O‘zLiDeP ko‘magida 3 nafar yoshga imtiyozli kredit ajratiladigan bo'ldi
O‘zLiDeP Namangan viloyat Kengashi tomonidan Namangan shahridagi “Yangiobod” MFYda Prezidentimizning “Hududlarda aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori targ‘ibotiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda mazkur qaror bilan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish, oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, tadbirkorlarga huquqiy va moliyaviy ko‘maklashish, kredit ajratish masalalari yuzasidan kengroq ma’lumot berildi.
–Mazkur tadbir tadbirkorlikni boshlash ostonasida turgan biz yoshlar uchun ayni muddao bo‘ldi, – deydi “Yangiobod” MFYda yashovchi Baxromjon Axmadaliyev. –Boisi, tadbir davomida tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish va kredit olish, oilaviy tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yib, daromad topish bo‘yicha zarur ma’lumotlarga ega bo‘ldik. Eng muhimi, partiya ko‘magida “Kapitalbank”dan 13 mln. 600 ming so‘m mablag‘ olib, 3 bosh qora mol olishga ham ulgurdim.
Tadbir davomida ishtirokchilar Fazliddin Abdullayev issiqxona tashkil qilish, Nabijon Toshmatov esa sut va sut mahsulotlarini qayta ishlash va qadoqlash uchun zarur uskunalar sotib olishda imtiyozli kredit olmoqchi ekanliklarini bildirishdi.
Har ikki masala ham O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan “Xalq bank” Namangan shahar filiali xodimiga yo‘naltirilib, ijrosi nazoratga olindi.

Allocation of soft loans with the assistance of UzLiDeP
A roundtable discussion organized by Namangan regional Kengash of UzLiDeP, devoted to the study of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures for the wide involvement of the population to entrepreneurship and development of family entrepreneurship in the regions”, was held in Yangiobod MCG of the city of Namangan.
Detailed information was provided at the event on the work for the execution of the Resolution, issues of wide public involvement in entrepreneurship, development of family entrepreneurship, legal and financial assistance to entrepreneurs, the allocation of credit were considered.
“The event was useful for young people starting an entrepreneurial activity”, - said Bakhromjon Akhmadaliyev, a resident of Yangiobod MCG. - We have received necessary information about business activities, conditions for obtaining a loan, increasing income through the establishment of family entrepreneurship. With the assistance of the party, I have received a loan from Kapitalbank in the amount of 13 million 600 thousand UZS and bought 3 heads of cattle.
The event participant Fazliddin Abdullayev expressed a desire to receive a soft loan for construction of a greenhouse, and Nabijon Toshmatov – for the purchase of equipment for processing and packaging milk and dairy products.
On these two issues, members of UzLiDeP deputy group sent a request to Namangan regional branch of Halq Bank and took control over its implementation.