Qarshi shahrida bozor rahbari va aholi o‘rtasida nega tortishuv yuzaga keldi?
Qarshi shahridagi “Chaqar” mahallla fuqarolar yig‘ini raisi Norgul Mustafaqulova Qarshi shahar Kengashi deputati Arziqul Sherovga xat bilan murojaat qilib, mahalladagi “Sanoat Akmal-Assi” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli bozor rahbari va aholi o‘rtasida tortishuv yuzaga kelganini, muammoni hal etishda deputatlar ishtiroki zarurligini so‘ragan.
Deputat A. Sherov mahallaga borib, muammoni o‘rganar ekan,  tortishuvga sabab bo‘layotgan “Kulol” va “Bunyodkor”  ko‘chalari tutashgan chorraha anchayin torayib qolganini, uning ustiga “Sanoat Akmal-Assi” MChJ rahbari Anvar Aliqulov bozor hududini yana ko‘cha tomonga bir necha metr uzaytirishini aytdi. Albatta, buning uchun A. Aliqulov Shahar hokimining qarorini hamda smeta loyihalarini ham ko‘rsatdi. Qarshi shahar hokim qaroriga ishonish kerakmi yoki mahalla ahlining fikrlarigami, degan savol tug‘ilishi tabiiy.
Aliqulov esa “Bunyodkor” ko‘chasi 1-uyda yashovchi Kamol Jumayev qurgan novvoyxona bir necha metr yo‘lga chiqib ketganini aytib, yo‘lni torayishiga ular sababchi ekanini ro‘kach qilmoqda. Ammo A. Aliqulov tadbirkor sifatida bu binoni aniq loyiha asosida Qarshi shahar hokimi qaroriga binoan 2018 yilda qurganini aytmoqda.
-Tadbirkor va  aholi o‘rtasida kelib chiqqan bu tortishuvlar 2010 yildan buyon davom etmoqda,- deydi Qarshi shahridagi “Chaqar” MFY raisi Norgul  Mustafaqulova. – Yil o‘tgani sayin “Kulol” va “Bunyodkor” ko‘chalari tutashgan chorroha torayib bormoqda. Bu ketishda ko‘cha butkul yopilib qolishi tayin. Bundan albatta, aholi jabr ko‘radi. Shaharning bosh rejasida ko‘chaga qancha joy qoldirilgan bo‘lsa, shuni qoldirib, qo‘shimcha qurilgan inshootlarni buzish kerak, deb hisoblayman.  Ana shundagina bu tortishuv va kelishmovchiliklarga barham beriladi. Men bu borada Qarshi shahar Kengashi deputatidan ko‘mak so‘radim, imkon bo‘lsa, masalani shahar Kengashi sessiyasiga olib chiqish lozim.
Deputat A. Sherovning aytishiga qaraganda, Qarshi shahar hokimining turli yillarda qabul qilingan qarorlarini qonunga mos yoki zid ekanini Qarshi shahar Kengashi deputatlari chuqur o‘rganib, o‘z xulosalarini berishlari lozim. Bunda albatta, yer ajratish bo‘yicha tuzilgan komissiya faoliyatiga ham qonuniy baho berilishi kerak.

Почему возник конфликт между директором рынка и населением в Карши?
Председатель СГМ “Чакар” города Карши Норгул Мустафакулова обратилась с письмом к депутату Каршинского городского кенгаша Арзикулу Шерову, в котором говорится о необходимости участия депутата в решении конфликта между директором действующего на территории махалли рынка ООО “Саноат Акмал-Асси” и населением.
При изучении проблемы депутат А. Шеров установил, что перекресток сопредельных улиц “Кулол” и “Бунёдкор” довольно узкий, к тому же руководитель ООО “Саноат Акмал-Асси” МЧЖ Анвар Аликулов намеревается увеличить территорию рынка в сторону улицы на несколько метров. А. Аликулов предоставил населению решение хокима города и проект сметы.  И возникает вопрос: верить ли решению хокима города Карши, или учитывать мнение населения махалли?
А. Аликулов считает причиной сужения улицы пекарню жителя дома №1 по улице “Бунёдкор” Камол Жумаева, это строение занимает несколько метров территории улицы.  При этом А. Аликулов подтверждает, что это строение тоже было возведено на основе проекта в 2018 году согласно решению хокима города Карши.
-Конфликт между предпринимателем и населением длится с 2010 года, - сказала председатель СГМ “Чакар” города Карши Норгул Мустафакулова. -   Из года в год сужается перекресток сопредельных улиц “Кулол” и “Бунёдкор”. Так улица может полностью исчезнуть.  А это неудобно для населения. Считаю, что улицу нужно оставить такой, какой она указана в генеральном плане города, все дополнительные сооружения следует снести. И конфликт будет устранен. Я прошу депутата Каршинского городского кенгаша решить этот вопрос, по возможности вынести его на обсуждение на сессии городского кенгаша.
По словам депутата А. Шерова,  депутаты Каршинского городского кенгаша должны изучить законность решений, принятых хокимом города Карши в разные годы и вынести заключение. При этом, следует дать законную оценку деятельности комиссии по выделению земельных территорий.