Buxoroda tashkil etilgan ilmiy-amaliy seminar ishtirokchilarida Tursunbek Jalolovning “Aqlli issiqxona” innovatsion g‘oyasi katta qiziqish uyg‘otdi
24.02.2018, 12:55
Buxoroda tashkil etilgan ilmiy-amaliy seminar ishtirokchilarida Tursunbek  Jalolovning “Aqlli issiqxona” innovatsion g‘oyasi katta qiziqish uyg‘otdi
Buxoro muxandislik-texnologiya institutida O‘zLiDeP Buxoro viloyat Kengashi tomonidan Prezidentimizning 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik , innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab–quvvatlash yili”da amalga oshirishga qaratilgan “Faol tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay xuquqiy va tashkiliy  sharoitlarni yaratish, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni joriy etish” mavzusida  ilmiy – amaliy seminar tashkil etildi.
- Iqtisodiyotimizning barcha sohalariga innovatsion g‘oya va texnologiyalarni jalb qilish asosiy maqsadimiz bo‘lib, zamonaviy innovatsion texnologiyalar iqtisodiyotimizning yanada rivojlanishiga, yangi ish joylarining yaratilishiga va xalqimiz hayotining farovonligiga xizmat qiladi, - deydi Buxoro muxandislik-texnologiya instituti innovatsiyalar markazi rahbari Bobir Azimov. – Shu nuqtai nazardan olib qaraydigan bo‘lsak bugungi ilmiy-amaliy seminar innovatsion g‘oya va texnologiyani qo‘llay oladigan, investitsiyalardan samarali foydalanadigan yangi avlod kadrlarini tayyorlashda muhim ahamiyatga ega ekanligini bilib olish qiyin emas. Biz ilmiy xodimlarning bugungi kundagi asosiy  vazifamiz esa davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga o‘z hissamizni qo‘shishdan iboratdir.
Tadbir davomida Buxoro muxandislik-texnologiya instituti magistr talabalaridan Tursunbek  Jalolov “Aqlli issiqxona”, Mohir Normurodov “Mahalliy xomashyolardan samarali foydalanib biogaz va biogumus olish texnologiyasini takomillashtirish”, Muxriddin Yoqubov esa “Meva-sabzavot-poliz mahsulotlarini zamonaviy qayta ishlash texnologiyasi” deb nomlangan  innovatsion ilmiy g‘oyalari bilan ishtirok etdilar.
- Mening innovatsion loyiham chorva mollari, parrandalar, o‘simliklar va barg xazonlari, oziq–ovqat chiqindilaridapn biogaz va biogumus olish imkonini beradi, - deydi M.Normurodov. - Manbaalarga ko‘ra biogaz olish texnologiyasining 80dan ortiq turlari bor. Ular orasida eng ko‘p tarqalgan metanol tranklarda anayerob bijg‘itish usulidir. Chekka hududlarda  bunday  usuldagi  kichik hajmlardan iborat biogaz qurilmalarini o‘rnatish juda qulay. Uskuna ko‘p mablag‘ va kuch talab qilmaydi. Masalan 3-3,5 mln so‘m evaziga  biogaz oladigan qurilmani ishga tushirish mumkin.
Ilmiy-amaliy seminar so‘ngida o‘z innovatsion g‘oya va istiqbolli ishlanma hamda loyihalari bilan faol qatnashgan bir guruh yosh ilmiy xodimlar, talabalar va mutaxassislar O‘zLiDeP viloyat Kengashining faxriy yorliq va  tashakkurnomalari  bilan taqdirlandilar.

Инновационная идея Турсунбека Жалолова “Умная теплица” вызвала большой интерес у участников организованного в Бухаре научно-практического семинара
27.02.2018, 16:49
В Бухарском инженерно-технологическом институте Бухарским областным Советом УзЛиДеП организован научно-практический семинар на тему “Создание благоприятных правовых и организационных условий для развития активного предпринимательства, внедрение инновационных идей и технологий”, направленный на реализацию Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в “Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий”.
-Нашей основной целью является привлечение инновационных идей и технологий во все сферы нашей экономики, современные инновационные технологии послужат дальнейшему развитию экономики, созданию новых рабочих мест и повышению благосостояния народа, - сказал руководитель инновационного центра Бухарского инженерно-технологического института Бобир Азимов. – С этой точки зрения, сегодняшний научно-практический семинар имеет важное значение в подготовке нового поколения кадров, способных применять инновационные идеи и технологии, эффективного использования инвестиций. Наша основная задача, научных сотрудников, заключается во внесении вклада в обеспечение исполнения задач, определенных главой нашего государства.
В ходе мероприятия магистрант Бухарского инженерно-технологического института Турсунбек  Жалолов участвует с инновационной научной идеей “Умная теплица”, Мохир Нормуродов - “Эффективное использование местного сырья биогаза и совершенствование технологии получения биогумуса”, Мухриддин Ёкубов - “Технология современной переработки плодоовощной продукции”.
- Мой инновационный проект создаст возможность получения биогаза и биогумуса из местных удобрений отходов скота, домашней птицы, растений и листьев, пищевых отходов, - сказал М.Нормуродов. – По источникам, имеются более 80 видов технологий получения биогаза. В отдаленных территориях очень удобно установление биогазовых установок малых объемов. Оборудование не требует больших средств и силы. Например, за 3-3,5 млн. сумов можно задействовать установку для получения биогаза.
В завершении научно-практического семинара группе молодых научных сотрудников, студентов и спецалистов, активно участвовавших со своими инновационными идеями и перспективными разработками и проектами вручены почетные грамоты и благодарственные письма областного Совета УзЛиДеП.