳаларини ишга тушириш режалаштирилган. 2018 йилнинг 23-24 апрель кунлари ва такроран шу йил 25 майда ўтказилган танлов савдоларида ғолиб бўлган 22 тадбиркорлик субъекти томонидан жами 21960,5 млн. сўм миқдорида инвестиция киритиш орқали янгидан 355 та иш ўринлари яратиш белгиланган”, – дейди П.Мадраимов.
Йиғилишда сўз олган тадбиркорлар ўзларини қийнаётган масалалар бўйича ҳоким ўринбосарига мурожаат қилишди. Мурожаатларнинг аксарияти жойида ҳал этилган бўлса, ечими маълум вақт талаб этадиган мурожаатлар бўйича тегишли ташкилотларга кўрсатмалар берилди.

Заместитель хокима решил на месте обращения предпринимателей
Состоялось очередное собрание депутатской группы УзЛиДеП в Ургенчском районном Кенгаше народных депутатов.
На мероприятии заслушана информация заместителя районного хокима по вопросам инвестиций, инноваций, поддержке приватизированным предприятиям, развития малых экономических и малых промышленных зон, а также туризма П.Мадраимова.
Он рассказал о проводимых в районе работах по созданих малых промышленной зоны на базе бывшего пивного завода, находившегося долгое время в бесхозном состоянии. Определены границы территорий, разработаны дорожные карты по размещению проектов и 22 объекта выделены в отдельные лоты. Вся эта работа осуществляется в рамках исполнения постановления главы государства от 6 февраля 2018 года, а также приказа хокима Хорезмской области №75 от 9 февраля 2018 года.
- На территории данной малой промышленной зоны будут осуществлены проекты по переработке молока и молочной продукции, плодоовощной продукции, выпуску томатной пасты и джемов, муки и мучной продукции. Планируется создание 355 новых рабочих мест за счет инвестирования в общей сложности 21960,5 млн сумов 22 субъектами предпринимательства, которые одержали победу на конкурсных торгах, проведенных 23-24 апреля 2018 года, а также повторно 25 ма прошлого года, - сообщил П.Мадраимов.
Выступившие на мероприятии предприниматели рассказали о волнующих их проблемах и вопросах. Основная часть обращений была решена на месте, по остальным вопросам даны указания соответствующим органам.