Davlatimiz rahbarining “Protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya texnik vositalarini ishlab chiqarishni rivojlantirish hamda tibbiy-ijtimoiy muassasalarning moddiy-texnika bazasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori qabul qilindi.
Qarorda mahalliy ishlab chiqariladigan protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya texnik vositalarining sifatini yaxshilash hamda ularning turlarini kengaytirish, protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya texnik vositalarini ishlab chiqarishning yanada rivojlanishini ta’minlaydigan kuchli ilmiy hamda metodologik bazani yaratish, tibbiy-ijtimoiy yordam ko‘rsatish sohasida ilmiy tadqiqotlarni chuqurlashtirish, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya texnik vositalarini ishlab chiqarishning xalqaro standartlarini keng joriy etishga doir qator dolzarb vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, qarorda mahalliy ishlab chiqariladigan protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya texnik vositalari turlarini kengaytirish va ularning sifatini yaxshilash masalalarini o‘rganish, sohaga doir loyihalarning erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari hududida amalga oshirilishini ta’minlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilandi.  Qolaversa, kompleks chora-tadbirlarda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish uchun protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya texnik vositalarini ishlab chiqaruvchi yetakchi xorijiy korxonalarni, chet el investitsiyalarini, xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat jamg‘armalari va tashkilotlarining grantlari, kreditlari hamda maqsadli mablag‘lari jalb qilinadi.
O‘zLiDePning fikricha, mazkur qaror tibbiyot sifatini davlat va xususiy hamkorlik tamoyillari asosida tubdan yaxshilashga, xususiy tibbiyotni sifatli tibbiy xizmatlarga bo‘lgan ehtiyojni qondirish, sog‘liqni saqlash sohasida yanada samarali va zamonaviy texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etishga xizmat qiladi. Binobarin, partiya inson salomatligi, hozirgi davr tibbiyotining yangi yutuqlariga tayangan holda dunyoda ilg‘or o‘rinlarga intilayotgan O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash rivoji va xususiy kapitalni jalb qilgan holda aholiga malakali tibbiy yordam ko‘rsatish sohasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish, umr uzoqligini ta’minlashni muhim deb hisoblaydi.
Sharofiddin Ro‘zmetov
Xalq deputatlari Mirobod
guruhi a’zosi
1179
Ю.Юсупов ЎзЛиДеП Ҳазорасп туман Кенгаши раиси2018-06-26 18:44:41
O‘zLiDePнинг фикрича, мазкур қарор тиббиёт сифатини давлат ва хусусий ҳамкорлик тамойиллари асосида тубдан яхшилашга, хусусий тиббиётни сифатли тиббий хизматларга бўлган эҳтиёжни қондириш, соғлиқни сақлаш соҳасида янада самарали ва замонавий технологиялар ва инновацияларни жорий этишга хизмат қилади. Давлатимиз раҳбарининг “Протез-ортопедия буюмлари ва реабилитация техник воситаларини ишлаб чиқаришни ривожлантириш ҳамда тиббий-ижтимоий муассасаларнинг моддий-техника базасини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори қабул қилганлари жуда қувонарли.
Наргиза Бердыбаева2018-06-25 15:28:26
Особое внимание со стороны главы государства системе организации медико-социальной помощи одиноким престарелым, пенсионерам, лицам с инвалидностью и детям с ограниченными возможностями очень радует. Такое бережное и трепетное отношение к уязвимым слоям населения присуще только людям с большим сердцем и чистой душой.
Чилонзор туман Кенгаши Сухова Светлана2018-06-25 09:55:15
Очень радует политика Президента о проведении мер по дальнейшему усилению развития производства протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств, а также материально-технической базы медико-социальных учреждений.
Сергели тумани фаоли Ёрматов Аброр2018-06-21 17:15:41
Давлатимиз раҳбарининг “Протез-ортопедия буюмлари ва реабилитация техник воситаларини ишлаб чиқаришни ривожлантириш ҳамда тиббий-ижтимоий муассасаларнинг моддий-техника базасини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори қабул қилганлари жуда қувонарли. Юртимизда инсон саломатлиги учун керак бўладиган техник воситалар ўзимизни юртимизда ишлаб чиқилса инсонлар учун қулайлик тўғдиради деб ҳисоблайман.

Проекты будут реализованы на территории малых промышленных зон
Принято Постановление Главы государства о мерах по дальнейшему усилению развития производства протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств, а также материально-технической базы медико-социальных учреждений.
В Постановлении намечены конкретные задачи по улучшению качества отечественных протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств и расширению их видов, созданию сильной научной и методологической базы, обеспечивающей дальнейшее развитие производства протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств, углублению научных исследований в сфере оказания медико-социальной помощи, подготовке и переподготовке кадров, широкому внедрению международных стандартов производства протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств.
Так же в документе определены меры по изучению вопросов расширения видов и улучшению качества отечественных протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств, обеспечению реализации отраслевых проектов в свободных экономических зонах и малых промышленных зонах. Наконец, для реализации комплексных мер будут привлекаться ведущие иностранные предприятия по производству протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств, иностранные инвестиции, гранты, кредиты и целевые средства международных финансовых институтов, зарубежных правительственных фондов и организаций.
По мнению УзЛиДеП, данное Постановление послужит коренному улучшению качества медицины на основе принципов государственно-частного партнерства, удовлетворению потребности частной медицины в качественных медицинских услугах, внедрению в сфере здравоохранения более эффективных и современных технологий и инноваций, созданию атмосферы здоровой конкуренции в сфере оказания населению квалифицированной медицинской помощи.
Шарофиддин Рузметов,
Мирабадском районном Кенгаше
Ю.Юсупов ЎзЛиДеП Ҳазорасп туман Кенгаши раиси2018-06-26 18:44:41
O‘zLiDePнинг фикрича, мазкур қарор тиббиёт сифатини давлат ва хусусий ҳамкорлик тамойиллари асосида тубдан яхшилашга, хусусий тиббиётни сифатли тиббий хизматларга бўлган эҳтиёжни қондириш, соғлиқни сақлаш соҳасида янада самарали ва замонавий технологиялар ва инновацияларни жорий этишга хизмат қилади. Давлатимиз раҳбарининг “Протез-ортопедия буюмлари ва реабилитация техник воситаларини ишлаб чиқаришни ривожлантириш ҳамда тиббий-ижтимоий муассасаларнинг моддий-техника базасини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори қабул қилганлари жуда қувонарли.
Наргиза Бердыбаева2018-06-25 15:28:26
Особое внимание со стороны главы государства системе организации медико-социальной помощи одиноким престарелым, пенсионерам, лицам с инвалидностью и детям с ограниченными возможностями очень радует. Такое бережное и трепетное отношение к уязвимым слоям населения присуще только людям с большим сердцем и чистой душой.
Чилонзор туман Кенгаши Сухова Светлана2018-06-25 09:55:15
Очень радует политика Президента о проведении мер по дальнейшему усилению развития производства протезно-ортопедических изделий и реабилитационных технических средств, а также материально-технической базы медико-социальных учреждений.