Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Президентликка номзод Шавкат Мирзиёев 9 июль куни оила аъзолари билан бирга Тошкент шаҳридаги 59-сайлов участкасига ташриф буюриб, сайловда овоз берди.
Маълумки, жорий йил 30 апрелда бўлиб ўтган референдум натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси янги таҳрирда қабул қилинди. Унда ҳуқуқий, дунёвий ва ижтимоий тамойиллар янада мустаҳкамланиб, давлатнинг бу борадаги мажбуриятлари ошди. Янгиланган Конституция давлат ҳокимияти олдига янги сиёсий, ижтимоий-иқтисодий вазифаларни қўйди.
Шу боис давлатимиз раҳбари Конституциянинг 128-моддасига мувофиқ, муддатидан илгари Президент сайлови ўтказиш ҳақида халқимизга мурожаат қилди. Бу ташаббус Олий Мажлис палаталари, сиёсий партиялар ҳамда жамоатчилик фаоллари томонидан қўллаб-қувватланди.
Марказий сайлов комиссияси 4 та сиёсий партиядан номзодларни рўйхатга олди. 14 та сайлов округи ва 10 минг 784 та сайлов участкаси тузилди. Сайловда иштирок этаётган барча номзодларга тенг ва эркин шароитлар яратилди.
Президент сайлови мамлакатимизнинг бугуни ва келажаги, халқимиз фаровонлигига таъсир этувчи муҳим сиёсий воқеадир. Фуқаролар буни чуқур ҳис этиб, сайловда фаол иштирок этмоқда.
Бу жараённи 47 та давлат ва 15 нуфузли халқаро ташкилотдан жами 797 нафар халқаро кузатувчи бевосита кузатиб бормоқда, оммавий ахборот воситалари кенг ёритмоқда.

Кандидат в Президенты от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 июля вместе с членами семьи посетил избирательный участок №59 в городе Ташкенте и проголосовал на выборах.
Как известно, по итогам состоявшегося 30 апреля этого года референдума была принята Конституция Республики Узбекистан в новой редакции, которая закрепила статус страны как правового, светского и социального государства, а также увеличила обязательства государственных органов. Обновленная Конституция выдвинула перед государственной властью новые политические, социально-экономические задачи.
В связи с этим глава государства обратился к народу и в соответствии со статьей 128 Конституции назначил досрочные президентские выборы. Данное решение было поддержано палатами Олий Мажлиса, политическими партиями и представителями общественности.
Центральная избирательная комиссия зарегистрировала кандидатов от 4 политических партий. Было образовано 14 избирательных округов и 19 тысяч избирательных участков. Всем кандидатам созданы равные и свободные условия для участия в выборах.
Президентские выборы – важное политические событие, имеющее определяющее значение для нынешней жизни и будущего страны, благополучия нашего народа. Глубоко осознавая это, граждане принимают активное участие в выборах.
За выборами наблюдают 749 наблюдателей из 47 государств и 15 авторитетных международных организаций, процесс голосования широко освещается средствами массовой информации.