Turkiy mushtaraklikka asoslangan samarali hamkorlik
Joriy yil oktabr oyida bo‘lib o‘tgan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi xalqimizning Shavkat Mirziyoyevga bo‘lgan yuksak ishonchini yaqqol ko‘rsatdi. Bu -  ham ichki, ham taqshi siyosatdagi  islohotlar bilan bog‘liq. Masalan, olib borilayotgan ochiq va pragmatik tashqi siyosat, davlatimiz rahbarining uzoq-yaqindagi mamlakatlar bilan o‘zaro munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslari  samarasida, 2017 yildan buyon mustahkam siyosiy va iqtisodiy aloqalar yo‘lga qo‘yildi, xalqaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlari va mexanizmlari  tadbiq etildi.
Shulardan biri Shavkat Mirziyoyevning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining sakkizinchi sammitidagi ishtiroki bo‘ldi. Unda   savdo, investitsiyalar, “yashil” iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, transport va kommunikatsiyalar, ta’lim va madaniyat sohalaridagi ko‘p qirrali munosabatlarni har tomonlama kengaytirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi hamda 10 dan ortiq hujjatlar imzolandi.  Yig‘ilishda Turkiy Kengash nomining «Turkiy davlatlar tashkiloti» deb o‘zgartirilishi hamda Tashkilotning birinchi sammitini kelgusi yilda O’zbekistonda o‘tkazilishi muhim qarorlardan biri bo‘ldi. Turkiy Kengash nomini «Turkiy davlatlar tashkiloti» deb o‘zgartirish bo‘yicha qarorning qabul qilinishi tashkilot faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqib, uning xalqaro maydondagi o‘rni va nufuzini oshirishgan holda, hamkorlikni yanada rivojlantirishda  mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Sammitda turkiy dunyo birdamligini mustahkamlashda katta hissa qo‘shgan buyuk mutafakir va davlat arbobi Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofotni ta’sis qilish to‘g‘risidagi qarorning qabul qilingani O’zbekistonda, jumladan mamlakat faollari va aholisining yuksak e’tiboriga sazovor bo‘ldi.
Biz, O’zbekiston  Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O’zLiDeP fraksiyasida Turkiy davlatlar tashkilotiga mamlakatimizni asrlar osha  til, do‘stlik rishtalari va ma’naviy qadriyatlar o‘xshashligi va yakdilligi  bilan birlashtirib turgan  qardosh xalqlar bilan muloqot va aloqalarni mustahkamlashning  samarali maydonchalardan biri sifatida qaraymiz.
Shu bois, sobiq Turkiy Kengash, hozirgi Turkiy davlatlar tashkiloti o‘zaro hamkorlik uchun  keng imkoniyat eshiklarini ochadi. Alohida  ta’kidlab o‘tamizki,  turkiy xalqlar  o‘rtasidagi yaqin rishtalarga nafaqat madaniyatlar mushtarakligi, til va qadriyatlar o‘xshashligi, balki shuningdek, yo‘lga qo‘yilgan savdo aloqalari, hamkorlik va o‘zaro tashriflar bilan ham asos solingan.
Turkiy davlatlar tashkiloti – endilikda nufuzli xalqaro tuzilma hamdir. Turkiy tilli  davlatlarda yashovchi aholi soni 150 million kishidan oshadi. Tashkilotga a’zo davlatlarning hududi – qariyb 4 million kvadrat kilometrni tashkil etadi. Umuman olganda, tashkilot ham aholi soni, ham  salohiyati va ahamiyati bo‘yicha Yevroosiyo markazidagi yirik tuzilmadir.
Parlament  a’zolarining fikricha, Turkiy davlatlar tashkiloti qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi ishonch va aloqalarni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, energetika, sayyohlik, transport va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan. Bundan tashqari, og‘ir pandemiya davridagi  qiyinchiliklarga qaramay, ushbu tashkilot doirasida bir-biriga yordam ko‘rsatish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik  ishlari davom ettirildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning ushbu sammitdagi  nutqida, avvalombor, tashkilot doirasida savdo aloqalari kengayishi uchun qulay va jozibador sharoitlar yaratish bilan bog‘liq qator konseptual takliflarni bildirganini alohida ta’kidlaymiz. Bu uchinchi davlatlarning mahsulotlarini tashkilotga a’zo mamlakatlarda ishlab chiqarish mumkin bo‘lgan tovarlar hisobidan qoplash kabi dolzarb vazifani hal qilish bilan bog‘liq. Keyingi vazifa - Xitoydan Yevropagacha mamlakatlarimiz hududlari orqali o‘tgan transqit’aviy transport yo‘laklarini yanada rivojlantirish va yangilarini yaratishdir.
