O‘zLiDeP delegatsiyasi xalqaro ko‘rgazmada ishtirok etdi
Xitoyning Tyanszin provinsiyasi milliy ko‘rgazmalar zalida shu yilning 20 iyun kuni hayotning turli jabhalarida sun’iy intellektni rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollariga bag‘ishlangan «World Intelliqent Expo 2024» xalqaro ko‘rgazmasi ochildi. Unda dunyoning yetakchi olimlari, ekspertlar, sanoat vakillari, raqamli texnologiyalar sohasida faoliyat yuritayotgan yetakchi tahliliy markazlar va OAV vakillari ishtirok etmoqda.
Mazkur ko‘rgazmada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Qo‘mita raisi, partiya  fraksiyasi a’zosi Ravshan Mamutov boshchiligida  O‘zLiDeP hamda Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashining qo‘shma delegatsiyasi ham qatnashdi.
Delegatsiya rahbari «World Intelliqent Expo 2024» ko‘rgazmasining ochilishidagi nutqida O‘zbekiston va Xitoy  o‘rtrasidagi munosabatlar  tobora rivojlanib, yangi tarixiy cho‘qqilarni zabt etayotganini ta’kidladi. Bularning barchasi  mamlakatlar rahbarlari Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpin o‘rtasidagi ishonchli muloqot samarasidir.
O‘zbekiston bizning muhim tashqi iqtisodiy hamkorimiz bo‘lgan Xitoy kabi xorijiy sarmoyadorlar uchun ishonchli va uzoq muddatli do‘st bo‘lib qoladi.
Xususan, O‘zbekiston bozor munosabatlarini rivojlantirish, sarmoyadorlar huquqlarini ishonchli himoya qilish, qulay investisiya va ishbilarmonlik muhitini yanada takomillashtirish, adolatli raqobat uchun keng imkoniyatlar va sharoitlar yaratish, xususiy mulk daxlsizligi va mustaqil sud tizimini ta’minlashni kafolatlaydi. Bu borada O‘zLiDeP uchun Xitoyning keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirish, korrupsiya va qashshoqlikka qarshi kurashishdagi tajribasi juda qiziq albatta.
«World Intelliqent Expo 2024» ko‘rgazmasida ishtirok etish nafaqat XXRning ilg‘or tajribasi bilan tanishish, balki shuningdek, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida tijoriy hamkorlikni kengaytirish imkonini ham beradi, bu esa, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi bozor operatsiyalari samaradorligini oshiradi.
Ta’kidlash joizki, 100 ming kv. metrlik ko‘rgazma maydonida 10 ta mavzuga oid ko‘rgazma zonalari, xususan sun’iy intellekt, sun’iy intellekt bilan jihozlangan avtomobillar va robot texnikasi, intellektual boshqaruv va uchuvchisiz samolyotlar parvozlari bo‘yicha maydonchalar tashkil etilgan. Ko‘rgazmada Xitoy va dunyoning 550 ta korxonalari, jumladan 500 ta eng yaxshi korxonalar, ilmiy-tadqiqot institutlari va universitetlarining ilg‘or texnologiyalari namoyishga qo‘yilgan.
Ko‘rgazmaning ahamiyati XXR rahbari Si Szinpinning tabrik so‘zida ta’kidlangan. Unda sun’iy intellekt global iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanish, insoniyat sivilizatsiyasi taraqqiyotiga chuqur ta’sir ko‘rsatuvchi ilmiy-texnik inqilob va sanoat o‘zgarishlarining muhim harakatlantiruvchi kuchi sifatida tavsiflanadi.
Bugungi kunda bu internet, katta ma’lumotlar, sun’iy intellekt texnologiyalari va iqtisodiyot integratsiyasiga taalluqli, intellektual sohalarni rivojlantirish va yangi sifatdagi ishlab chiqarish kuchlarining rivojlanishini rag‘batlantiradi. Ayni damda, yuksak ilmiy darajadagi bu kabi tadbirlarning o‘tkazilishi XXRning insonlar farovonligi yo‘lida raqamlashtirish imkoniyatlaridan foydalanish maqsadida barcha davlatlar bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanini ko‘rsatadi.
Ushbu ko‘rgazma maqsadlaridan biri akademik almashinuvlar uchun global platformani yaratish, intellektual texnologiyalar sohasida innovatsiyalar va biznesni rivojlantirish, ilm-fan va intellektual tajribaning interfaol vitrinalar ko‘rinishidagi uyg‘unlashuvidir.

В Национальном выставочном центре провинции Тяньцзинь Китая 20 июня 2024 года открылась международная выставка «World Intelliqent Expo 2024», посвященная нынешнему состоянию и перспективам развития искусственного интеллекта в различных сферах жизни. В ее работе принимают участие ведущие ученые мира, эксперты, промышленная элита, представители ведущих аналитических центров и профессиональных СМИ, активно действующих в сфере цифровых технологий.
На выставочной площади в 100 тыс. кв. м. организовано 10 тематических выставочных зон, включая искусственный интеллект, интеллектуальные оснащенные автомобили и робототехника, интеллектуальное вождение и полеты на БПЛА. На данной выставке представлены передовые продукты и технологии от 550 китайских и зарубежных предприятий, включая мировые предприятия из топ-500, а также научно-исследовательские институты и университеты.
Важность этой выставки, подчеркнуто в приветственном слове лидера КНР Си Цзиньпиня, заключается в том, что искусственный интеллект охарактеризован как важная движущая сила нового раунда научно-технической революции и промышленных преобразований, оказывающей глубокое влияние на глобальное экономическое и социальное развитие и прогресс человеческой цивилизации.
На сегодня это касается интеграции интернета, больших данных, технологий искусственного интеллекта и реальной экономики, стимулирует развитие интеллектуальных областей и производительных сил нового качества. При этом проведение такого рода мероприятий высокого научного уровня демонстрирует готовность КНР сотрудничать со всеми различными государствами ради использования возможностей цифровизации на благо людей во всем мире.
Одной из основных целей данной выставки является создание глобальной платформы для академических обменов, продвижение инноваций и бизнеса в области интеллектуальных технологий, сочетание науки и интеллектуального опыта в виде интерактивных витрин.
В работе данной выставки приняла участие совместная делегация УзЛиДеП и Совета фермерских дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (СФДХВПЗУ) во главе с Председателем Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члена фракции партии Р.А.Мамутовым. В своем выступлении на открытии выставки «World Intelliqent Expo 2024» он отметил, что отношения между Узбекистаном и Китаем все больше расширяются, достигая все новых исторических высот. Все это результат доверительного диалога между лидерами стран Шавкатом Мирзиёевым и Си Цзиньпинем.
Узбекистан остается надёжным и долгосрочным другом для своих иностранных инвесторов, таких как Китай - нашего важного внешнеэкономического партнера. Так, Узбекистан гарантирует развитие рыночных отношений, надежную защиту прав инвесторов, дальнейшее совершенствование благоприятной инвестиционной и деловой среды, создание более широких возможностей и условий для честной конкуренции, обеспечение неприкосновенности частной собственности и независимости судебной системы. В этом отношении для УзЛиДеП, несомненно, очень интересен опыт Китая в процессах реализации крупномасштабных реформ, борьбе с коррупцией и бедностью. Участие в выставке «World Intelliqent Expo 2024» позволит не только ознакомится с передовым опытом КНР, но и расширить коммерческое сотрудничество в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта, что повысит эффективность рыночных операций между нашими странами.