Talaba yoshlar referendumda yangilanayotgan Konstitutsiya uchun yakdillik bilan ovoz berishlarini bildirdi
11.04.2023, 13:18
O'zLiDeP Yunusobod tumani Kengashi tomonidan Toshkent moliya institutida “O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasining mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi. Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Yunusobod tuman Kengashi deputatlari, tashviqot guruhi a’zolari, universitet talabalari, partiya faollari ishtirok etishdi.
Tadbir jarayonida deputatlar ishtirokchilarga to‘liq va batafsil ma’lumotlar berishdi. Ta’kidlanganidek,  Konstitutsiyada yoshlar masalasi alohida bob darajasiga olib chiqilishi Yangi O’zbekistonda yoshlar siyosati ustuvor ekanligiga yaqqol ishoradir. Deputatlar aholimizning 18 milliondan ortig‘i yoshlar ekanligi, ushbu ko‘rsatkich 2040 yilga borib, 25 millionga yetishini hisobga olib, Konstitutsiyaga yoshlar masalasiga alohida bob kiritilayotgani muhim ahamiyatga egaligini alohida  ta’kidladilar. Shuningdek, Oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik berilishi, tanlov asosida davlat hisobidan bepul oliy ma’lumot olinishi, nodavlat ta’lim tashkilotlari qo‘llab-quvvatlanishi to‘g‘risidagi qoidalar yosh avlod hayotini yaxshilash, ularning orzu-intilishlarini ro‘yobga chiqarish, zamonaviy mutaxassisliklarni egallagan holda hayotda o‘z o‘rnini topishi va shaxsiy rivojlanishi uchun imkoniyat yaratadi.
Tadbir ishtirokchilari o‘zlarini savollariga to‘liq javoblar olishdi. Tadbir ishtirokchilari 30 aprelda Yangilanayotgan Konstutsiya uchun yakdillik bilan ovoz berishlarini bildirdi.

Студенты единогласно проголосуют на референдуме за обновляемую Конституцию
В Ташкентском финансовом институте состоялось организованное Юнусабадским районным кенгашем УзЛиДеП мероприятие, посвященное сути и значению проекта Конституционного закона Республики Узбекистан “О Конституции Республики Узбекистан”. В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, Юнусабадского районного кенгаша народных депутатов, члены агитационной группы, студенты университета, активисты партии.
Депутаты представили собравшимся подробную информацию по теме мероприятия. Отмечалось, что предоставление в Конституции молодежного вопроса отдельной главой свидетельствует о приоритете молодежной политики в Узбекистане. Депутаты особо отметили, учитывая, что молодежь составляет более 18 миллионов человек от общей численности населения страны, к 2040 году этот показатель может достичь 25 миллионов, включение в Конституцию отдельной главы о молодежном вопросе имеет особо важное значение. Также, придание вузам академической свободы, определение права на получение бесплатного высшего образованя за счет государства на основе конкурса, правил о поддержке негосударственных образовательных учреждений предоставляют молодому поколению возможность реализовывать свои устремления, улучшать жизнь, находить свое место обществе путем приобретения профессий, самосовершнствоваться. Участники мероприятия  получили подробные ответы на свои вопросы и выразили готовность 30 апреля единогласно проголосовать за обновляемую  Конституцию.