O‘zLiDeP 13 nafar ayolga bepul davolanish uchun viloyat Skrining markaziga yo‘llanma berdi
O‘zLiDeP tashabbusi bilan “Sog‘lom oila – mustahkam oila” loyihasi doirasida bo‘lajak onalar bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib kelinmoqda.
Ana shunday tadbirlardan biri G‘uzor tuman “Yarg‘unchi” mahallasida joylashgan 45-sonli qishloq oilaviy poliklinikasida bo‘lib o‘tdi. Ko‘rikda malakali shifokorlar 203 nafar bo‘lajak onalarni tekshiruvdan o‘tkazdi.
– “Sog‘lom oila – mustahkam oila” loyihasi doirasida o‘tkazib kelinayotgan tibbiy ko‘riklar natijasida ko‘p sonli bo‘lajak onalar sog‘lom farzandlarni dunyoga keltirmoqda, – deydi partiya viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” mudirasi G.To‘rayeva. – Bugungi tibbiy ko‘rik natijasida ham 13 nafar bo‘lajak onalar surunkali kamqonlik kasalligi aniqlandi. Shu bois ularga davolanishi uchun viloyat Skrining markaziga yo‘llanma berildi. 5 nafar ayol tuman tibbiyot birlashmasiga statsionar davolanish uchun yuboriladigan bo‘ldi.

УзЛиДеП передал 13 женщинам направление в областной скрининг-центр для бесплатного лечения
По инициативе УзЛиДеП в рамках проекта “Здоровая семья – прочная семья” проводится бесплатный медицинский осмотр будущих мам.
Одно из таких мероприятий состоялось в сельской семейной поликлинике №45 в махалле “Яргунчи” Гузарского района. В ходе осмотра квалифицированные врачи обследовали 203 женщин репродуктивного возраста.
– В результате медицинских осмотров, проводимых в рамках проекта “Здоровая семья – прочная семья”, рождаются здоровые младенцы, – сказала завотделом «Женского крыла» областного Совета партии Г.Тураева. – После сегодняшнего медосмотра у 13 молодых женщин обнаружена хроническая анемия. Поэтому им выделены направления в областной скрининг-центр для лечения. 5 женщин будут направлены в районное медицинское объединение для стационарного лечения.