Бир йилда 200 та иш ўрни яратган тадбиркор “Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг Сирдарё вилоят босқичи ғолиби бўлди
11.07.2019, 17:42
Сирдарёда “Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг вилоят босқичи бўлиб ўтди.
Дастлаб, иштирокчилар томонидан ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат, қандолат маҳсулотлари, аёллар, келинлар ва болалар либослари, зардўзлик, ҳунармандлик ва заргарлик буюмлари кўргазмаси намойиш этилди. Сирдарёлик тадбиркорлар ишлаб чиқарган маҳсулотлар иштирокчиларда катта ҳавас уйғотди.
Танловда вилоятда энг кўп иш ўринлари яратган сайхунободлик Гулчеҳра Файзуллаева “Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг вилоят босқичи ғолиби бўлди.
“Ўтган йили “Гули модалар дунёси” номли тикувчилик корхонасини ташкил этган эдик. Қисқа вақт ичида 200 нафарга яқин қишлоқ қизлари учун янги иш ўринлари яратдик. Айни пайтда маҳсулотларимизни ички ва ташқи бозорларга сотяпмиз. Яқинда туманнинг чекка ҳудуди “Иттифоқ” МФЙда икки қаватли 100 ўринга мўлжалланган боғча қуриб, фойдаланишга топширдик”, – дейди Г.Файзуллаева.
“Оилавий тадбиркорликни 2012 йилда бошлаганмиз, – дейди гулистонлик Шаҳноза Ибрагимова. –Унгача дадам Содиқжон Ибрагимов 1986 йилдан буён асаларичилик билан шуғулланиб келардилар. Оиламизда товуқ, ўрдак, ғоз билан бир қаторда бройлер товуқларини боқиб парҳез гўшт етиштириш ҳамда қуёнчиликни ҳам йўлга қўйдик. Парҳез гўшт ва тухум маҳсулотлари тумандаги чойхона, тамаддихона ва аҳолига етказиб бериляпти”.
Ибрагимовлар оиласи бу йил 2,5 сотих майдонда иссиқхона ташкил қилди. Февраль ойида иссиқхонага помидор кўчатларини эккан тадбиркор уни эрта баҳорда истеъмолчиларга етказиб бериб, биргина помидорнинг ўзидан 10 миллион сўмдан зиёд даромад олишди. Ҳозир иссиқхонада иккинчи экин – кўкат, помидор, бодринг, бақлажон ва сабзавотлар етиштирилмоқда. 60 та асалари уясидан олинаётган 1 тонна 700 килограммгача бўлган асал маҳсулотининг ҳам ўз харидори бор.
Санобар Жўрабоева айни пайтда пенсияда. Кўп йиллар медицина соҳасида ишлаб халқ хизматида юрган аёл бекорчиликни ўзига эп кўрмади. Турмуш ўртоғи Х.Жўрабоев билан бамаслаҳат уй шароитида дуккакли маҳсулотлар ва зираворларни қадоқлаб бозорга олиб чиқишди. Маҳсулотлар тез орада ўз харидорини топиб буюрмачилар сони ортгач, оилавий тадбиркорлар турли хил ширинликлар ва қуруқ меваларни ҳам қадоқлашни йўлга қўйишди. Натижа улар кутганидан ҳам аъло бўлди. Оилавий тадбиркорлар томонидан  “EXCLUSIVE  MARKETIHG  ART” МЧЖга асос солиниб, мазкур МЧЖ томонидан “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” ёрлиғи остида қадоқланаётган, сертификатланган юзлаб маҳсулотлар хорижга экспорт қилинмоқда.
“Яқинда вилоятда туризмни ривожлантириш бўйича лойиҳа ишлаб чиқдик,– дейди С.Жўрабоева. – Бу соҳани ривожлантириш орқали 17 нафар (шулардан 10 нафари хотин-қизлар, 7 нафари йигитлардир) ёшларни иш билан таъминлаймиз”.
Янгиер шаҳридаги Махсуда Жабборова “MAKS TEKSTIL SERVIS” корхонаси фаолиятини 10 нафар ишчи билан бошлаган эди. “Обод юрт” МФЙ ҳудудида фаолиятини давом эттираётган тадбиркор аёл “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида “Агробанк” вилоят филиалидан 200 миллион сўм миқдорида кредит олиб фаолиятини кенгайтирди. Корхонада ишлаб чиқарилаётган 35 хил турдан зиёд болалар ва катталар кийим-кечаклари, чойшаблар ички ва ташқи бозорлардан ўз харидорини топди. Ишчи-хизматчилар сони ҳам 40 нафарга етди.
