O‘zLiDeP Samarqand viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” tomonidan “Xotin-qizlarning huquqiy madaniyati va huquqiy ongini oshirishning dolzarb masalalari” mavzusida o‘quv-seminar tashkil etildi.
Tadbirda Prezidentimizning joriy yil 7 martdagi “Xotin-qizlarning mehnat huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorining mazmun-mohiyati xotin-qizlarga tushuntirib o‘tildi.
Mazkur qaror bilan nodavlat notijorat tashkilot maqomiga ega bo‘lgan “Xotin-qizlar tadbirkorlik markazlari” tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Maxsus o‘qitish dasturlarini muvaffaqiyatli o‘zlashtirgan xotin-qizlar orasidan tegishli tuman (shahar) Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi tavsiyasiga ko‘ra, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun 3 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga 6 oylik imtiyozli davr va yillik 8 foiz stavkada imtiyozli kreditlar hududlarda aholi bandligini ta’minlash va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishni kreditlash tartiblari asosida ajratiladi.
Tadbirda so‘z olganlar tadbirkorlikni boshlamoqchi bo‘lgan eng chekka hududlarda istiqomat qilayotgan xotin-qizlarga ham barcha imkoniyat va imtiyozlar berilayotgani, bu borada partiya “Ayollar qanoti” tajribali tadbirkorlarni jalb qilgan holda mahorat darslari tashkil etib kelayotganligini ta’kidlab o‘tishdi.
Seminar davomida bugungi islohotlar jarayonida siyosiy partiyalarning davlat va jamiyat qurilishi tizimidagi roli hamda ahamiyatini tubdan oshirish vazifasi dolzarb ahamiyat kasb etayotganligini hisobga olgan  holda xotin-qizlar faoliyatini yanada kuchaytirish borasida fikr-mulohazalar bildirildi.  Ayniqsa, respublika aholisining asosiy qismi qishloq joylarda istiqomat qilishini hisobga olgan holda, tumanlardagi chekka qishloqlarda ham xotin-qizlar siyosiy faolligini oshirish borasida targ‘ibot-tashviqot ishlarini yanada ko‘paytirish dolzarb vazifalardan biri ekanligi alohida ta’kidlab o‘tildi.
Tadbir yakunida bir guruh faol xotin-qizlar partiyaning esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanib, partiyaning a’zolik guvohnomalari topshirildi.

Семинар “Женского крыла” УзЛиДеП для женщин, проживающих на отдаленных территориях
“Женским крылом” Самаркандского областного кенгаша УзЛиДеП организован учебный семинар на тему:  “Актуальные вопросы повышения правовой культуры и правового сознания женщин”.
На мероприятии  женщинам были даны разъяснения о сути и значении Постановления  Президента “О мерах по дальнейшему усилению  трудовых прав и поддержке предпринимательской деятельности женщин” от 7 марта нынешнего года.
Постановлением предусмотрено создание “Центров женского предпринимательства” в статусе негосударственных некоммерческих организаций. Женщинам, успешно освоившим специальную программу обучения, по рекомендации соответствующего районного (городского) комитета женщин для организации собственной предпринимательской деятельности выделяются льготные кредиты на срок не менее чем на 3 года с 6 месячным льготным периодом и 8 процентной годовой ставкой на основе порядка кредитования с целью обеспечения занятости населения в регионах и развития семейного предпринимательства.
Так же было отмечено, что женщинам из отдаленных регионов, желающим начать предпринимательскую деятельность, также предусмотрено предоставление новых  возможностей и льгот. Помимо этого  “Женским крылом” с привлечением опытных предпринимателей, организовываются мастер-классы для начинающих свой бизнес.
В ходе семинара были высказаны мнения о том, что в процессе проводимых реформ актуальной задачей является  усиление роли и значимости политических партий в государственном и общественном строительстве, в этой связи необходимо  повышать активность  женщин.   Учитывая, что основная часть населения республики проживает в сельской местности, актуальное значение имеет расширение масштаба  пропагандистской работы по повышению политической активности женщин в отдаленных кишлаках.
В завершении мероприятия группе женщин-активисток вручили памятные подарки и членские билеты партии.