Томорқа рўзғоримизга барака, ҳамёнимизга даромад келтиради
Коронавирус пандемияси бутун башариятни саросимага солмоқда ва бир пайтнинг ўзида касаллик сабаб жорий этилган карантин барча соҳалар ривожига салбий таъсир кўрсатяпти. Лекин бу вазиятда қўл қовуштириб ўтиролмаймиз, имкон қадар халқ билан билан мулоқот қилиб, уларнинг турмуш тарзидан хабардор бўлиб боряпмиз, мавжуд вазиятдан келиб чиққан ҳолда иш ташкил этяпмиз.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Кенгаши томонидан депутатлар иштирокида бўлиб ўтган видеоконференция тарзидаги йиғилишда ҳам коронавирус пандемиясига қарши курашишда карантин шароитидан келиб чиққан ҳолда аҳоли хонодонларида томорқадан самарали фойдаланиш борасида тарғибот ишларини олиб бориш ва бу бўйича уларга зарурий тавсия ва кўмак бериш, бу орқали эса аҳоли рўзғорининг бутлигига эришиш, уй шароитида уларнинг томорқасидаги мавжуд имкониятлардан фойдаланиб бандлигини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Вилоятимизда ҳам аҳолига томорқадан самарали фойдаланишда ҳар томонлама кўмаклашувчи Ишчи гуруҳ ўз фаолиятини бошлаган.
Депутатлар ва сенаторлардан иборат ишчи гуруҳ аҳолига баҳорги экиладиган экин уруғлари ва кўчатларини етказиб беришда кўмак бермоқдалар. Айниқса, кам таъминланган оилаларнинг томорқа майдонларини шудгорлаш ва экиш ишларига ёрдам берилмоқда, уларга сабзавот уруғлари ва мевали дарахт кўчатлари етказиб бериляпти.
Биргина бугуннинг ўзида Уйчи тумани Қаҳрамон маҳалласида яшовчи аҳоли вакилларига 10000 туп помидор ва бодринг кўчатлари етказиб берилди. Қолаверса, томорқасидан самарасиз фойдаланаётган аҳоли вакиллари огоҳлантириляпти, уларга экин экиш борасида зарурий тушунтириш ишлари олиб бориляпти.
Бугунги қалтис вазиятда томорқадан унумли фойдаланиш ҳар қачонгидан ҳам муҳим. Бу борада ён-атрофимиздагиларга ўрнак бўлайлик, экин майдонимизни обод этиб, эл дастурхонига муносиб ҳисса қўшайлик, албатта бу орқали рўзғоримизга барака, ҳамёнимизга даромад келишини ҳам унутмайлик.

Household lands – income and wellbeing
The coronavirus pandemic today threatens the whole world, quarantine declared in connection with the disease adversely affects the development of all spheres. But in these conditions it is impossible to sit idly by, if possible we are conducting a dialogue with people, interested in life of people.
At the meeting of the Council of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, held via videoconference, with participation of deputies, issues of conducting advocacy on the effective use of private land during the quarantine period, providing necessary recommendations and assistance in this direction, which will help to ensure employment of people and increase their wellbeing, were discussed.
In our region, a working group has been formed to assist the population in the efficient use of personal land.
A working group of deputies and senators promotes the delivery of seeds and seedlings. Low-income families are assisted in cultivating land and planting plants, they are delivered seeds and seedlings.
Today, 10,000 seedlings of tomatoes and cucumbers have been delivered to the population of Kakhramon makhalla in Uychi district. Owners who do not use household lands for their intended purpose are cautioned, they are given explanations about the need to use these lands.
In this difficult time, it is especially important to effectively use household lands. Let us serve as an example in this direction, improve our lands, contribute to the country’s economy and increase our incomes.