Деновда хотин-қизлар томонидан содир этилган жиноятлар сони ўтган йилларга нисбатан камаймоқда
O‘zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши вилоят хотин-қизлар қўмитаси билан ҳамкорликда Денов туманида “Аёл бахти – жамият бахти” мавзуида очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқотда фаол ва ташаббускор хотин-қизлар билан бирга, ижтимоий кўмакка муҳтож, эҳтиёжманд, жазони ижро этиш муассасасидан қайтган аёллар ҳам қатнашди.
Мутахасисларнинг айтишича, 2017 йилда туманда хотин-қизлар томонидан содир этилган жиноятлар сони 92 тани ташкил этган бўлса, 2018 йилда бу кўрсаткич 42 камайган.
“Озодликка чиқганимга салкам бир йил бўлди. Очиғи, ўша кезларда аҳволим унчалик яхши эмасди. Одамларга қўшилишга, кўча-куйга чиқишга уялардим. Лекин хотин-қизлар қўмитаси, партия “Аёллар қаноти” саъй-ҳаракатлари билан янги ҳаётга қайтдим. Тез фурсатда ишга жойлашдим”, – дейди деновлик Гулбаҳор Элмуродова.
“Бундай шахслар одатда озодликка чиққанларидан сўнг ўзларини жамиятдан ажралиб қолаётгандек ҳис қилади. Шу боис, тадбир давомида партия “Аёллар қаноти” вакиллари билан биргаликда уларни муаммоларини ўрганиш, қийнаётган масалаларига ечим топишга ҳаракат қилдик. Бу эса ўз самарасини  берди. Боиси тадбир давомида 4 ижтимоий аҳволи оғир ва 1 нафар ЖИЭМдан қайтган аёлнинг бандлиги таъминланди”, – дейди вилоят хотин-қизлар қўмитаси раиси Мавлуда Қобулова.
Тадбирда психолог, ҳуқушунос ва тиббиёт мутахассислари томонидан берилган тавсиялар йиғилганларга катта таасурот қолдирди. Хотин-қизлар томонидан билдирилган таклиф ва мурожаатлар назоратга олинди.

Crimes committed by women in Denau decreases from year to year
This was discussed at the open dialogue on “Happiness of a woman – happiness of society”, held in Denau district of Surkhandarya regional Kengash of UzLiDeP together with the regional women’s committee.
The event was attended by active and initiative women and girls, as well as women in need of social support who returned from places of detention.
During the speeches, it was noted that in 2017, 92 crimes involving women were recorded in the district, while in 2018 this figure decreased by 42 and amounted to 50.
– I was released almost a year ago. At first it was difficult to live in society, it seemed that everyone around me looked askance at me. Nevertheless, with the support of the women’s committee and the “Women’s Wing” of UzLiDeP, I returned to normal life, got employed, – says Gulbakhor Elmuradova.
– After release, many women feel superfluous in society. Therefore, together with the party we strive to render them psychological, social – in short, all-round assistance. This happened during the event – 4 women with difficult social conditions and 1 woman returning from the place of detention were employed, – said Chairperson of the regional Women’s Committee Mavluda Kabulova.
At the event, psychologists, lawyers, medical workers delivered speeches, gave their advice and recommendations.