Сарлавҳани ўқишингиз билан аутсорсинг нима экан, деган савол туғилиши табиий. Аутсорсинг бирор бир ташкилот ёки тадбиркорлик субъектининг асосий фаолиятидан ташқари ишлар (хизматлар)ни бошқа профессионал ташкилотга шартнома асосида топшириш ва шу оркали қўшимча харажатлардан халос бўлишдир. Юртимизда бу амалиётни қўллашга ҳам улгурдик ва бу кутилган натижани бераётганига амалда гувоҳ ҳам бўляпмиз.     O’zLiDeP эса ана шу амалиётни кенгроқ жорий қилиш тарафдори. Бу амалиётни айниқса, мактаблар ва мактабгача таълим муассасаларида қўлласак, бугунги кунда давлат хусусий шерикчилиги асосида барпо этилаётган мазкур муассасаларни қуришга кетадиган харажатлар анча қисқариши мумкин. Масалан, боғчада асосий фаолият таълим-тарбия, шунинг учун овқат тайёрлашни бошқа профессионал ва бирданига 20-30 боғчани таъминлайдиган тадбиркорлик субъектига берилса, хусусий боғчаларни қуришда ошхона, жиҳозлаш, электр энергияси ва ишчи кучи иқтисод қилинади.
78-сайлов округидан Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод Ботир Мардаевнинг Термиз туманидаги  16-мактаб биносида «Қуёшли юрт» маҳалласи сайловчилари билан бўлган учрашувида ана шу мавзуга алоҳида тўхтаб ўтилди. Боиси, сайловчилар аутсорсинг ва унинг афзал томонлари ҳақидаги савол билан мурожаат қилганда, номзод  уларга бу ҳақида батафсил тушунча берди. Ва айнан мазкур ҳудудда ҳам ушбу амалиётдан фойдаланилган ҳолда хусусий мактаблар ҳамда мактабгача таълим муассасалари сонини кўпайтириш таклифини ҳам айтиб ўтди.

По заголовку статьи сразу возникает вопрос: что такое аутсорсинг. Аутсорсинг – это процесс передачи по договору части производственных процессов и услуг, помимо основного вида деятельности, другим профессиональным организациям и освобождение от дополнительных затрат. В нашей стране также внедрена эта практика и есть положительные результаты. УзЛиДеП выступает сторонником широкого внедрения такой практики. Если  аутсорсинг применять в школах и дошкольных образовательных учреждениях, можно будет намного сократить  затраты нас строительство  этих учреждений, которое  проводится на основе государственно-частного партнерства. Например, Для детских садов необходимы кухни, поэтому если строительство кухонь одновременно в 20-30 детских садах передать профессиональному субъекту предпринимательства, будет достигнута экономия в оборудовании кухонь, затратах электроэнергии и рабочей силы.
В ходе встречи с избирателями махалли  «Куёшли юрт», состоявшейся в здании школы №16 Термезского района, об этом отдельно говорил в своем выступлении выдвинутый в депутаты Законодательной палаты от 78-избирательного округа  Ботир Мардаев. Кандидат  дал подробные ответы на вопросы избирателей об аутсорсинге и его преимуществах. Предложил  увеличивать число школ и дошкольных образовательных  учреждений на данной территории путем использования этой практики.