“Yashnobod” innovatsiya texnoparkida 207 ta yangi ish o‘rni yaratiladi
Xalq deputatlari Toshkent shahar hamda Yashnobod tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhlarining qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent shahar va Yashnobod tuman hokimligi mas’ul vakillari hamda Innovatsiya texnoparki a’zolari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Xalq deputatlari Toshkent shahar hamda Yashnobod tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari Prezidentimizning 2017 yil 5 iyundagi “Toshkent shahrining Yashnobod tumanida innovatsiya texnoparkini tashkil qilish to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi holati yuzasidan mas’ul rahbarlarning hisobotini eshitdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur farmon hamda Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 5 iyuldagi “Toshkent shahrining Yashnobod tumanidagi innovatsiya texnoparki faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, “Yashnobod” innovatsiya texnoparki tashkil etilgan. Shu bilan birga, mazkur texnoparkka Yangiobod ixtisoslashtirilgan bozorining 7.5 gektar yeri va ishlab chiqarish maydoni ajratilgan.
Texnopark mutasaddilarining aytishicha, hozirda “Yashnobod” innovatsiya texnoparki rezidenti maqomini olish uchun, ko‘p funksiyali onlayn kassa apparatlarini ishlab chiqarish («My Air Group» MChJ) va 3D printerlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish («Greencode» MChJ)) loyiha tashabbuskorlarga rezidentlik maqomini belgilovchi tegishli guvohnomalar topshirilgan. O‘zbekiston Respublikasi Fan va texnologiyalar agentligida Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 5 iyuldagi 468-sonli qarorida belgilangan 21ta loyiha taqdimoti o‘tkazildi va “Yashnobod” innovatsiya texnoparki rezidenti maqomini olish uchun hujjatlar tayyorlanmoqda. Eng muhimi, yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan 30dan ortiq innovatsion loyihalar bo‘yicha takliflar kelib tushgan va bu borada muayyan ishlar olib borilayotir.
Ta’kidlash kerak, yuqorida qayd etilgan loyihalarni amalga oshirish maqsadida 7156,6 ming AQSh doll. investitsiyalar jalb qilinishi kutilmoqda. Shundan 5983,2 ming AQSh doll. tashabbuskorlarning o‘z mablag‘lari hisobidan, 556 ming AQSh doll. bank kreditlari va 617,4 ming AQSh doll.  sarmoyadorlar va buyurtmachilar mablag‘lari hisobidandir. E’tiborli jihati shundaki, mazkur loyihalarni yo‘lga qo‘yish natijasida 207 doimiy ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.

207 new workplaces will be created in the innovative techno park "Yashnobod"
A joint meeting of UzLiDeP deputies' groups and Yashnabad regional Kengash of people's deputies was held in the Tashkent city. The responsible employees of the city and district khokimiyats, as well as members of the Innovation technopark took part in it.
At the meeting the participants heard the report of the responsible workers about the organization of the innovative technopark in the Yashnabad district according to the decree on creation of an innovative technology park in Yashnabad district of the capital on 5 June, 2017.
It was noted that this technopark was allocated a land plot of 7.5 hectares. Currently, the production of multifunctional online cash registers (OOO "My Air Group") and the release of 3D printers (LLC "Greencode") have received the relevant certificates giving the status of residents of the Yashnabad technopark.
The agency on science and technologies of the Republic of Uzbekistan held a presentation of 21 projects to obtain the status of resident of the innovative park "Yashnobod". Most important, more than 30 innovative proposals came from businesses and individuals, and some work is being done in this direction.
It should be noted that in order to implement the above projects it is expected to attract investments in the amount of 7156.6 thousand US dollars. In this, investors' own funds amount to 5,983.2 thousand US dollars, bank loans -556 thousand dollars and funds of investors and customers - 617.4 thousand US dollars. It is noteworthy, that 207 permanent jobs will be created as a result.
During the meeting, the relevant decisions of UzLiDeP deputies' groups on all issues discussed were adopted.