O‘zLiDeP Sariosiyo tuman Kengashi tomonidan “Billur” mahallasida sayyor qabul tashkil etildi.
Sayyor qabulda hudud ahli tomonidan toza ichimlik suvi, yo‘llarni kapital ta’mirlash, elektr toki simlarini almashtirish, bankdan kredit olish, kutubxona tashkil etish, yoshlar bandligini ta’minlash va boshqa masalalar bo‘yicha 15 ga yaqin murojaat kelib tushdi.
Dastlab mahalla ahli nomidan so‘z olgan Murodullo Saidov hududdagi 60 ta xonadon toza ichimlik suvi bilan ta’minlanmaganini aytib, shu masalada mutasaddilardan ko‘mak so‘radi. Uning murojaatini Xalq deputatlari tuman Kengashidagi partiya deputatlik guruhi a’zosi Ibodulla Mirzayev o‘z zimmasiga olib, tuman hokimiga deputatlik so‘rovi yuborish orqali yaqin kunlarda muammoni hal etib berishga va’da berdi.
Shuningdek, bir guruh fuqarolar tomonidan mahalladagi simyog‘ochlarni yangilash va transformatorni almashtirish bo‘yicha kelib tushgan murojaat ham shu yerning o‘zida hal etildi.
Shu hududda yashovchi Zumrad Odinayeva va Ismat Hamrayevalar mahalla kutubxonasida kitob yetishmasligini aytib, shu masalada tashkilotchilardan amaliy yordam so‘radi. Bu masala ham e’tibordan chetda qolmadi, mahalla raisi Jo‘rabek Sattorov tashabbusi bilan “Har bir xonadonga bir kitob” loyihasini o‘tkazish orqali muammo hal etiladigan bo‘ldi.
–Kutubxonamizda yoshlar foydalanishi uchun kitoblar to‘liq emasligi sababli, foydalanuvchilarni zarur kitob bilan ta’minlashda qiynalar edik, – deydi kutubxona rahbari Zumrad Odinayeva. – Mana shu masala bo‘yicha hududimizda tashkil etilgan sayyor qabulda murojaat qilgan edik, deputatlarimiz hamda mahalla raisi Jurabek Sattorov tashabbusi bilan kutubxonamizga 243 dan ortiq kitoblar yig‘ildi. Buning uchun tashkilotchilardan minnatdorman!
Yig‘ilishda bildirilgan boshqa murojatlar ham deputatlar nazoratiga olinib, yechimi bo‘yicha galdagi  vazifalar belgilab olindi.
Umidjon XUDOYKULOV,
O‘zLiDeP Sariosiyo tuman Kengashi
Навоий вилояти Ч.Раджабов 2018-07-06 14:59:07
Акбар Якубов, Жиззах вилояти2018-07-06 10:09:47
Сайёр қабуллар давомида тушган муаммолий масалалар ўз ечимини топиб масалалар ижобий ҳал бўлганлиги биз учун қувонарли ҳол
Миришкор туман “Тинчлик” БПТ фаоли Бобомуродов Дилшод2018-07-06 09:26:13
Китоб билим манбаи бундай саёр учрашувларида ҳомийлар томонидан китоб берилиши ёшларнинг билимига –билим қўшади.
Улуғбек Жовлиев Маъмурий-хўжалик ишлари бўлими мудири 2018-07-06 08:35:27
Ўтказилаётган сайёр қабулларда фуқароларимиздан келиб тушган мурожаатларнинг ечим топишига амалий кўмак берилмоқда. Айниқса ушбу махаллада ёшлар учун кутубхона ташкил этилгани уларнинг маънавий бойлигини оширишга ёрдам беради. ..

Выездной прием: библиотеке в махалле «Биллур» передано более 240 книг
В ходе выездного приема от населения поступило около 15 обращений по вопросам обеспечения чистой питьевой водой, капитального ремонта дорог, замены электросетей, получения банковского кредита, организации библиотеки, обеспечения занятости молодежи и др.
От имени жителей махалли выступил Муродулло Саидов, он сообщил о том, что 60 домов в районе не обеспечены чистой питьевой водой, в связи с чем, попросил должностных лиц оказать содействие в этом вопросе. Решение данного вопроса взял на себя член депутатской группы партии в районном Кенгаше народных депутатов Ибодулла Мирзаев, который обещал решить проблему в ближайшие дни, направив депутатский запрос хокиму района.
Так же здесь же решено обращение группы граждан по обновлению приборов уличного освещения в махалле и замене трансформатора.
Проживающие в этой махалле Зумрад Одинаева и Исмат Хамраева сказали о том, что в махаллинской библиотеке не хватает книг, попросили у организаторов практической помощи в этом вопросе. Данное обращение также не осталось без внимания: по инициативе председателя махалли Журабека Сатторова посредством реализации проекта «По книге – в каждый дом» вопрос будет решен.
–Из-за того, что в нашей библиотеке недостаточно книг для чтения, мы затруднялись обеспечить пользователей необходимой книгой, – сказала руководитель библиотеки Зумрад Одинаева. – По данному вопросу на выездном приеме мы обратились к депутатам от УзЛиДеП, по инициативе которых и председателя махалли Журабека Сатторова нашей библиотеке передали более 240 книг. За это мы благодарны организаторам!
Изложенные в ходе заседания другие обращения также взяты под депутатский контроль, намечены очередные задачи по их решению.