O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-mart kuni Boku shahrida Qo‘shilmaslik harakati Muloqot guruhining sammitida nutq so‘zladi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Iroq Prezidenti Abdullatif Jamol Rashid, Liviya Davlati Prezident kengashi Raisi Muhammad Yunus Al-Manfi, Bosniya va Gersegovina Prezidiumi Raisi Jelka Sviyanovich, shuningdek, Kuba vitse-prezidenti Salvador Mesa, Gabon vitse-prezidenti Roz Raponda, Tanzaniya vitse-prezidenti Filip Mpango hamda Jazoir Bosh vaziri Ayman bin Abdurahmon ishtirok etdi.
Xalqaro tashkilotlar tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasi 77-sessiyasi raisi Chaba Kyoryoshi, BMT bosh kotibining o‘rinbosari Tatyana Valovaya, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bosh kotibi Xusrav Noziriy, Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash bosh kotibi Qayrat Saribay, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi Olga Algayerova, Xalqaro migratsiya tashkiloti bosh direktori Antonio Vitorino, Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik bosh direktori Rafael Grossi va Jahon turizm tashkiloti bosh kotibi Zurab Pololikashvili qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, COVID-19 koronavirus pandemiyasi oqibatlarini yengib o‘tish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari hamda pandemiyadan keyingi global tiklanish davrida barqaror rivojlanishning boshqa dolzarb muammolari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida so‘nggi yillarda insoniyat pandemiyaga qarshi kurashish iqlim o‘zgarishi, tabiiy ofatlar va texnogen fojialarning oqibatlarini ham o‘z boshidan o‘tkazayotgani bilan bog‘liq tahdid va xatarlarni qayd etdi.
- Bu muammolarning ko‘lami tobora kengayib, ular nafaqat ayrim davlatlar, balki butun bir mintaqalarning xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti uchun jiddiy xavf solmoqda, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston 2030-yilga qadar mo‘ljallangan Senday hadli dasturining asosiy maqsadlariga erishish bo‘yicha Global platforma faoliyatini yanada kuchaytirish tarafdori ekani ta’kidlandi.
Bu kabi favqulodda holatlar sabablarini chuqur o‘rganish hamda ofat oqibatlarini samarali bartaraf etish maqsadida Prezidentimiz Qo‘shilmaslik harakatining maxsus monitoring va ilmiy tadqiqot tarmog‘ini tashkil qilishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari pandemiyadan keyingi davrda geosiyosiy va mafkuraviy ziddiyatlar kuchayib, ularning ta’sirida jahonning turli nuqtalarida yangi notinchlik o‘choqlari paydo bo‘layotganini qayd etdi.
- Yaqin Sharq mintaqasi va Afg‘onistonda uzoq vaqtdan buyon saqlanib qolayotgan nizolarning global yechimi hanuzgacha topilgani yo‘q, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Keyingi paytlarda barcha davlatlarda o‘sib borayotgan terrorizm va ekstremizmning xavf-xatariga qarshi Qo‘shilmaslik harakati doirasida amaliy aloqalarni kuchaytirish tobora dolzarb tus olayotganini alohida ta’kidlandi.
Shuni hisobga olib, Qo‘shilmaslik harakati terrorizmning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashning xalqaro-huquqiy bazasini mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlarga yetakchilik qilishi lozimligi qayd etildi. Bu Harakatga a’zo barcha davlatlarning Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida ko‘p tomonlama hamkorligini yanada faollashtirishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston yetakchisi bu muammolarni xalqaro miqyosda samarali hal etish va tizimli muvofiqlashtirishda Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan tuzilmalari albatta asosiy rolni bajarishi lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotini isloh qilish jarayonida Xavfsizlik kengashi tarkibida Qo‘shilmaslik harakati a’zolarining doimiy o‘rni bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev global kun tartibidagi yana bir muhim mavzu – davom etayotgan iqtisodiy inqiroz asoratlarini yumshatish masalasiga e’tibor qaratdi.
- Oziq-ovqat mahsulotlari, suv va energetika resurslarining tobora taqchil bo‘lib borayotgani mamlakatlarimiz ijtimoiy-iqtisodiy tizimlari uchun jiddiy sinov bo‘lmoqda, - dedi davlatimiz rahbari. - Ming afsuski, bunday qiyin vaziyatda eng katta og‘irlik va salbiy ta’sir, avvalo, aynan rivojlanayotgan davlatlar zimmasiga tushmoqda.
O‘zaro amaliy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma dasturlar va yirik loyihalarni ilgari surish uchun keng iqtisodiy imkoniyatlar eshigini ochib berish maqsadida Qo‘shilmaslik harakati sammitlari arafasida Iqtisodiy forumlarni muntazam o‘tkazib borish taklif etildi.
Bunday muhim tadbirlar innovatsiyalar, zamonaviy bilim va ilg‘or texnologiyalar almashuvini jadallashtirishga, umuman olganda, to‘rtinchi sanoat inqilobi, xususan, “aqlli” iqtisodiyotni rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti pandemiyaning salbiy ta’sirini, birinchi galda, o‘sib kelayotgan yoshlar his qilayotganini ko‘rsatib o‘tdi. Ularning sifatli ta’lim va professional bilim olish, tibbiy xizmatlardan foydalanish va sport bilan shug‘ullanish imkoniyatlari keskin kamaymoqda.
