Ш. Рашидов туманидаги 630 ўринга мўлжалланган 14-мактабда 1300 нафар ўқувчи таҳсил олмоқда. Мутасаддилар муаммони қачон ҳал этади?
28.02.2019, 11:23
Кейинги йилларда мамлакатимизда ёшларнинг замонавий билим ва касб-ҳунарларни эгаллаши, жисмонан ва маънан етук инсонлар бўлиб улғайиши, уларнинг қобилият ва истеъдодини, интеллектуал салоҳиятини юзага чиқариш борасида улкан ишлар амалга оширилмоқда. Аммо бу борадаги чора-тадбирларга қарамай шундай ҳолатлар ҳам учраб турадики, дилни ғаш қилади.
Гап шундаки, Ш.Рашидов туманида жойлашган 14-мактабнинг ошхонаси, спорт зали, фаоллар зали ва бир қатор хоналари яроқсиз ҳолатга келиб қолган. Бу O`zLiDeP Жиззах вилоят Кенгаши ходимлари ва маҳаллий кенгаш депутатларидан иборат ишчи гуруҳнинг ҳудуддаги ўрганишлари давомида аён бўлди.
Маълум бўлишича, 630 ўринга мўлжалланган мазкур таълим даргоҳи 2006 йилда капитал реконструкция қилинган. Лекин ҳозирда ушбу мактабда 1300 нафарга яқин ўқувчилар таҳсил олмоқда. Болалар икки сменада алмашиб ўқишаётган бўлса-да, унинг сифати кўпчиликни, айниқса, ота-оналарни ташвишга солмоқда.
“Мактабимизнинг спорт зали 2007 йилда қурилган. Яқин-яқингача бу ерда туман миқёсидаги мусобоқалар ташкиллаштирилар эди. Ҳозир синф хоналари етишмаслиги сабабли ўқувчиларимизнинг бир қисми ҳаттоки спорт залининг кийиниш хонасида ҳам таҳсил олмоқда. Тўғриси, бу аҳволни кўзи билан кўрмаган киши туманда шундай таълим даргоҳи бор, десангиз ишонмаслиги рост”, – дейди мактаб директори.
Унинг қўшимча қилишича, бу муаммо бўйича туман, ҳатто вилоят ҳокимлигига ҳам кўп маротаба мурожаат қилинган. Лекин орадан шунча вақт ўтса-да муаммога ечим топилмаган.
Бизнинг ўйлантирган масала шундаки, нега шу пайтгача бирор бир мутасадди ҳудудга келиб аҳволни ўрганмаган? Туман халқ таълим бўлими билан боғланганимизда улар бу аҳволдан хабардор эканликларини, ҳозирда муаммони бартараф этиш йўлларини кўраётганини билдирди.
Демак, аҳвол яқин орада ўзгармас эканда, деган саволимизга эса Туман халқ таълим бўлими вакиллари “2019-2020 йил Инвестиция дастурига мазкур мактаб киритилмаганини айтишди.
Вилоят халқ таълими бўлими ва вилоят ҳокимлигидан ҳам “Муаммодан хабардормиз, бартараф этиш чоралари кўрилмоқда. Яқин кунларда ўзгариш бўлиб қолади”, деган доимий “навбатчи” изоҳларнигина эшитдик, холос.
Шу ўринда беихтиёр ўйланиб қоласан киши. Нега мутасаддилар ўқувчиларнинг билим олиб, эркин шароитда улғайишини истамайди? Нега ҳар хил важлар билан, қўшимча бино қуриб беришни кейинги йилга суриб келаверади? Ўйлаймизки, муаммо тез орада ҳал бўлади, ёшларимиз шаҳардагидан қолишмайдиган замонавий мактабларда таълим олишади.

1300 школьников на 630 мест: когда ответственные лица обратят внимание на проблемы в школе №14 Ш.Рашидовского района?
12.03.2019, 10:42
За последние годы в системе образования республики, в особенности в сфере среднего образования, осуществляются глубокие реформы. Они направлены на всестороннее воспитание молодежи, создания возможностей для выявления их талантов и способностей, раскрытия интеллектуального потенциала. Однако, несмотря на это, все встречаются случаи, когда, что реформы не коснулись отдельных учреждений.
Дело в том, что здание и материально-техническая база общеобразовательной школы №14 в Ш.Рашидовском районе Джизакской области пришли в негодность. Особенно это касается столовой, спортивного и актового зала, ряда учебных классов. Это выявлено в ходе изучения ситуации на местах членами рабочей группы УзЛиДеП, в которую работники областного Кенгаша партии и депутаты местного Кенгаша.
Как стало известно, в образовательном учреждении, рассчитанном на 630 школьников обучаются 1300 человек. Обучение осуществляется в две смены и учителя прилагают все усилия для того, чтобы дать им качественное образование. Однако ситуация, когда в классах практически в два раза больше учащихся, чем положено, очень волнует родителей.
По словам директора школы, до недавних пор в спортзале проводились соревнования районного уровня, но из-за огромного числа учищихся занятия по некоторым предметам проходят даже в раздевалке. В это трудно поверить, но это реальность, к сожалению. Районный и областной хокимияты оставили без внимания многократные обращения коллектива школы и родителей.
Когда члены рабочей группы обратились в районный отдел народного образования, представители сообщили, что в курсе проблемы и ищут решение. Однако данное образовательное учреждение не вошло в Инвестиционную программу 2019-2020 годов.
Областные управление народного образования и хокимият также ответили, что знают о существующей проблеме. Не забыли они и дежурную фразу “В скором времени все наладится”. Но когда скоро – через месяц, год или пять лет?
Создается впечатление, что ответственные лица просто не хотят обращать внимание на проблему качественного школьного образования. “Учатся, так пусть учатся как есть”, - видимо, считают они. Не думаем, что строительство дополнительного здания в школе обойдется местногому или областному бюджету в большую сумму. Надеемся, что и вправду в скором времени учащиеся школы №14 получат возможность получать полноценное образование.