Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 5-may kuni tez tibbiy va shoshilinch yordam xizmati faoliyatini takomillashtirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bu sohalar inson sog‘lig‘i va hayotini saqlab qolishda “oltin soat” oralig‘ida birinchi yordam ko‘rsatuvchi muhim bo‘g‘indir. So‘nggi besh yilda bu yo‘nalishlarning moddiy ta’minoti va kadrlar salohiyatini yaxshilash bo‘yicha ko‘p ishlar qilindi.
Jumladan, 2 ming 224 ta yangi tez yordam mashinalari xarid qilindi, zamonaviy reanimatsiya mashinalari soni 24 tadan 435 taga yetkazildi. Tez yordam stansiyalari va brigadalari soni ham ko‘paytirildi. Shuningdek, bitta chaqiriq uchun dori-darmonga ajratilayotgan mablag‘lar miqdori 16 baravarga, dori turlari 20 tadan 45 tagacha oshirildi.
Shoshilinch yordam sohasida ham quyi bo‘g‘inga katta e’tibor qaratildi. Hududlarda 21 ta tumanlararo qo‘shma shikastlanish va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlari tashkil etildi. Natijada tuman va shahar aholisini viloyat markazlariga murojaatlarini kamaytirdi.
Masalan, ilgari “Qamchiq” dovonida avtohalokatda og‘ir tan jarohati olgan bemorlar 100 kilometr masofa bosib, Toshkent va Namangan shahridagi shoshilinch markazlarga olib borilgan. Endi Angren shahri va Pop tumanida ochilgan markazlar odamlar joniga ora kirmoqda.
Shu bilan birga, sohada hal etilishi lozim bo‘lgan masalalar ham bor. Ular haqida 18 mart kuni davlatimiz rahbarining tibbiyot xodimlari bilan ochiq muloqotida aytilgan edi.
Misol uchun, o‘tgan yili tez tibbiy yordam brigadasining kechikib kelishi bo‘yicha 50 mingdan ziyod shikoyat kelib tushgan.
Buning sabablaridan biri sohada yagona boshqaruv yo‘lga qo‘yilmaganidir. Jumladan, tez tibbiy yordam xodimini ishga tayinlash, dori-darmon ta’minoti, transport, yoqilg‘i va haydovchilar masalasi viloyatdagi turli boshqarmalar vakolatida. Boshqaruvdagi bunday chalkashliklar evaziga tez tibbiy yordam xizmati ko‘rsatish tuman hududi bilan cheklangan. Tez yordam stansiyasi qo‘shni tuman bilan chegaradosh bo‘lsa-da, boshqa hudud degan vaj bilan chaqiruvni qabul qilmaydi.
Tez tibbiy yordam mashinalarining ko‘pida navigatsiya jihozlari yo‘qligi, 10 mingta ko‘chaga haligacha nom va 500 mingga yaqin uylarga raqam qo‘yilmagani sababli manzilni topishga ko‘p vaqt ketmoqda.
Tizimdagi eng katta muammo – shoshilinch yordam bemor uchun eng yaqin tibbiyot muassasasida emas, balki faqatgina oldindan biriktirilgan sanoqli shifoxonalarda ko‘rsatiladi.
Shu bois tez tibbiy va shoshilinch yordam tizimini takomillashtirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqilgani ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda ushbu dasturdagi asosiy yangiliklar, uni amalga oshirish borasidagi vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, joriy yil 1-iyuldan yagona vertikal boshqaruv asosida “103” Respublika tez tibbiy yordam markazi va uning viloyat filiallari tashkil etiladi. Buning natijasida endi tez tibbiy yordam ko‘rsatish bir tuman hududida emas, balki Toshkent shahri tajribasi asosida, masofaga qarab butun viloyat bo‘yicha yo‘lga qo‘yiladi.
Tumanlarda chaqiruvlarni qabul qilish dispetcherlik xizmati tugatilib, viloyatlarda yagona koll-markaz tuziladi. Koll-markazda operatorlar bilan birga alohida tibbiyot-maslahat brigadasi faoliyat olib boradi. Shuningdek, viloyat koll-markazlariga tez tibbiy yordam xizmati mavjud xususiy klinikalar ham ulanishi mumkin bo‘ladi.