Parlament a’zolari shuningdek, davlatimiz rahbarining qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish va raqobatbardoshlik tamoyillariga asoslangan qo‘shma loyihalarni birgalikda ishlab chiqish orqali ishlab chiqarish kooperatsiyasini kuchaytirish bo‘yicha belgilab bergan vazifasini ham alohida qayd etishadi. Shavkat Mirziyoyevning «Turkiy dunyo turizmi» va «Tabarruk ziyorat» kabi sayyohlik loyihalarini amalga oshirishga oid  taklifi  barcha davlatlar tadbirkorlarining manfaatlariga mos keladi.
Yangi xalqaro tashkilot tuzish haqidagi qaror haqida gapirganda,  kuyidagi jihatga alohida to‘xtalish lozim. Shavkat Mirziyoyev joriy yilning noyabr oyida bo‘lib o‘tgan yangi saylangan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishish tantanali marosimiga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalari  qo‘shma yig‘ilishidagi  o‘z nutqida eng avvalo, Markaziy Osiyo mintaqasidagi barcha mamlakatlar bilan yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini tobora kuchaytirish bundan buyon ham asosiy maqsadimiz bo‘lishini ta’kidlagan edi.
Bu O’zbekiston mintaqamizning ajralmas qismi, yaqin qo‘shnimiz bo‘lgan Afg‘onistonda tinch va osoyishta hayotni tiklash, bu mamlakatda iqtisodiy va gumanitar inqirozga yo‘l qo‘ymaslik uchun afg‘on xalqiga qo‘ldan kelgan barcha yordamni ko‘rsatadi, deganidir. Bu shuningdek, Afg‘oniston bilan birgalikda yirik transport-kommunikatsiya loyihalarini amalga oshirish bilan ham bog‘liqdir.
Shavkat Mirziyoyev Turkiyadagi sammitda ham bu mavzuga to‘xtalib o‘tdi. Davlatimiz rahbari hozirgi murakkab vaziyatda ushbu mamlakatning gumanitar inqirozga tushib, xalqaro maydonda yakkalanib qolishiga, uning terrorchilar makoniga aylanishiga yo‘l qo‘ymaslik nihoyatda dolzarbligini  va shu bois Afg‘onistonning yangi Hukumati bilan muloqotlarda yondashuvlarimiz umumiy va yakdil bo‘lishi lozimligini qayd etdi.
Xulosa o‘rnida shuni aytamizki, hozirgi vaqtda dunyoda yuz berayotgan shiddatli jarayonlar, turli tahdid va xatarlar, pandemiya sinovlari, oziq-ovqat xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi va ekologiya bilan bog‘liq muammolar tashkilotga a’zo davlatlar oldiga yangi dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda. Shu bois, O’zbekistonning Turkiy tilli davlatlar tashkilotidagi ishtiroki xalqimizning tub mafaatlariga javob beradi.

Эффективное партнерство на основе тюркской общности
Прошедшие в октябре 2021 года выборы Президента Республики Узбекистан убедительно и наглядно показали высочайшее доверие народа страны Шавкату Мирзиёеву. Эта оценка реформ как во внутренней, так и во внешней политике. Так, благодаря открытой и прагматичной внешней политике, инициативам Главы государства по укреплению взаимоотношений со странами ближнего и дальнего зарубежья, с 2017 года налажены новые здоровые политические и экономические связи, внедрены новые направления и механизмы международного сотрудничества.
Одним из них выступило участие Шавката Мирзиёева в восьмом саммите Тюркского совета, где были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, «зеленой» экономики, цифровых технологий, транспорта, образования и культуры, а также подписано более 10 документов. Одним из значимых решений стали переименование Тюркского совета в Организацию тюркских государств и проведение первого ее саммита в следующем году именно в Узбекистане. Принятое же решение о переименовании Тюркского совета в Организацию тюркских государств обеспечит прочную основу для дальнейшего развития сотрудничества, подняв на качественно новый уровень деятельность организации, существенно повысив её роль и авторитет на международной арене.