“Корхонамиз цехларига энг сўнгги русумдаги, замонавий тикув дастгоҳларини ўрнатганмиз, – дейди М.Жабборова. – Ишчи-ходимларимиз моддий манфаатдорлиги йилдан йилга ошиб боряпти. Чеварларимиз меҳнатига қараб 600 минг сўмдан 1,5 миллион сўмгача ойлик маош оляпти”.
Сардобалик ёш ҳунарманд Н.Аҳмедова, боёвутлик, “Болғали қилич ака”  кўп тармоқли фермер хўжалиги раҳбари Г.Қаршибоева, тадбиркор Г.Каримбоева, сирдарёлик Ш.Холиқуловаларнинг ҳам фаолиятлари ўрганса, ибрат олса арзигулик.

В Сырдарье состоялся областной этап смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”
Сначала состоялась демонстрация  изготовленных участницами изделий  и продукции. У участников мероприятия большой интерес вызвали  сельскохозяйственная, продовольственная, кулинарная продукцияодежда для женщин и детей, золотошвейные изделия,  предметы ремесленничества и ювелирного искусства.
Победителем  областного этапа смотра-конкурса “Ишбилармон аёл” признана  создавшая наибольшее количество новых рабочих мест (200) Гулчехра Файзуллаева  из Сайхунабада.
“В прошлом году  образовали швейную мастерскую  “Гули модалар дунёси”. За короткий срок создали 200 новых рабочих мест  для сельских девушек. Продукцию реализуем  на внутреннем и внешнем рынках.  Недавно на отдаленной территории района  в СГМ   “Иттифок” построили и сдали в эксплуатацию 100-местный детский сад”, – сказала Г.Файзуллаева.
“В 2012 году начали  семейный бизнес, – говорит  Шахноза Ибрагимова из Гулистана. –До этого мой отец Содикжон Ибрагимов с 1986 года занимался пчеловодством. Наш семейный бизнес сегодня ― откорм кур, уток, гусей, кур-бройлеров и заготовка диетического мяса.  Продаем мясо и яйца  в чайханы и столовые”.
Cемья  Ибрагимовых в нынешнем году на  2,5 сотках построила теплицу. В феврале посеяли помидоры, ранней весной продали саженцы  потребителям, выручка составила более 10 миллионов сумов. Сейчас в теплице  провели повторный посев ― выращивают  зелень, помидоры, огурцы, баклажаны. С 60 ульев получают 1 тонну 700 килограммов меда, который пользуется большим спросом.
Санобар Журабоева - пенсионерка. Много лет работала в медицинской сфере, но и теперь не сидит без дела.  Вместе с мужем Х.Журабоевым начала заниматься упаковкой и реализацией бобовых культур и пряностей. С увеличением заказов    семейные предприниматели также начали заниматься упаковкой  сладостей и сухофруктов.  Результат превзошел ожидания. Они создали ООО  “EXCLUSIVE  MARKETIHG  ART”, теперь их сертифицированная продукция  под маркой «Произведено в Узбекистане»  экспортируется за рубеж.
“Недавно разработали проект по развитию туризма в области, - говорит С.Журабоева. –  Путем развития  этой сферы обеспечим работой 17 человек  (из них 10 - женщины, 7 - мужчины)”.
Махсуда Жабборова из города Янгиер начала деятельность своего предприятия “MAKS TEKSTIL SERVIS” с 10 работниками. Женщина-предприниматель продолжает свою деятельность на территории СГМ “Обод юрт” , в рамках  программы  “Каждая семья  – предприниматель”  в областном филиале  “Агробанк”а получила  кредит в размере  200 миллионов сумов  и расширила деятельность.  На предприятии производят пользующиеся большим спросом  на внутреннем и внешнем рынках простыни и более 35 видов  одежды для детей и взрослых. На предприятии работают 40 человек.
“ В цехах  установили самое современное швейное оборудование, - говорит  М.Жабборова. – Возрастает материальная  заинтересованность  работников. Наши швеи в зависимости от объема работы получают от  600 тысяч до 1,5 миллиона сумов”.
Заслуживает внимания  и деятельность  молодой ремесленницы из Сардобы  Н.Ахмедовой, руководителя  многопрофильного фермерского хозяйства “Болали килич ака”  Г.Каршибоевой  и предпринимателя  Г.Каримбоева из Баяута, Ш.Холикуловой из Сырдарьи.