“Yo‘llarning yomonligi tufayli ko‘chamizga taksi ham kelmaydi”
Xalq deputatlari Qo‘shko‘pir tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi rahbari Xayitboy Ro‘zmetov “Baratlar” mahallasi aholisi bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida 50 nafarga yaqin fuqarolarning murojaati tinglanib, ularning aksariyatiga shu yerning o‘zida yechim topildi.
Murojaatlar asosan, yo‘llarni ta’mirlash, ishga joylashish, toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, yangi maktabgacha ta’lim muassasasi qurish, mahalladagi 50-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabini kapital ta’mirlash hamda kommunal masalalarga oid bo‘ldi.
Masalan, “Registon” ko‘chasida yashovchi aholi vakillari ichki yo‘llarning ta’mirtalab ahvolga kelib qolganidan norozi. Fuqarolarning aytishicha, yomg‘ir yoki qor yog‘ishi bilan mahalla yo‘llari o‘tib bo‘lmas darajaga kelib qoladi. Yozda esa odamlar chang-to‘zon ostida qoladi.
“Yo‘llarning yomonligi tufayli ko‘chamizga taksi ham kelmaydi. Ko‘cha ahvolini ko‘rgan taksi haydovchisi rad qiladi yoki ikki-uch barobar ko‘p yo‘lkira so‘rashadi. Bu masalada tegishli tashkilotlarga ko‘p marotaba murojaat qildik, lekin hech qanday natija bo‘lmadi. Axir o‘zimiz yurishga qiynalayotgan bunday botqoq yo‘lda farzandlarimiz qanday yursin?”, – deydi mahalliy aholi vakillaridan biri.
Mazkur muammoni atroflicha o‘rgangan xalq vakili bu masala yuzasidan shu kunning o‘zida tegishli tashkilotlarga so‘rov chiqarishini ma’lum qildi.
Suhbat va muloqotlar chog‘ida shu mahallada yashovchi Sharofat Xusainovaning murojaati deputat e’tiboridan chetda qolmadi.
“O‘n yildan buyon tuman gaz ta’minotida faoliyat yuritib kelayotgan edim. Yaqinda rahbarimiz shtat birliklari qisqarganini aytib, meni ishdan bo‘shatdi. Ayni paytda ishsizman. Bir nafar fazandim bor. Avvalgi ish joyimdan oladigan maoshimni kam ta’minlangan oilalarga ajratilgan turar-joydan olgan kreditimizga to‘lab kelayotgan edim. Endi kredit to‘lashda ham qiynalyapmiz”, – deya murojaat qildi u.
Bu masala bo‘yicha xalq noibi tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi mas’ul xodimi bilan gaplashib, fuqaroni bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishtirdi va ishga joylashishiga ko‘maklashdi.
Uchrashuvda aholini qiynab kelayotgan muammolarning aksariyati shu kunning o‘zida hal etildi. Uzoq vaqt talab etadigan masalalar yuzasidan tegishli tashkilotlarga so‘rov chiqariladigan bo‘ldi.

The head of UzLiDeP deputy group in Kushkupir district kengash of people's deputies Khaitboy Ruzmetov met with the population of Baratlar makhalla.
At the meeting, almost 50 appeals from citizens were heard, most of which were resolved on the spot.
These were mainly appeals on road repair, employment, provision of drinking water, construction of pre-school education institutions, and overhaul of the 50th secondary school on the territory of the makhalla.
Residents from Registon street expressed dissatisfaction with the state of internal roads. As the citizens said, it is impossible to walk along the roads after snow and rain fall, and in summer there is a lot of dust.
“The roads are so bad that even taxi drivers refuse to enter the makhalla, and if they enter, they require double payment. We repeatedly appealed to relevant authorities on this issue, to no avail. It is very difficult to walk on such roads even for adults, but what about children?”, - says one of the makhalla representatives.
After examining in detail the circumstances, the representative of people on the same day informed that he would send a request to the relevant organizations.
During the conversations that were held, the appeal of a resident of the makhalla Sharofat Khusainova was heard.
«I worked at the district gas supply company for ten years. Recently, the head dismissed me due to staff reduction. I am currently without job. I have a child. When I worked, I paid a loan for housing for low-income families. Now I don’t have the opportunity to pay the loan», – said Sh. Khusainova.
On this issue, the representative of people spoke with the responsible officer of the district center for employment promotion, acquainted the citizen with free workplaces and helped with employment.
On this day, the main part of problems of the makhalla population was solved. For appeals that require a certain time to be resolved, it was decided to submit a request to relevant organizations.