Партия етакчиси жойларда Конституциявий қонун лойиҳаси муҳокамасига бағишланган тадбирларда бевосита иштирок этяпти
28.07.2022, 14:09
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари, партиянинг Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси Актам Хаитов жойларда конституциявий қонун лойиҳаси муҳокамасига бағишланган тадбирларда бевосита иштирок этиб келмоқда.
Учрашувнинг бу галги манзили Сирдарё вилояти бўлди. Партия етакчиси  Сирдарё туманида жойлашган "Peng Sheng” МЧЖ ҚК комплексида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг кўргазмаси залини (show room) кўздан кечирди.
Ушбу корхонада лойиҳалар сони 7 та бўлиб, чарм, керамик ва сантехника маҳсулотлари, шунингдек, аёллар пойабзали  ишлаб чиқарилади. Ҳамда  лойиҳаларнинг умумий қиймати эса 63.6 млн долларни ташкил этади. Корхонада 1500 га яқин фуқаролар иш билан таъминланган.
Танишувдан сўнг, Актам Хаитов корхонанинг кичик мажлислар залида "Конституциянинг ягона манбаи ва муаллифи - халқдир" мавзуида ташкил қилинган давра суҳбатида иштирок этди. Унда партиянинг Сирдарё вилояти ва туман Кенгаши ҳамда туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раҳбар, ходимлари қатнашди.
Сўзга чиққан партия раҳбари сўнгги йилларда юртимизда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, ўзгариш ва янгиланишлар тўғрисида тўхталиб, ушбу ислоҳотларнинг барчаси инсон қадрини юксалтиришга қаратилганлиги, барча ислоҳотлар халқимизнинг фаровон ҳаёти, эртанги кунининг порлоқ бўлиши учун амалга оширилаётганлигига эътибор қаратди. Бош қомусимизга тадбиркорлар манфаатига хизмат қиладиган хусусий мулк дахлсизлигини тўлиқ таъминлашга қаратилган янги нормалар акс этаётганлигини таъкидлади.
O'zLiDeP Сўзга чиққан иштирокчилар, шунингдек, кейинги йилларда мамлакатимиз ҳаёти, тақдирига дахлдор муҳим масалаларнинг барчаси халқ билан бамаслаҳат, очиқ-ошкора муҳокама қилинаётгани,  хусусан, Конституция ислоҳ қилинишида ҳам халқ фикрига таянилаётгани, билдирилган ҳар бир таклиф, мулоҳаза инобатга олинаётганини миннатдорлик билан тилга олдилар.
Мулоқот иштирокчилари конститутциявий қонун лойиҳасини қўллаб-қувватладилар.
Партия етакчиси Сирдарё тумани "Интилиш” маҳалласидаги “Сирдарё чорва парранда” МЧЖ томонидан ташкил этилган паррандачилик кооперациясида ҳам бўлди.
Ҳозирда  кооперация томонидан  хонадонларга 50-60 кунлик 120 минг бошдан зиёд паррандалар тарқатиб келинмоқда.
—Паррандалар маҳаллалардаги ҳоким ёрдамчилари томонидан берилган тавсияномага асосан банк кредити маблағлари ҳисобидан етказиб  беряпмиз, — дейди “Сирдарё чорва парранда” МЧЖ раҳбари Меҳри Хайдарова.
O'zLiDeP раҳбари Актам Хаитов тадбиркор билан суҳбатлашар экан ушбу кооперация фаолиятини янада кенгайтириш, янги ва қўшимча тармоқларни ривожлантириш борасида ўз таклифларини берди.

Лидер партии принимает непосредственное участие в мероприятиях, посвященных обсуждению Конституционного законопроекта на местах
28.07.2022, 14:16
Заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП, председатель Исполнительного комитета Политического Совета партии, председатель Кенгаша фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Актам Хаитов принимает непосредственное участие в мероприятиях, посвященных обсуждению Конституционного законопроекта на местах.
Следующим местом встречи стала Сырдарьинская область. Лидер партии осмотрел выставочный зал (show room) продукции, производимой в комплексе СП ООО "Пэн Шэн”, расположенном в Сырдарьинском районе.
Количество проектов на этом предприятии составляет 7, оно выпускает кожаные, керамические и сантехнические изделия, а также женскую обувь. Общая стоимость этих проектов составляет 63.6 млн. долларов США. На предприятии трудоустроено около 1500 граждан.
После ознакомления Актам Хаитов принял участие в круглом столе, организованном в малом зале предприятия на тему "Народ – единственный источник и автор Конституции". В нем приняли участие руководители и сотрудники Сырдарьинского областного и районного Кенгаша партии, районного Кенгаша фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
В своем выступлении глава партии остановился на проводимых в последние годы в нашей стране широкомасштабных реформах, изменениях и обновлениях, обратив внимание на то, что все эти реформы направлены на повышение человеческого достоинства, все эти реформы осуществляются во имя благополучия нашего народа, светлого завтрашнего дня. Он отметил, что в нашем Основном законе будут отражены новые нормы, направленные на полное обеспечение неприкосновенности частной собственности в интересах предпринимателей.
Выступившие в УзЛиДеП участники также с благодарностью отметили, что в последние годы все важные вопросы, касающиеся жизни и судьбы нашей страны, открыто обсуждаются с народом, в частности, при проведении конституционной реформы опираются на мнение народа, учитываются все высказанные предложения, суждения.
Участники диалога поддержали Конституционный законопроект.
Лидер партии также побывал в птицеводческой кооперации, организованной ООО “Сирдарё чорва парранда”” в махалле “Интилиш” Сырдарьинского района.
В настоящее время кооперативом поставляется более 120 тысяч голов домашней птицы в возрасте 50-60 дней.
- Птицу мы поставляем за счет средств банковского кредита, согласно рекомендации, данной помощниками хокимов махаллей, — говорит руководитель ООО “Сирдарё чорва парранда” Мехри Хайдарова.
Глава УзЛиДеП Актам Хаитов, беседуя с предпринимателем, высказал свои предложения по дальнейшему расширению деятельности этой кооперации, развитию новых и дополнительных отраслей.