Tadbirkorlik haftaligi doirasida qoraqalpog‘istonlik yosh tadbirkorlar bilan ochiq muloqot tashkil etildi
21.11.2017, 14:45
Global tadbirkorlik haftaligi doirasida qoraqalpog‘istonlik yosh tadbirkorlar, fermerlar, sohaga qiziqishi yuqori bo‘lgan oliy ta’lim muassasalarida ta’lim oluvchi talaba-yoshlar, ekspertlar hamda “Stroy vektor” MChJ ta’sischisi, “Panamilk” savdo belgisi ostida sut va sut mahsulotlarni qayta ishlab chiqarish korxonasi rahbari Islam Panayev va “Yevro stroy” MChJ rahbari Shimbergenov Azat ishtirokida ochiq muloqot va master-klass tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi yoshlarning innovatsion tadbirkorligi va “Start up” loyihalarini amalga oshirish hamda mazkur sohadagi tashabbuslarini rag‘batlantirish, ularga mutaxassislar tomonidan tegishli maslahatlar berish, bugungi kunda ulkan muvaffaqiyatlarga erishgan ilg‘or tadbirkorlar tajribasini o‘rganish va amaliy tavsiyalar olish imkoniyatini yaratish, shuningdek, tadbirkorlik sub’ekti faoliyatining barcha bosqichlarida yuzaga kelayotgan muammolarni tezkor hal etish, mazkur sohadagi zarur axborotlarni olish va amaliy masalalarni hal etishda huquqiy maslahatlar berishdan iborat.
Ochiq muloqotda tajribali tadbirkorlar yig‘ilganlarga o‘z tadbirkorlik faoliyatini qanday qilib boshlaganligi va faoliyati davomida uchragan to‘siqlar hamda ularni qay tarzda bartaraf etganliklari bilan o‘rtoqlashdi. Shuningdek, ular mamlakatimizda tadbirkorlik sub’ektlari uchun yaratilgan imkoniyatlar, sharoitlar va biznes muhiti dunyoning deyarli biron bir davlatida mavjud emasligini ta’kidladilar. Bunday imkoniyatlar va imtiyozlardan yoshlarimiz unumli foydalangan holda o‘z bizneslarini amalga oshirishlari uchun batafsil ma’lumotlar va tegishli tavsiyalarini berib o‘tdilar.
- Bugungi ochiq muloqot har qachongidan ham qiziqarli va bahs munozaralarga boy bo‘ldi, – deydi Nukus shahridagi yosh tadbirkor, “Rivoj Yulduzi” MChJ rahbari Karimbayev Zufar. Tadbirkorlik faoliyatimni dastlab bir nafar ishchi bilan boshlaganman. Hozirda 10 nafar yoshlar ish bilan ta’minlangan. Tadbirda davomida tajribali tadbirkorlar bilan o‘zaro tajriba almashganligimiz faoliyatimizni yanada rivojlantirishga katta turtki bo‘ldi. Kelajakda tadbirkorlik faoliyatimni kengaytirib, 40 nafar ish o‘rni yaratish orqali mamlakatimiz iqtisodiyotiga oz bo‘lsada o‘z hissamni qo‘shishni maqsad qilganman.
Yosh tadbirkorlar tadbirdan so‘ng “Panamilk” sut va sut mahsulotlari ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.

В рамках Недели предпринимательства организован открытый диалог с каракалпакскими молодыми предпринимателями
21.11.2017, 14:45
В рамках Глобальной недели предпринимательства с участием каракалпакских молодых предпринимателей, фермеров, студенческой молодежи вузов, интересующейся сферой, экспертов и учредителя ООО  “Строй вектор”, руководителя предприятия по переработке молока и молочной продукции под торговой маркой “Panamilk” Исламом Панаевым и руководителя ООО “Евро строй” Шимбергенова Азата организован открытый диалог и мастер-классы.
Основная цель мероприятия - реализация молодежного инновационного предпринимательства и проектов “Start up”, стимулирование инициатив в этой сфере, предоставление молодежи соответствующих рекомендаций специалистами, изучение опыта передовых предпринимателей, достигших ныне больших успехов, создание возможности для получения молодежью консультаций и советов, а также содействие решению ими проблем, возникающих на всех этапах деятельности субъектов предпринимательства, получению необходимой информации касательно сферы.
В ходе открытого диалога опытные предприниматели поделились своими знаниями и навыками в области бизнеса, рассказали о начальных этапах развития своей предпринимательской деятельности, путях преодоления встречающихся преград и проблем. Также они отметили, что в нашей стране созданы благоприятные возможности для субъектов предпринимательства. Дали рекомендации начинающим молодым предпринимателям об эффективном использовании предоставленных льгот и возможностей.
- Сегодняшний открытый диалог был богат интересными, оживленными дискуссиями и обсуждениями, – сказал молодой предприниматель из города Нукуса, руководитель ООО “Ривож Юлдузи” Каримбаев Зуфар. Свою предпринимательскую деятельность начинал с одним работником. Сейчас 10 молодых людей обеспечены работой. В ходе мероприятия имел возможность обменяться мнениями с успешными предпринимателями, что послужит дальнейшему развитию моей бизнес-деятельности. В будущем планирую расширить свое дело, создать 40 рабочих мест и тем самым внести свой посильный вклад в экономику нашей страны.
Молодые предприниматели после мероприятия имели возможность непосредственно ознакомиться с процессом производства молочной продукции под брендом “Panamilk”.