Сарлавҳани ўқишингиз билан аутсорсинг нима экан, деган савол туғилиши табиий. Аутсорсинг бирор бир ташкилот ёки тадбиркорлик субъектининг асосий фаолиятидан ташқари ишлар (хизматлар)ни бошқа профессионал ташкилотга шартнома асосида топшириш ва шу оркали қўшимча харажатлардан халос бўлишдир. Юртимизда бу амалиётни қўллашга ҳам улгурдик ва бу кутилган натижани бераётганига амалда гувоҳ ҳам бўляпмиз.     O’zLiDeP эса ана шу амалиётни кенгроқ жорий қилиш тарафдори. Бу амалиётни айниқса, мактаблар ва мактабгача таълим муассасаларида қўлласак, бугунги кунда давлат хусусий шерикчилиги асосида барпо этилаётган мазкур муассасаларни қуришга кетадиган харажатлар анча қисқариши мумкин. Масалан, боғчада асосий фаолият таълим-тарбия, шунинг учун овқат тайёрлашни бошқа профессионал ва бирданига 20-30 боғчани таъминлайдиган тадбиркорлик субъектига берилса, хусусий боғчаларни қуришда ошхона, жиҳозлаш, электр энергияси ва ишчи кучи иқтисод қилинади.
78-сайлов округидан Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод Ботир Мардаевнинг Термиз туманидаги  16-мактаб биносида «Қуёшли юрт» маҳалласи сайловчилари билан бўлган учрашувида ана шу мавзуга алоҳида тўхтаб ўтилди. Боиси, сайловчилар аутсорсинг ва унинг афзал томонлари ҳақидаги савол билан мурожаат қилганда, номзод  уларга бу ҳақида батафсил тушунча берди. Ва айнан мазкур ҳудудда ҳам ушбу амалиётдан фойдаланилган ҳолда хусусий мактаблар ҳамда мактабгача таълим муассасалари сонини кўпайтириш таклифини ҳам айтиб ўтди.

Outsourcing will reduce costs
The title of the article immediately raises the question: what is outsourcing. Outsourcing is the process of transferring part of the production process and services under the contract, in addition to the main activity, to other professional organizations and exemption from additional costs. Our country has also introduced this practice and there are positive results. UzLiDeP advocates the widespread introduction of such practices. If outsourcing is used in schools and pre-school education institutions, it will be possible to significantly reduce the costs for us to build these institutions, which is carried out on the basis of public-private partnership. For example, kitchens are needed for kindergartens, therefore, if the construction of kitchens is transferred to a professional business entity at the same time in 20-30 kindergartens, savings will be achieved in the equipment of kitchens, the cost of electricity and labor.
At the meeting with voters of Quyoshli Yurt makhalla, held at school No. 16 of Termez district, Botir Mardayev, who was nominated to the Legislative Chamber from the 78th constituency, spoke about this in his speech. The candidate gave detailed answers to voters' questions about outsourcing and its benefits. He proposed to increase the number of schools and preschool education institutions in this territory through the use of this practice.