Депутат қабули: ёшлар бандлиги, эҳтиёжманд оилаларга ёрдам, дастур ижроси муҳокама марказида
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов Қашқадарё вилоятига ташрифи доирасида Деҳқонобод туманида депутатлик қабулини ўтказди. Депутатлар ва сайловчилар билан бўлиб ўтган мулоқотда туманда ҳал этилиши лозим бўлган кўплаб масалалар ва таклифлар ўртага ташланди.
Актам Хаитов  учрашувда тоғли ва тоғолди ҳудудларда яшовчи ишсиз фуқаролар, айниқса, ёшлар бандлигини таъминлашга катта эътибор қаратди. Жумладан, Деҳқонобод туманидаги “Оқтош”, “Чамбил” ва “Белибойли” маҳалла фуқаролар йиғинларида жойлашган қир-адирларда кооперация ташкил этиб, токзорлар барпо қилиш таклифини илгари сурган эди. Айни пайтда Оқтош ва Чамбил қишлоқларида 110 гектардан зиёд ер ёшлар ихтиёрига берилиб, “Гигант” навли экспортбоп ток ниҳоллари экилди. Эндиликда Деҳқонобод тумани ҳокимининг қарори билан токзорларни 700 гектардан ошириш ва 1000 нафарга яқин ишсиз ёшлар бандлигини таъминлаш бўйича саъй-ҳаракатлар бошланди.
Спикер ўринбосари шунингдек, тумандаги халқаро йўл таъмирталаблигини, бу йўлни таъмирлаш учун  республика бюджетидан 180 миллиард сўмдан зиёд маблағ сарфланмай қолаётганини, аммо Деҳқонободдаги таъмирталаб йўлга маблағ берилмаганини, бу масалаларни ечиш чораларини кўриш зарурлигини айтиб ўтди.
Сайловчилар билан учрашувда туманда “Бошчорбоғ”, “Белибойли”, “Оқработ” МФЙ фуқаролари томорқалар учун имтиёзли кредитларни кўпайтириш,  “Гумбулоқ” МФЙда  “Темир дафтар”га кирган эҳтиёжманд фуқароларга  ёрдам кўрсатиш ва шу каби  мурожаатлар тингланди, уларнинг ечими юзасидан тегишли мутасаддилар билан чоралар белгиланди.
Деҳқонобод туманини ривожлантириш дастурига киритилган масалалар бўйича тегишли вазирлик ва идораларга депутат сўровлари юборилди.

Прием депутата: в центре внимания – занятость молодежи, помощь нуждающимся семьям, обсуждение исполнения программы
11.09.2020, 17:11
Как сообщалось ранее,  заместитель Спикера Законодательной палаты  Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов  в рамках визита в Кашкадарьинскую область  провел депутатский прием в Дехканабадском районе. В ходе диалога между депутатами и избирателями обсуждались требующие решения вопросы районного масштаба и были выдвинуты  предложения по их решению.
Актам Хаитов  обратил особое внимание  на обеспечение занятости безработных граждан, и особенно молодежи, проживающих на горных и предгорных территориях. Ранее было выдвинуто предложение об организации кооперативов и закладке  виноградных плантаций в предгорьях, где расположены сходы граждан  махаллей  “Октош”, “Чамбил” и “Белибойли” Дехканабадского района. В настоящее время  в кишлаках  Октош и Чамбил молодежи представлены площади более  110 гектаров, на которых посадили экспортоориентированный сорт винограда “Гигант”. Теперь решением хокима  Дехканабадского района начата работа  по расширению плантаций  до 700 гектаров и обеспечению занятости около 1000 молодых людей.
Заместитель Спикера также отметил необходимость ремонта пролегающей по территории района международной дороги, сказал о том, что на ремонт дороги предусмотрено  выделение из бюджета республики более  180 миллиардов сумов и необходимо принять меры  по решению данного вопроса.
На встрече с избирателями  были рассмотрены обращения  об увеличении  льготных кредитов на развитие приусадебных земель  в СГМ  “Бошчорбог”, “Белибойли”, “Окработ”, оказании помощи  внесенным в «железную тетрадь» нуждающимся гражданам СГМ   “Гумбулок”, совместно с должностными лицами намечены меры по решению данных вопросов.
По вопросам, внесенным в программу развития Дехканабадского района, направлены депутатские запросы  в соответствующие министерства и ведомства.