Qarshi shahrida bozor rahbari va aholi o‘rtasida nega tortishuv yuzaga keldi?
Qarshi shahridagi “Chaqar” mahallla fuqarolar yig‘ini raisi Norgul Mustafaqulova Qarshi shahar Kengashi deputati Arziqul Sherovga xat bilan murojaat qilib, mahalladagi “Sanoat Akmal-Assi” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli bozor rahbari va aholi o‘rtasida tortishuv yuzaga kelganini, muammoni hal etishda deputatlar ishtiroki zarurligini so‘ragan.
Deputat A. Sherov mahallaga borib, muammoni o‘rganar ekan,  tortishuvga sabab bo‘layotgan “Kulol” va “Bunyodkor”  ko‘chalari tutashgan chorraha anchayin torayib qolganini, uning ustiga “Sanoat Akmal-Assi” MChJ rahbari Anvar Aliqulov bozor hududini yana ko‘cha tomonga bir necha metr uzaytirishini aytdi. Albatta, buning uchun A. Aliqulov Shahar hokimining qarorini hamda smeta loyihalarini ham ko‘rsatdi. Qarshi shahar hokim qaroriga ishonish kerakmi yoki mahalla ahlining fikrlarigami, degan savol tug‘ilishi tabiiy.
Aliqulov esa “Bunyodkor” ko‘chasi 1-uyda yashovchi Kamol Jumayev qurgan novvoyxona bir necha metr yo‘lga chiqib ketganini aytib, yo‘lni torayishiga ular sababchi ekanini ro‘kach qilmoqda. Ammo A. Aliqulov tadbirkor sifatida bu binoni aniq loyiha asosida Qarshi shahar hokimi qaroriga binoan 2018 yilda qurganini aytmoqda.
-Tadbirkor va  aholi o‘rtasida kelib chiqqan bu tortishuvlar 2010 yildan buyon davom etmoqda,- deydi Qarshi shahridagi “Chaqar” MFY raisi Norgul  Mustafaqulova. – Yil o‘tgani sayin “Kulol” va “Bunyodkor” ko‘chalari tutashgan chorroha torayib bormoqda. Bu ketishda ko‘cha butkul yopilib qolishi tayin. Bundan albatta, aholi jabr ko‘radi. Shaharning bosh rejasida ko‘chaga qancha joy qoldirilgan bo‘lsa, shuni qoldirib, qo‘shimcha qurilgan inshootlarni buzish kerak, deb hisoblayman.  Ana shundagina bu tortishuv va kelishmovchiliklarga barham beriladi. Men bu borada Qarshi shahar Kengashi deputatidan ko‘mak so‘radim, imkon bo‘lsa, masalani shahar Kengashi sessiyasiga olib chiqish lozim.
Deputat A. Sherovning aytishiga qaraganda, Qarshi shahar hokimining turli yillarda qabul qilingan qarorlarini qonunga mos yoki zid ekanini Qarshi shahar Kengashi deputatlari chuqur o‘rganib, o‘z xulosalarini berishlari lozim. Bunda albatta, yer ajratish bo‘yicha tuzilgan komissiya faoliyatiga ham qonuniy baho berilishi kerak.

Why did the conflict arise between the Director of the market and the population in Karshi?
Chairman of Chakar CAM of the city of Karshi, Norgul Mustafakulova, addressed a letter to the deputy of Karshi city council Arzikul Sherov, which notes the need for the deputy to participate in resolving the conflict between the Director of Sanoat Akmal-Assi LLC market operating in the mahalla and the population.
While studying the problem, the deputy A. Sherov found that the intersection of the adjacent streets Kulol and Bunyodkor is rather narrow, moreover, the head of Sanoat Akmal-Assi LLC MCJ Anvar Alikulov intends to increase the market area towards the street by several meters. A. Alikulov provided the population with a decision of the city hokim and a draft estimate. And the question arises: should we believe the decision of the hokim of the city of Karshi, or take into account the opinion of the population of the mahalla?
A. Alikulov believes that the reason for the narrowing of the street is the bakery of Kamol Jumayev, a resident of house No. 1 on Bunyodkor Street. This building occupies several meters of the street. At the same time, A. Alikulov confirms that this structure was also erected based on the project in 2018, according to the decision of the hokim of the city of Karshi.
“The conflict between the entrepreneur and the population has been going on since 2010”, said Norgul Mustafakulova, Chairperson of Chakar CAM of the city of Karshi. – From year to year the intersection of the adjacent streets Kulol and Bunyodkor is narrowing. So the street can disappear completely. And this is inconvenient for the population. I think that the street should be left as it is indicated in the general plan of the city, all additional structures should be demolished. And the conflict will be resolved. I ask the deputy of Karshi city council to resolve this issue, if possible, bring it up for discussion at the session of the city council.
According to the deputy A. Sherov, the deputies of Karshi city council should study the legality of the decisions made by the hokim of the city of Karshi in different years and make a conclusion. At the same time, it is necessary to give a legal assessment of the activities of the commission for the allocation of land territories.