- Eng yomoni, yosh avlodning kelgusida hayotda o‘z munosib o‘rnini topishiga bo‘lgan ishonchi va qat’iyati susaymoqda. Shuningdek, minglab yoshlarning ongu tafakkuriga buzg‘unchi va radikal mafkuralar ta’siri ham tobora kuchaymoqda, - dedi O‘zbekiston rahbari.
Bu boradagi siyosat va rejalarni uyg‘unlashtirish, to‘plangan tajriba bilan o‘rtoqlashish maqsadida O‘zbekiston Qo‘shilmaslik harakati Yoshlar tarmog‘ining “Cheksiz imkoniyatlar sammiti”ni kelgusi yil jahon sivilizatsiyasi markazlaridan biri bo‘lgan ko‘hna Samarqandda tashkil etish niyatida ekanligi ta’kidlandi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Ozarbayjon tomonini Qo‘shilmaslik harakatiga samarali raislik qilayotgani va sammit muvaffaqiyatli o‘tgani bilan yana bir bor samimiy tabrikladi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the Summit of the Non-Aligned Movement Contact Group in Baku on March 2.
The event, which was chaired by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, was also attended by the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, President of Iraq Abdul Latif Rashid, Chairman of the Presidential Council of the State of Libya Mohamed Younis al-Menfi, Chairman of the Presidium of Bosnia and Herzegovina Željka Cvijanović, Vice Presidents of Cuba Salvador Mesa, Gabon Rose Raponda, Tanzania Philip Mpango and Algerian Prime Minister Aymen Benabderrahmane.
International organizations were represented by the President of the 77th Session of the UN General Assembly Csaba Kőrösi, Director-General of the UN Office at Geneva Tatiana Valovaya, Secretary General of the Economic Cooperation Organization Khusrav Noziri, Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliev, Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia Kairat Sarybay, Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe Olga Algayerova, Director General of the International Organization for Migration António Vitorino, Director General of the International Atomic Energy Agency Rafael Grossi and Secretary-General of the World Tourism Organization Zurab Pololikashvili.
In accordance with the agenda, issues of overcoming the consequences of the COVID-19 pandemic, ensuring food security, environmental protection and other current issues of sustainable development during the post-pandemic restoration of the world were discussed.
In his speech, President Shavkat Mirziyoyev highlighted the challenges and risks associated with climate change, natural disasters and man-made disasters that humanity has been facing in recent years in addition to fighting the pandemic.
It was noted that in this regard, Uzbekistan is committed to supporting the further strengthening of the activities of the Global platform to achieve the key objectives of the Sendai Framework 2030.
To thoroughly study the causes of such emergencies and efficiently mitigate the consequences of disasters, the President of Uzbekistan proposes to set up a Special Monitoring and Research Network of the Non-Aligned Movement.
The Head of the state stressed that in the post-pandemic period, geopolitical and ideological contradictions have increased, under the influence of which new hotbeds of instability are emerging in various parts of the world.
“No global solution has been found so far to long-standing conflicts in the Middle East and Afghanistan”, the Leader of Uzbekistan noted.
The growing urgency of strengthening practical cooperation within the framework of the Organization to counteract the increasing threat of terrorism and extremism in all countries was emphasized.
Taking this into account, confidence was expressed that the Non-Aligned Movement should lead efforts to strengthen the international legal framework for combating all manifestations of terrorism. This will further enhance the multilateral cooperation of all member States of the Movement within the framework of the UN.
The President of Uzbekistan noted that the United Nations and its specialized structures should play a key role in systemic coordination and effectively addressing this problem on an international level.
It was stressed that in the process of reforming the UN in the future, the members of the Non-Aligned Movement should have permanent seats in the Security Council.
Shavkat Mirziyoyev raised another important issue on the global agenda – the mitigation of the consequences of the ongoing economic crisis.
“A growing shortage of food, water and energy resources is turning into a serious test for the socio-economic systems of our countries”, the Head of state noted. – Regretfully, developing countries carry the biggest burden and feel a negative impact in such a difficult situation in the first place.
To open up broad economic opportunities for the development of practical cooperation, promotion of regional joint programs and major projects, it was proposed to hold economic forums regularly on the eve of the Summits of the Non-Aligned Movement.
Such important events will help to accelerate the exchange of innovations, modern knowledge and advanced technologies, as well as create a solid foundation for the development of the fourth industrial revolution, in particular, the smart economy.
The President of Uzbekistan noted that the negative impact of the pandemic primarily affects the younger generation. Their access to quality education and professional skills, as well as to healthcare and sport is dramatically decreasing.
“To make things worse, the younger generation is losing their confidence and determination to find their decent place in this life. In addition, destructive and radical ideologies are ever-increasing their harmful influence on the minds of thousands of youth”, the President of Uzbekistan noted.
The intention was expressed to hold the Unbounded Opportunities Summit of the Movement’s Youth network next year in the ancient city of Samarkand – one of the centers of the world civilization to harmonize policies and plans, and share experience in this direction.
In conclusion, the Head of the state once again sincerely congratulated the Azerbaijani side on the productive presidency of the Non-Aligned Movement and the success of the summit.