Деновда хотин-қизлар томонидан содир этилган жиноятлар сони ўтган йилларга нисбатан камаймоқда
O‘zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши вилоят хотин-қизлар қўмитаси билан ҳамкорликда Денов туманида “Аёл бахти – жамият бахти” мавзуида очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқотда фаол ва ташаббускор хотин-қизлар билан бирга, ижтимоий кўмакка муҳтож, эҳтиёжманд, жазони ижро этиш муассасасидан қайтган аёллар ҳам қатнашди.
Мутахасисларнинг айтишича, 2017 йилда туманда хотин-қизлар томонидан содир этилган жиноятлар сони 92 тани ташкил этган бўлса, 2018 йилда бу кўрсаткич 42 камайган.
“Озодликка чиқганимга салкам бир йил бўлди. Очиғи, ўша кезларда аҳволим унчалик яхши эмасди. Одамларга қўшилишга, кўча-куйга чиқишга уялардим. Лекин хотин-қизлар қўмитаси, партия “Аёллар қаноти” саъй-ҳаракатлари билан янги ҳаётга қайтдим. Тез фурсатда ишга жойлашдим”, – дейди деновлик Гулбаҳор Элмуродова.
“Бундай шахслар одатда озодликка чиққанларидан сўнг ўзларини жамиятдан ажралиб қолаётгандек ҳис қилади. Шу боис, тадбир давомида партия “Аёллар қаноти” вакиллари билан биргаликда уларни муаммоларини ўрганиш, қийнаётган масалаларига ечим топишга ҳаракат қилдик. Бу эса ўз самарасини  берди. Боиси тадбир давомида 4 ижтимоий аҳволи оғир ва 1 нафар ЖИЭМдан қайтган аёлнинг бандлиги таъминланди”, – дейди вилоят хотин-қизлар қўмитаси раиси Мавлуда Қобулова.
Тадбирда психолог, ҳуқушунос ва тиббиёт мутахассислари томонидан берилган тавсиялар йиғилганларга катта таасурот қолдирди. Хотин-қизлар томонидан билдирилган таклиф ва мурожаатлар назоратга олинди.

В Денау из года в год снижается число преступлений, совершенных женщинами
Об этом говорилось на открытом диалоге на тему «Счастье женщины – счастье общества», проведенном в Денауском районе Сурхандарьинским областным Кенгашем УзЛиДеП совместно с областным комитетом женщин.
В мероприятии наряду с активными и инициативными женщинами и девушками приняли участие и женщины, нуждающиеся в социальной поддержке, вернувшиеся из мест заключения.
В ходе выступлений было отмечено, что в 2017 году в районе было зафиксировано 92 преступления с участием женщин, в 2018 году же этот показатель уменьшился на 42 и составил 50.
- Почти год, как вышла на свободу. В первое время было трудно жить в обществе, казалось, что все окружающие косо смотрят на меня. Но с поддержкой комитета женщин и «Женского крыла» УзЛиДеП вернулась к нормальной жизни, трудоустроилась, - говорит Гулбахор Элмурадова.
- После освобождения многие женщины чувствуют себя лишними в обществе. Поэтому совместно с партией стремимся оказывать им психологическую, социальную – одним словом, всестороннюю помощь. Это произошло и в ходе мероприятия – трудоустроены 4 женщины с трудными социальными условиями и 1 женщина, вернувшаяся с места заключения, - рассказала председатель областного Комитета женщин Мавлуда Кабулова.
В ходе мероприятия выступили психологи, правовелы, медицинские работники и дали свои советы и рекомендации.