Bu tajriba dastlab Sirdaryo viloyatida Tibbiy sug‘urta jamg‘armasi orqali tashkil etiladi va bosqichma-bosqich barcha hududlarga keng joriy etiladi.
2022-2025-yillarda tez tibbiy yordam tizimidagi barcha eskirgan mashinalar zamonaviy avtomobillarga almashtirilishi, natijada chaqiruvlarga yetib borish vaqti 3 barobarga qisqarishi qayd etildi.
Bugungi kunda 2 ming 695 ta tez tibbiy yordam brigadasi bo‘lib, 500 dan ortig‘ida vrach yetishmaydi, shuningdek, 6 mingdan ortiq shifokor o‘rindoshlik asosida ishlaydi.
Xalqaro tajribaga ko‘ra, barcha chaqiruvlarda ham vrachlar bo‘lishi shart emas. Shuning uchun endi chaqiruvlarning murakkabligi, dolzarbligi va turiga qarab, saralash tizimi joriy etiladi.
Yana bir masala: bizda tez tibbiy yordam brigadalari vrach, feldsher va haydovchidan tashkil topgan. Xorijiy tajribada tez yordam feldsheri bir vaqtning o‘zida haydovchi hisoblanadi.
Shu bois yangi o‘quv yilidan feldsherlikka o‘qiyotgan yoshlar haydovchilikka ham o‘rgatilishi belgilandi. Buning uchun tibbiyot kollejlariga haydovchilik maktablari biriktiriladi.
Ko‘rsatilgan xizmatni bemorlar tomonidan baholash orqali tez tibbiy yordam xodimlarini rag‘batlantirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda, har chorak yakunida faoliyati bemorlar tomonidan yaxshi baholangan brigadalar xodimlari oylik ish haqining 50 foizi miqdorida mukofotlanadi.
Yurtimizda har ming kishiga nisbatan chaqiruvlar soni 352 tani tashkil etadi. Bu rivojlangan davlatlardagiga qaraganda 6-7 baravar ko‘p. Chunki qishloq va mahallalarda oddiy tibbiy xizmat yo‘lga qo‘yilmagani uchun aholi tez yordamga murojaat qilmoqda.
Shuning uchun mahallalarda tibbiyot punktlari tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Tez tibbiy yordam tizimi xodimlarini tayyorlash va malakasini oshirish masalasiga ham e’tibor qaratildi. Buning uchun, Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Respublika shoshilinch tibbiy yordam o‘quv-mashg‘ulot markazi Respublika tez tibbiy yordam markazi tizimiga o‘tkazilib, Xodimlar malakasini oshirish maktabi sifatida qayta tashkil etiladi. Turkiya, Koreya, Fransiya kabi tez yordam tizimi ilg‘or bo‘lgan mamlakatlardan mutaxassislar jalb qilinadi.
Tumanlar darajasida shoshilinch tibbiy xizmat qamrovini kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Buning uchun, eng avvalo barcha tuman va shahar shifoxonalaridagi terapiya, pediatriya va xirurgiya yo‘nalishida bir-birini takrorlaydigan rejali va shoshilinch bo‘limlar birlashtiriladi. Ularda tunu kun ishlaydigan shoshilinch yordam qabulxonalari tashkil etiladi.
– Bu vazifalarni joy-joyiga qo‘ysak, tibbiyot sohasini xalqqa yanada yaqin qilgan, inson qadrini ulug‘lash uchun yana bir qadam tashlagan bo‘lamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda viloyat, tuman va shahar hokimlariga tez tibbiy va shoshilinch yordam xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha o‘zlarining hududiy dasturlarini qabul qilib, ijrosini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.

On May 5, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconferencing on improving the activities of ambulance and emergency medical services.
These links of healthcare play an important role in preserving the health and life of a person during the «golden hour» - a period of time that allows the most effective first aid to be provided. Over the past five years, much has been done to improve the material support and human resources of these services.
In particular, 2,224 new ambulances were purchased and the number of modern ambulances increased from 24 to 435. Even more stations and ambulance teams were organized.
