O‘zLiDeP 13 nafar ayolga bepul davolanish uchun viloyat Skrining markaziga yo‘llanma berdi
O‘zLiDeP tashabbusi bilan “Sog‘lom oila – mustahkam oila” loyihasi doirasida bo‘lajak onalar bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib kelinmoqda.
Ana shunday tadbirlardan biri G‘uzor tuman “Yarg‘unchi” mahallasida joylashgan 45-sonli qishloq oilaviy poliklinikasida bo‘lib o‘tdi. Ko‘rikda malakali shifokorlar 203 nafar bo‘lajak onalarni tekshiruvdan o‘tkazdi.
– “Sog‘lom oila – mustahkam oila” loyihasi doirasida o‘tkazib kelinayotgan tibbiy ko‘riklar natijasida ko‘p sonli bo‘lajak onalar sog‘lom farzandlarni dunyoga keltirmoqda, – deydi partiya viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” mudirasi G.To‘rayeva. – Bugungi tibbiy ko‘rik natijasida ham 13 nafar bo‘lajak onalar surunkali kamqonlik kasalligi aniqlandi. Shu bois ularga davolanishi uchun viloyat Skrining markaziga yo‘llanma berildi. 5 nafar ayol tuman tibbiyot birlashmasiga statsionar davolanish uchun yuboriladigan bo‘ldi.

UzLiDeP handed over to 13 women referrals to the regional screening center for free treatment
On the initiative of UzLiDeP, a free medical examination of expectant mothers is carried out as part of the project «Healthy family is a strong family».
One of such events took place in the rural family polyclinic No. 45 in the «Yargunchi» makhalla in Guzar district. During the examination, qualified doctors examined 203 women of reproductive age.
– As a result of medical examinations conducted within the framework of the project «Healthy family is a strong family», healthy babies are born, - said the head of the "Women's wing" of the regional council of the party G. Turaeva. – After today's medical examination, 13 young women have chronic anemia. Therefore, they received referrals to the regional screening center for treatment. 5 women were referred to the district medical association for hospital treatment.