O'zLiDeP фаоли 1000 дан ортиқ оилани оталиққа олди
Бутун дунёда кенг тарқалиб улгурган коронавирус инфекцияси Ўзбекистонни ҳам четлаб ўтмади. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан пандемия таъсирида юзага келган глобал инқироз оқибатларини юмшатиш, синовли кунлардан талафотларсиз чиқиш учун зарур барча чора-тадбирлар кўрилмоқда. Хусусан, тадбиркорлар ҳамда кластерларга солиқ имтиёзлари, кредит таътиллари бериляпти. Бу эса ҳозирги мураккаб шароитида ишчи-ходимларни моддий қўллаб-қувватлаш, аҳолини ижтимоий ҳимоясини кучайтиришда қўл келяпти.
O'zLiDeP фаоли, Сенатор Муртазо Раҳматов раҳбарлик қилаётган Бухородаги “BCT Cluster”, Қуйи Чирчиқ туманидаги “ТCT Cluster” кластерлари озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, экспорт ҳажмини оширишга муносиб ҳисса қўшиш мақсадида иш фаолиятини бир зум ҳам тўхтатгани йўқ. Бу ерда меҳнат қилаётган 12 минг кишилик жамоанинг ҳар бир аъзосига иш ҳақлари ўз вақтида ва тўлиқ тўлаб берилмоқда. Шу билан бирга, ҳозирги оғир пайтда аҳолимизнинг ёрдам муҳтож қатламларига моддий кўмак бериб келиняпти. Зеро, бугунги синовли кунларда халқ, миллат тақдирига ҳеч ким бефарқ бўлмаслиги керак.
Дарҳақиқат, кластерлар ишчи-ходимлари “COVID-19” пандемиясига қарши курашда фуқароларимизни руҳан қўллаб-қувватлаш мақсадида ташкил этилган Ўзбекистон “Меҳр-шафқат ва саломатлик” жамоат фондига ихтиёрий равишда ўз иш ҳақларининг бир қисмини, жами 490 миллион сўм миқдоридаги маблағни беғараз ўтказиб бердилар. Бундан ташқари, карантин пайтида эҳтиёжманд ва кам таъминланган оилаларни зарур озиқ-овқат маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш учун ташкил этилган “Ҳомийлик хайрияларини мувофиқлаштириш марказлари”га 300 миллион сўм ҳомийлик маблағи ўтказиб берилди.
— Президентимизнинг ташаббуси билан “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати ташкил этилгани, айтиш жоизки, халқимизнинг меҳр-саховат, ҳиммат каби юксак фазилатларини жўш урдирмоқда, — дейди сенатор Муртазо Раҳматов. — Бу ҳаракат, айниқса, давлатимизнинг беқиёс ғамхўрлигини чуқур ҳис қилиб турган биз, кластерлар раҳбарларини ҳам эҳтиёжманд ва муҳтож оилаларга саховат кўрсатишга ундамоқда. Натижада бизнинг кластерлар жамоаси ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган 1025 та оилани уч ой давомида оталиққа олиш ташаббуси билан чиқди.
Айни пайтда Бухоро вилояти ҳокимлиги кўмагида кам таъминланган оилалар рўйхати шакллантирилиб, манзилли ёрдам кўрсатиш ишлари бошланди. Бизнинг халқни рози қилиш йўлидаги хизматимиз эҳтимолки, денгиздан бир томчидек туюлар. Лекин унутмайликки, океан ҳам томчилардан ҳосил бўлади.
Ишонч билан айтамиз, Яратганнинг мадади билан, мамлакатимиз раҳбариятининг қатъий саъй-ҳаракатлари билан, албатта, коронавирус балосини енгиб, иқтисодиёт тармоқларида барқарор ўсиш суръатларига, пировардида халқимизнинг турмуш фаровонлигига эришамиз.
Ибройимжон Махкамов2020-09-07 11:01:23
Ассалому алайкум дўстим Муртазо. Интернетдаги мақолалардаги маълумотларингизни кўриб хурсанд бўлдим. Келгуси ишларингизга муваффақиятлар тилайман. Имкони бўлса М. Рахматовни боғланиш телефон рақамларини олсак яхши бўларди.
Мансур 2020-04-25 20:29:47
Ассалому алайкум, Уйимизга ичимлик суви, газ ўтказилмаган нима ёрдам кўрсата оласизлар?, эътиборучун рахмат !
Фаррух2020-04-25 16:59:07
Бу инсонни қаттиқ ҳурмат қиламан пахта саноат соҳасида вилоятда жуда катта ишларни амалга оширмоқдалар.
UMID2020-04-25 16:56:59
Муртазо Раҳматовга омад бу инсон вилоятимиз учун жуда катта ишларни амалга оширмоқдалар кўплаб иш ўринлари яратилмоқда ишзислар сони камаймоқда. Муртазо Аҳмедовични биз ҳар доим қўллаб қуватлаймиз.Призидентимизга каттакон раҳмат шундай инвесторларга шароит қилиб беряптилар.

UzLiDeP activist patronizes over 1000 families
Coronavirus infection spread around the world did not pass by Uzbekistan. At the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, necessary measures are being taken to mitigate the effects of the global crisis caused by the coronavirus and to overcome these difficult days without loss. In particular, tax breaks and credit holidays are provided to entrepreneurs and clusters. This contributes to the material support of workers, strengthening social protection of the population during this difficult time.
In order to make a worthy contribution to ensuring food security and increasing export volumes, the BCT Cluster in Bukhara and TCT Cluster in Quyi Chirchiq district, led by UzLiDeP activist, Senator Murtazo Rakhmatov, did not stop their activities. 12 thousand workers in these clusters receive timely wages. In the current difficult conditions, clusters provide material assistance to needy segments of the population. Because in these days of trials, one cannot remain indifferent to the needs of people, the fate of people, the nation.
Workers of these clusters voluntarily transferred a part of the salary, totaling 490 million UZS, to the Charity and Health Public Fund of Uzbekistan, which was formed to provide moral support to citizens in the fight against the COVID-19 pandemic. At the same time, 300 million UZS were transferred to the Center for Coordination of Sponsorship, organized to continuously provide food to needy and low-income families during the quarantine period.
“It should be noted that the “Generosity and Support” Nationwide Movement, organized at the initiative of the President, clearly demonstrates the generosity and mercy inherent in our people”, – said Senator Murtazo Rakhmatov. “This movement calls on us, cluster leaders, to provide assistance to needy families. In this regard, the teams of our clusters decided to take patronage over 1025 needy families for a period of three months.
Currently, with the assistance of Bukhara regional khokimiyat, a list of families in need has been compiled and work has begun on provision of targeted assistance. Perhaps our assistance in scale is like a drop in the ocean. But do not forget, the ocean also consists of drops.
We believe that with the help of the Almighty, by the actions of the country’s leadership, we will surely defeat the coronavirus and achieve stable growth in the economy and the welfare of people.