“Кичик жончекка”даги 51 нафар фуқаро O‘zLiDeP фаолларининг саъй-ҳаракати билан доимий иш жойига эга бўлди
11.10.2018, 21:20
Аввал хабар берганимиздек, O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси аппарати ҳамда партиянинг барча ҳудудий кенгашлари ва депутатлик корпуси вакилларидан иборат ишчи гуруҳлар жойларда “Обод қишлоқ” дастурига киритилган ҳудудлар аҳолиси билан юзма-юз мулоқот ўтказиб, турли масалаларда қатор муаммолар аниқланган эди.
Аҳоли билан юзма-юз мулоқотларда, учрашувларда аниқланган муаммолар партия депутатлик корпуси орқали босқичма-босқич ижобий ечимини топмоқда.
Хусусан, Сурхондарё вилоятида “Обод қишлоқ” Давлат дастурига киритилган ҳудудларга чиққан ишчи гуруҳи бир неча кун давомида 1 318 та хонадонда бўлишди. Мулоқотлар жараёнида аҳолини ўйлантираётган масалаларга жўялироқ ечим топиш чоралари кўрилди.
– Маҳалламиз қисқа муддат ичида замонавий қиёфа касб этди, – дейди Узун туманидаги “Кичик жончекка” МФЙда яшовчи Дилбар Пардаева. – Томорқа учун оқар сувнинг йўқлиги маҳалла аҳлини қийнаб келаётганди. O‘zLiDeP депутатларининг амалий ёрдами туфайли сув келди.
Арзимасдек туюлган нуқсон ёки камчилик ҳам одамлар руҳиятига салбий таъсир кўрсатиши сир эмас. Аҳоли банд­лиги таъминланишининг ўзи эса кўп муаммолар барҳам топишига замин яратади. Шу нуқтаи назардан, “Кичик жончекка”даги ишсиз 126 нафар фуқаронинг 51 нафари партия фаолларининг саъй-ҳаракати билан доимий иш жойига эга бўлгани муҳим аҳамиятга эга.
Ўрганиш жараёнида ўз бизнесини бошлаш ниятида юрган юртдошларимиз ҳам талайгина эканлиги аён бўлди. Қишлоқда иссиқхона ташкил этиш, тикувчилик цехини ишга тушириш ва ”Ҳар бир оила - тадбиркор” дастури бўйича тушган 21 та мурожаат ўрганилиб, шундан 6 таси жойида ечилди.
– Ўз тадбиркорлигимни бошлаш учун 25 миллион сўм кредит олиб, маҳалла аҳлига савдо ва маиший хизматни йўлга қўйишда партия вакиллари ёрдам берди, – дейди Музработ туманидаги “Юртим жамоли” МФЙда яшовчи Шавкат Ғозиев. – Келгусида тармоқни янада кенгайтириб, маҳалла гузари барпо этиш ниятим бор.

Более 50 граждан махалли “Кичик жончекка” благодаря усилиям активистов УзЛиДеП обрели постоянное место работы
15.10.2018, 19:51
В Сурхандарьинской области рабочей группой на территориях, включенных в Государственную программу “Благоустроенное село” в течение нескольких дней осуществлен подворный обход в 1 318 домохозяйств. В процессе бесед приняты меры по решению волнующих население вопросов.
– Наша махалля за короткое время обрела современный облик, – сказала жительница МСГ “Кичик жончекка” Узунского района Дилбар Пардаева. – Для орошения сельхозкультур на приусадебных участках отсутствует поливная вода, что вызывало недовольство жителей махалли. Благодаря практической помощи депутатов от УзЛиДеП решена проблема с водой.
Не секрет, что кажущаяся на первый взгляд незначительной проблема или недостаток оказывает негативное влияние на настроение людей. Обеспечение занятости населения создает основу для решения множества проблем. С этой точки зрения, 51 граждан из 126 безработных жителей махалли “Кичик жончекка” при содействии активистов партии обрели постоянное место работы.
В процессе изучения стало известно, что немало соотечественников, желающих наладить собственный бизнес. Изучено 21 обращение по вопросу организации теплицы, швейного цеха и по программе «Каждая семья - предприниматель”, из них 6 – решены на месте.
– Для налаживания собственного бизнеса получил кредит в 25 миллионов сумов, представители партии оказали помощь в налаживании торговых и бытовых услуг махаллинцам, – говорит житель МСГ “Юртим жамоли” Музрабатского района Шавкат Гозиев. – В будущем намечаю еще более расширить предпринимательскую деятельность и построить махаллинский гузар.