Along with this, the amount of funds allocated for drugs per call increased 16 times, and the range of drugs expanded from 20 to 45.
A special attention is paid to strengthening the system of emergency assistance on the ground. 21 inter-district centers of combined injuries and acute vascular diseases have been established in the regions. As a result, the residents of districts and cities began to apply less to regional centers.
For example, in the past, the patients who were seriously injured in traffic accidents at the Kamchik Pass were taken to emergency centers in Tashkent and Namangan, located 100 kilometers from the scene of the accident. Today, the centers organized in the city of Angren and the Pop Region contribute to resolving this problem.
However, there are the issues that need to be addressed. They were also raised during the open dialogue of the President with workers in the sphere on March 18.
Therefore, last year, more than 50 thousand complaints were received about the arrival of ambulances late.
One reason for this is the lack of unified service management. In particular, the issues of hiring in the ambulance system, providing medicines, transport, fuel and coordinating the work of drivers are under the jurisdiction of different departments. Due to such confusion in management, the provision of emergency medical care is limited to the territory of the district. The ambulance station, although it borders on the neighboring area, does not accept calls from there.
Many ambulances do not have navigation systems, 10,000 streets are still unnamed, and about 500,000 houses are not numbered.
The emergency assistance to the patient is not provided in the nearest medical institution, but only in a few pre-assigned hospitals. This order was called at the meeting the main problem of the sphere.
In this regard, a separate program has been developed to improve the system of emergency and emergency medical care.
The tasks for the practical implementation of the program were defined during the meeting.
In particular, from July 1 this year, the Republican Emergency Medical Center «103» and its regional branches with a single vertical of management shall be created. As a result, emergency medical care based on the experience of Tashkent, will no longer be provided within one district, but throughout the region.
The district dispatch services for receiving calls will be abolished and unified call centers shall appear in the regions. Along with the operators, a separate medical and consulting team will work in the call center.
The private clinics with an ambulance service can also connect to regional call centers.
This practice will first be introduced in the Syrdarya Region through the Medical Insurance Fund, then, in stages, in all regions.
It was noted that in 2022-2025 all obsolete ambulances will be replaced by modern vehicles, as a result of which the arrival time of brigades shall be reduced to 3 times.
To date, there are 2,695 ambulance teams. In 500 of them, there are not enough doctors, and in general, more than 6,000 doctors work part-time in the field.
According to international experience, not in all cases, doctors have to go on a call. In this regard, a sorting system shall be introduced depending on the complexity, relevance and type of calls.
The ambulance team today includes a doctor, a paramedic and a driver. As foreign experience shows, an ambulance paramedic is also a driver.
Therefore, from the new academic year, the youth studying to become paramedics will also be taught driving. To do this, driving schools will be assigned to medical colleges.
At the same time, a system will be created to reward ambulance workers based on the assessment of their work by patients. At the end of each quarter, team members whose work is highly appreciated by the patients shall be rewarded in the amount of 50% of their wages.
The number of calls per thousand people in our country is 352. This is 6-7 times more than in developed countries. Due to the lack of basic medical services in villages and makhallas (the local residential community areas), the population turns to the ambulance service.
In this regard, instructions were given on the creation of medical centers at makhallas.
The attention is paid to the training and retraining of emergency medical personnel. To this end, the Republican Training and Practical Center for Emergency Medical Assistance at the Ministry of Health will be transferred to the Republican Emergency Medical Center and reorganized into the School for Advanced Training of Workers. The specialists from countries with a developed ambulance system, such as Turkey, Korea and France, shall be involved.
The need to expand the coverage of emergency medical care at the district level was indicated.
To do this, first of all, in all district and city hospitals, scheduled and emergency departments duplicating each other in the areas of therapy, pediatrics and surgery will be unified. They will have 24-hour emergency receptions.
«If we put these tasks in order, we shall make medicine even closer to the population, we will take another step towards exalting the honor and dignity of a person», Shavkat Mirziyoyev has said.
At the meeting, the khokims (governors and mayors) of regions, districts and cities were instructed to adopt and organize the implementation of their regional programs for the development of emergency and emergency medical care.