O‘zLiDeP tashabbusi bilan Xo‘jaobodda 200 nafarga yaqin fuqaro bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
O‘zLiDeP Xo‘jaobod tuman Kengashi tashabbusi bilan tuman tibbiyot birlashmasida bepul tibbiy ko‘rik tashkil etildi. Tadbir doirasida 200 nafarga yaqin fuqaro chuqurlashtirilgan ko‘rikdan o‘tkazildi.
– Tumanimizda aholini sog‘lomlashtirish bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan, – deydi tuman tibbiyot birlashmasi rahbari T. Abdurahmonov. – Bu tajriba chekka hududlarimizdagi aholi sog‘lig‘ini muhofza qilishda qo‘l kelmoqda. Ayniqsa, xotin-qizlar va homilador ayollarning chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilayotgani sog‘lom bolalarni dunyoga kelishida muhim omil. Bu yo‘nalishda patronaj xizmatining davolash profilaktika ishlari ham nazorat ostiga olingan.
– Bugungi tibbiy ko‘rik ko‘nglimizdagi ish bo‘ldi, – deydi “Quvvat Murat” mahallasida istiqomat qiluvchi Toifaxon Musayeva. – Chunki biz kabi uy bekalari ro‘zg‘or yumushlaridan ortib bunday ko‘riklarga vaqt ajratishimiz qiyin. Bizga shunday imkoniyat yaratgan O‘zLiDePdan minnatdormiz.
Shu kuni tuman aholisi vakillari tor soha mutaxassislari tomonidan ham atroflicha tekshirilib, kasallik aniqlangan holatlarda sog‘lomlashtirishga jalb etildi.

По инициативе УзЛиДеП в Ходжаабаде около 200 граждан прошли бесплатный медицинский осмотр
По инициативе Ходжаабадского районного Совета УзЛиДеП в районном медицинском объединении организован бесплатный медицинский осмотр. В рамках мероприятия около 200 граждан прошли углубленный медицинский осмотр.
– В нашем районе создана рабочая группа по оздоровлению населения, – сказал руководитель районного медицинского объединения Т.Абдурахмонов. – Этот опыт приемлен для охраны здоровья жителей отдаленных районов. Особенно, углубленный медосмотр женщин и беременных служит важным фактором в рождении здоровых детей. В этом направлении взята под контроль также лечебно-профилактическая работа патронажной службы.
– Мы рады сегодняшнему медицинскому осмотру, – сказала жительница махалли “Кувват Мурат” Тоифахон Мусаева. – Так как такие, как я домохозяйки, всегда заняты домашними хлопотами и порой не можем выделить время для таких осмотров. Мы благодарны УзЛиДеП, создавшей для нас такую возможность.
В этот день жители района прошли осмотр узких специалистов, лица с выявленными заболеваниями направлены на оздоровление.