O'zLiDeP “Аёллар қаноти” Мурожаатномада белгилаб берилган вазифалар асосида чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқди
14.01.2021, 11:35
Бугун O'zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасининг аёллар билан ишлаш бўлими томонидан Президентимизнинг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасидан келиб чиқадиган партия “Аёллар қаноти” олдидаги устувор вазифалар муҳокамасига бағишланган давра суҳбати ташкил қилинди.
Онлайн бўлиб ўтган тадбирда партия “Аёллар қаноти”нинг барча ҳудудий кенгашлардаги вакиллари, маҳаллий кенгаш депутатлари, тадбиркор ва ишбилармон хотин-қизлар иштирок этди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда давлат ва жамият бошқарувида аёлларнинг ўрни ва мавқеини янада мустаҳкамлаш, уларнинг барча соҳаларда тенг ҳуқуқлигини таъминлаш борасида салмоқли натижаларга эришиб келинмоқда.
Биргина хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги ролини ошириш бўйича олиб борилган ислоҳотлар натижасида Парламентимиз янги таркибининг 30 фоизи аёллардан иборат бўлди. Вилоят, шаҳар ва туман ҳокимларининг хотин-қизлар масалалари бўйича маслаҳатчиси лавозими жорий этилди.
Давлатимиз раҳбарининг Мурожаатномасида бу ҳақда фикр юритилиб, эндиликда хотин-қизларнинг жамият ҳаётидаги ўрни ва нуфузини ошириш, уларга янги имкониятлар яратиш бўйича навбатдаги қадам сифатида ҳаётни ва аёллар муаммоларини яхши биладиган, фаол ва ташаббускор опа-сингилларимиздан иборат Республика Хотин-қизлар жамоатчилик кенгашини ташкил этиш таклифи билдирилди.
Энг муҳим янгиликлардан яна бири аёлларнинг бизнес соҳасидаги лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ҳамда жойларда аниқланган хотин-қизлар муаммоларини ҳал этиш учун бюджетдан қўшимча равишда 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилади.
Шундан келиб чиқиб, партия Аёллар билан ишлаш йўналишидаги фаолиятини қайта кўриб чиқиб, уни янги босқичга олиб чиқишга бор кучини сафарбар этмоқда. Бу борада “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”га ҳамоҳанг тарзда жамиятда хотин-қизларнинг янада фаоллигини оширишга қаратилган янги лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этиш партия олдида турган энг муҳим вазифлардан саналади. Хусусан, тадбиркорликка қизиққан ва ўз бизнесини бошламоқчи бўлган хотин-қизлар учун “Ишбилармон аёл” кўрик – танлови, “Бунёдкор аёллар”, “Фаровон оила” , “Намунали томорқачи”, “Соғлом оила – мустаҳкам оила” каби лойиҳаларни янада такомиллаштиришга эътибор қаратади. Биргина мисол қилиб оладиган бўлсак, пандемия келтириб чиқарган мураккаб шароитга қарамасдан 2020 йил давомида мазкур лойиҳалар доирасида мингга яқин хотин-қизларга 5 млрд сўмга яқин кредитлар ажратилиб, ўз тадбиркорликларини йўлга қўйишларида кўмаклашди. Мазкур тарғибот тадбирлари натижасида 1500 нафар хотин-қизлар бандлиги таъминланди.
Бундан ташқари партия “Аёллар қаноти”нинг “Ишбилармон аёл – 2020” кўрик-танловини ўтказиш натижасида 100 дан ортиқ тадбиркор аёллар кашф этилди. 34 та бошланғич партия ташкилотлари ташкил этилиб, 1000 дан ортиқ хотин-қизлар партия сафига қабул қилинди.
Шунингдек, “Соғлом оила-мустаҳкам оила” лойиҳаси доирасида 2086 та тадбирлар ўтказилган бўлса, уларда 23 488 нафар хотин-қизлар қамраб олинди. Лойиҳа доирасида 190 та бепул тиббий кўриклар ташкил этилиб, уларда 6 313 нафар аҳоли малакали шифокорлар кўригидан ўтди.
