O‘zLiDeP партиялараро ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Кейинги йилларда ўзбек-хитой алоқалари сезиларли даражада кенгайиб, стратегик шерикликнинг янада юқори поғонасига кўтарилди.  Таъкидлаш керакки, мамлакатларимиз раҳбарлари Шавкат Мирзиёев ва Си Цзиньпин ўртасидаги ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган муносабатлар давлатлараро қизғин ҳамкорликнинг асоси, ўзаги бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбек-хитой муносабатларини янада ривожлантириш доирасида жорий йилнинг 25 июнь куни  “Хитой ва Ўзбекистон тараққиётининг янги старти” мавзуида Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги ва Хитой коммунистик партиясининг (ХКП) 100 йиллигига бағишланган видеоанжуман шаклидаги симпозиум бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда Ўзбекистон томонидан сиёсий партиялар, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари  қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти,  Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси, “Тараққиёт стратегияси” маркази ва бошқа ташкилотлар вакиллари  қатнашди. Хитой томонидан эса ХХР нинг Ўзбекистондаги элчихонаси, ХКП МҚ халқаро алоқалар бўлими, Хитой ижтимоий фанлар академиясининг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё институти ва бошқа муассасалар, тузилмалар вакиллари иштирок этди.
Симпозиум давомида бир қанча масалалар муҳокама қилинди. Жумладан, Ўзбекистон ва Хитойнинг давлат бошқарувига оид масалалар бўйича тажриба алмашилди, икки томонлама ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболлари хусусида атрофлича сўз юритилди. Иштирокчилар Ўзбекистон ҳамда ХХР тарихидаги муҳим саналар муносабати билан табриклар, қутловларни баён этдилар.
Шу ўринда минтақавий ва халқаро сиёсат асосий йўналишлари бўйича Ўзбекистон томонидан олиб борилаётган ташқи сиёсат ва халқаро ташаббусларни янги мазмун билан бойитиш мақсадида партиялараро ҳамкорлик механизмларини фаоллаштириш O‘zLiDeP дастуридан ўрин олган муҳим вазифалардан бири эканини қайд этиш жоиз.
Симпозиумда Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси ўринбосари Дилшод Шоумаров ҳам сўзга чиқди. У модернизация жараёнларида сиёсий партияларнинг ролини кучайтириш, мамлакат сиёсий ҳаётида O‘zLiDeP мавқеи ва таъсирини ошириш, шунингдек, Ўзбекистон билан ХХР ўртасидаги ҳар томонлама шерикчиликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашда партия салоҳиятини юксалтириш борасида фикр-мулоҳазалар билдирди.
Пировардида Ўзбекистон Тадбиркорлар ва ишбилармонлар харакати –Ўзбекистон Либерал-демократик партияси номидан ХКП аъзолари – ҳамкасбларимизни партияга асос солинган куннинг юз йиллиги билан қутлаймиз. Ишонамизки, ХКП бундан кейин ҳам Хитой халқи манфаатлари йўлида сидқидилдан хизмат қилади ва ХХР нинг Си Цзиньпин томонидан қўйилган мақсадлар сари дадил одимлашида етакчи куч бўлиб хизмат қилади.
554
Рахманова Гульнара Арзеновна 2021-06-26 08:27:57
Маколадан куриниб турганидек O‘zLiDeP партиялараро ҳамкорликни кенгайтириши, яъни биргаликда харакат килиши давлатлараро ҳамкорликнинг яна бир куриниши ва давоми, ва албатта келгусида самарали ишлар асоси булиб хизмат килади.

One of the program provisions of UzLiDeP is to activate the use of inter-party cooperation mechanisms to fill the current foreign policy with concrete content and promote international initiatives of the Republic of Uzbekistan in key areas of regional and international politics. In this context, we note that in recent years, Uzbekistan – China relations have significantly enhanced, rising to a higher level of strategic partnership. At the same time, the basis of interstate relations is trust and mutual respect between the leaders of the two countries – Shavkat Mirziyoyev and Xi Jinping.
Within the framework of further development of Uzbekistan – China relations, on June 25 this year, a symposium via videoconference was held on “A new start in the development of China and Uzbekistan”, dedicated to the 30th anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan and the 100th anniversary of the Chinese Communist Party (CCP).
The event was attended by representatives of political parties, the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan, the Committee on International Affairs and Interparliamentary Relations of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Development Strategy Center, the Embassy of the People’s Republic of China in Uzbekistan, the International Relations Department of the CPC Central Committee, the Institute of East European, Russian and Central Asian Studies of the Chinese Academy of Social Sciences, etc.
During the symposium, a whole range of issues was discussed. The experience was exchanged in the public administration of Uzbekistan and China, new prospects for mutually beneficial cooperation. The participants expressed their congratulations on significant dates in the history of Uzbekistan and China.
Dilshod Shoumarov, Deputy Chairman of the Executive Committee of the Political Council of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan for ideological and agitation and propaganda work addressed the event. He talked about such issues as the course of further strengthening the role of political parties in the modernization process, our role in the political life of the country, development and strengthening of the comprehensive partnership between Uzbekistan and China.
On behalf of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, we congratulate our colleagues from the CCP on the 100th anniversary of its foundation. We are confident that the CCP will continue to faithfully serve the interests of the Chinese people and serve as a solid foundation for the PRC’s movement towards the goals set by Xi Jinping.