ЕОИИда “кузатувчи давлат” мақомини олиш мақбул ва тўғри қарор
Шуни айтиш керакки, ЕОИИда кузатувчи давлат мақомини олиш ушбу ташкилот билан ҳамкорлик шаклларидан биридир.
Гарчи кузатувчи мақомига эга давлат ЕОИИ доирасида қарорлар қабул қилиш жараёнида иштирок этмаса-да, бироқ ушбу жараёнда ўз таклифлари билан чиқиши ва ўз нуқтаи назарини ифодалаши мумкин. 2018 йилнинг 14 май куни ЕОИИнинг олий иқтисодий кенгаши томонидан “ЕОИИда кузатувчи давлат мақоми тўғрисида”ги низом қабул қилинган.
Таькидлаш жоизки, кузатувчи мақомини олган давлатлар ЕОИИ органларининг мажлисларида иштирок этиш ва махфий характерга эга бўлмаган иттифоқ томонидан қабул қилинган хужжатларни олиш ҳуқуқига эга.
Яна бир мухим жиҳат. ЕОИИга кузатувчи мақомда бўлишнинг муддатлари ва шартлари аниқ белгиланмаган. Шундай экан мамлакатимиз ушбу мақомда ташкилотга тўлақонли аъзо бўлиш ёки бўлмаслик масаласини атрофлича ўрганиш имкониятига эга бўлади.

О статусе наблюдателя в ЕАЭС
Получение статуса страны-наблюдателя  в ЕАЭС  - это одна из форм сотрудничества с этой организацией.
Страна-наблюдатель не принимает участия в принятии постановлений в рамках ЕАЭС , но может выступать с предложениями в этом процессе и отображать собственную точку зрения. 14 мая 2018 года высшим экономическим советом было принято положение  “О статусе страны-наблюдателя в ЕАЭС”.
Следует отметить, страны, получившие статус наблюдателя, имеют право на участие  в заседаниях органов ЕАЭС  и получать принятые союзом документы не секретного характера.
Еще один аспект -  конкретно не установлены  сроки и условия нахождения в статусе наблюдателя в ЕАЭС. В этой связи наша страна в качестве наблюдателя будет иметь возможность для подробного изучения вопроса о вступлении или невступлении в полноправные члены этой организации.
Жамолиддин Мелибоев,
Депутат Ташкентского городского
945
Канахатжон2020-05-02 14:11:45
Еоии га к,у́шилсак яхши россияда ишлаётган минглаб У́збекистонликларга енгиллик бу́лариди ту́ланётган патент пуллари У́збекистонга боради у́збекистон Россия бозорига кирса у́збекистонда ишлаб чикарилган махсулотларни сотиш хажми ошиб тадбирколик ривожланиб янги ишчи у́ринлари ку́пайар эди