Партия аёллар қанотининг яна энг муҳим вазифаларидан бири бу ҳудудларда камбағалликни қисқартириш бўйича 2020-2021 йилларга мўлжалланган Хотин-қизлар ишбилармонлигини ошириш дастури ишлаб чиқилганлиги бўлиб, ушбу дастур доирасида партия фаоллари, ишбилармонлари томонидан минглаб эҳтиёжманд оилаларга моддий ёрдамлар кўрсатиб келинди.
Давра суҳбатида партиянинг ушбу лойиҳаларини янада такомиллаштириш ва оммабоплигини ошириш, янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш борасида аниқ таклиф ва фикр-мулоҳазалар билдириб ўтилди. Партия Аёллар қаноти жорий йилда ҳам хотин-қизларни тадбиркорлик ва ишбилармонликка жалб қилиш, тажрибали тадбиркорлар кўмагида уларни касбга ўргатиш, бандлигини таъминлаш ва шу орқали камбағалликдан чиқариш бўйича аниқ комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқлаб олинди.
O’zLiDeP “Аёллар қаноти” фаоли қўрғонтепалик 70 нафар хотин-қиз ва ёшларнинг бандлигини таъминлади
02.03.2021, 15:21
Қамашилик томорқачи аёл хонадонида хотин-қизлар учун ўтказилган “маҳорат дарси”да нималарга эътибор қаратилди?

The Department for Working with Women of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP organized a meeting dedicated to the priority tasks of the Women’s Wing arising from the President’s Address to the Oliy Majlis.
The online event was attended by representatives of regional councils of the Women’s Wing, deputies of local councils, and women entrepreneurs.
It was noted that significant work is being carried out to strengthen the role of women in state and public administration, to ensure their equal rights in all areas.
As a result of reforms to increase the role of women in public administration in the new composition of the Parliament, 30 percent are women. In the regional, city and district hokimiyats, the position of the hokim’s adviser on women’s issues was introduced.
As the next step in enhancing the role and status of women in society, creating new opportunities for them, the Head of the state proposed to form a Republican Public Women’s Council, which will include active and enterprising women who have life experience and know firsthand the problems of women.
More than 1 trillion soums will be additionally allocated from the budget to support women’s business projects and to solve the problems of women identified at places.
Based on this, the party intends to revise its activities in the direction of working with women and make every effort to raise this work to a qualitatively new level. Now an important task of the party is to implement new projects to increase the activity of women. In particular, it is planned to improve the “Ishbilarmon Ayol” review competition among women interested in entrepreneurship and who want to start their own business, as well as the projects “Bunyodkor Ayollar”, “Farovon Oila”, “Namunali Tomorqachi”, “Sog’lom Oila - Mustahkam Oila”. Despite the difficult conditions associated with the pandemic, in 2020, within the framework of these projects, almost a thousand women were allocated loans in the amount of 5 billion soums, and assistance was provided to establish entrepreneurship. As a result, 1,500 women were employed.
As a result of “Ishbilarmon Ayol – 2020” review competition held by the Women’s Wing of the party, 100 women entrepreneurs were identified. 34 primary party organizations were organized, more than 1000 women joined the party.
Within the framework of “Sog’lom Oila – Mustahkam Oila” project, 2,086 events were held, which covered 23,488 women. 190 medical examinations were organized free of charge, during which 6,313 people underwent qualified medical examination.
Another important task of the Women’s Wing of the party was the development of the Program for Poverty Reduction in the Regions for 2020-2021. Under this program, women were actively involved in entrepreneurship. And in turn, activists and entrepreneurs of the party, in order to implement this Program, provided material assistance to thousands of needy families.
At the meeting, opinions and proposals were expressed for improving these projects, developing new ones. A program of comprehensive measures of the Women’s Wing of the party, aimed at involving women in entrepreneurship, their vocational training with the assistance of experienced entrepreneurs, providing employment and thereby eliminating poverty, was approved for the current year.