Большое внимание в Узбекистане, в том числе, среди активистов и населения страны, вызвало решение прошедшего саммита об учреждении Международной премии имени Мира Алишера Навои, который является великим мыслителем и государственным деятелем, внесшим значительный вклад в укрепление единства тюркского мира.
Мы во фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлисе Республике Узбекистан рассматриваем Организацию тюркских государств как одну из эффективных площадок для диалога и укрепления связей с братскими народами, с которыми нашу страну на протяжении веков объединяют схожесть языков, узы дружбы и сотрудничества, единство духовных ценностей. Поэтому, бывший Совет сотрудничества тюркоязычных государств, а ныне Организация тюркских государств, открывает широкие возможности для взаимовыгодного партнерства. Отдельно выделим, что тесные связи между тюркскими народами заложены не только общностью культур, схожестью языков и ценностей, но и устоявшимися торговыми связями, сотрудничеством и взаимными визитами.
Организация тюркских государств - это теперь и авторитетная международная структура, в частности, общая численность народов, проживающих в тюркоязычных государствах, превышает 150 миллионов человек. Территория государств-членов составляет почти 4 миллиона квадратных километров. В целом, она по сути является крупной структурой в центре Евразии как по численности населения, так и по потенциалу и значимости.
Это тем более важно, по мнению парламентариев, Организация тюркских государств ставит целью укрепление доверия и связей между братскими странами, развитии сотрудничества в торговле, экономике, энергетике, туризме, транспортной и культурно-гуманитарной сферах, координации усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе. Более того, несмотря на трудности периода пандемии в рамках этой организации было продолжено партнерство, оказывая друг другу помощь.
Отдельно выделим, что в своем выступлении Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на указанном выше ноябрьском саммите текущего года обозначил целый ряд концептуальных инициатив, в первую очередь, касающиеся создания благоприятных и привлекательных условий для расширения торговых отношений в рамках организации. Это касается решения важной задачи замещения на внутренних рынках Организации продукции из третьих стран на товары, которые можно производить в государствах - членах. Следующая задача - дальнейшее развитие существующих и создания новых трансконтинентальных транспортных коридоров из Китая в Европу, проходящих через территорию стран Организации.
Парламентарии особо выделяют и такую поставленную Главой государства задачу как усиление производственной кооперации путем формирования цепочек добавленной стоимости и разработки совместных проектов на основе принципов конкурентоспособности. В интересах предпринимателей всех стран соответствует и инициатива Шавката Мирзиёева о реализации туристических проектов, таких как «Туризм тюркского мира», «Паломничество по священным местам» и т.д.
Говоря о решении создания новой международной организации необходимо отдельно остановится и на следующем аспекте. В своем выступлении Шавкат Мирзиёев на торжественной церемонии вступления в должность Президента республики на ноябрьском текущего года совместном заседании палат Олий Мажлиса заявил, что основной задачей государства остается дальнейшее укрепление отношений добрососедства и стратегического партнерства прежде всего со странами Центральной Азии. Это обозначает, что Узбекистан и далее будет оказывать посильную помощь Афганистану, являющемуся соседом и неотъемлемой частью региона, в восстановлении мира и стабильности, недопущении экономического и гуманитарного кризиса в этой стране. Это касается и реализации совместно с Афганистаном крупных транспортно-коммуникационных проектов.
На саммите в Турции Шавкат Мирзиёев также затронул данную тему. Он отметил, что нынешняя сложная ситуация в Афганистане находится в центре общего внимания Организации, при этом, важно не допустить её международной изоляции и превращения в пристанище террористов. В этой связи, он призвал участниц Организации к тому, чтобы подходы в диалоге с новым правительством Афганистана были общими и едиными.
В завершение отметим, что стремительные процессы, происходящие в мире, различные вызовы и угрозы, испытания, вызванные пандемией, проблемы продовольственной безопасности, экологии и изменения климата показывают важность общего и эффективного решения актуальных задач, стоящих на международной повестке дня. Поэтому, участие в Организации тюркских государств отвечает коренным интересам народа Узбекистана,