Урганч шаҳридаги 22-сонли мактаб олдидаги серқатнов йўлда пиёдалар йўлакчаси йўқ. O‘zLiDeP ишчи гуруҳи муаммони ўз зиммасига олди
31.01.2019, 19:58
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳ аъзоларининг жойлардаги ўрганишлари давом этмоқда.
Навбатдаги ташриф Урганч шаҳридаги 3-сонли оилавий поликлиникаси бўлди. Партия фаоллари бу ерда тиббиёт муассасасининг бугунги кундаги аҳволи, поликлиникада аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун яратилган шароитлар, қулайликлар билан танишди. Ишчи-ходимлар, муассасада даволанаётган фуқаролар билан суҳбатлашиб, мавжуд муаммоларни ўрганишди.
Ўрганишлар чоғида мазкур поликлиника лабораториясида қон таҳлили ускуналари, реактивлар, бошқа тиббий жиҳозлар, мебеллар етишмаслиги, борлари ҳам аллақачон эскиргани, муассаса биносининг таъмирталаб аҳволга келиб қолгани, тез тиббий ёрдам машинаси етишмаслиги аниқланди.
Тўғри, бугун мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида бошланган ислоҳотлар бу шаҳарни ҳам четлаб ўтаётгани йўқ. Бироқ тизимда амалга оширилаётган ишлар суръатининг сустлиги туфайли бу ердаги ўзгаришлар, негадир сезилмаяпти. Шу сабабли, бу масала юзасидан партия депутатлари томонидан тегишли ташкилотларга сўров юборилди ва ижроси назоратга олинди.
Урганч шаҳридаги 22-сонли мактабда 1600 нафар ўқувчи таълим олади. Ушбу муассаса катта йўлнинг бўйида жойлашган. Лекин негадир бу йўлда пиёдалар йўлакчаси мавжуд эмас. Бу эса йўловчиларга ҳам, ҳайдовчиларга ҳам жиддий хавф туғдиради. Айниқса, икки томондан келаётган автомобиллар оқими пиёдалар ва ҳайдовчилар учун ўта хатарли тус олади, йўл-транспорт ҳодисалари содир бўлган ҳоллар бор.
Муаммони жойида ўрганган O‘zLiDeP фаоллари бу масала юзасидан тегишли ташкилотларга депутатлик сўрови чиқарадиган бўлди.
“Наврўз” кўчаси маҳалла марказида жойлашган. Бир томонида заҳкаш, бир томонида мактаб ва мактабгача таълим муассасаси бор. Мактабда ўқувчилар икки сменада ўқишади. Аммо кўчада бирорта ҳам тунги ёритувчи чироқлар мавжуд эмас. Кечки пайтда аҳоли учун кўчага чиқиш муаммо.
Нурафшон кўчаси 34-уйда яшовчи Наримон Ўразбоевнинг 14 ёшли қизи Хуршида Ўразбоева 1-гуруҳ ногирони, мактабга бориб таълим олишнинг имкони йўқ.
Наримон Ўразбоевнинг айтишича, қизига мактабдан ўқитувчилар бириктирилган, лекин улар ойда бир икки маротаба келишади, холос. Натижада эса фарзанди фанларни  вақтида ўзлаштиролмаяпти.
Ҳар икки масала ҳам халқнинг ишончли вакили, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Клара Джумамуратова ташаббуси билан жойида ҳал этилди. “Наврўз” кўчасига тунги ёритувчи чироқлар ўрнатиладиган бўлиб, Х.Ўразбоевага ҳудуддаги мактабдан ўқитувчи бириктирилди.
Урганч шаҳрида яшовчи Рахима Тўраниязова нон ва сут маҳсулотлари ишлаб чиқаради. Аммо тадбиркор фаолиятини янада кенгайтириб, қўшимча иш ўринлари яратмоқчи. Шу мақсадда фуқаро бундан 4 ой аввал “Ҳар бир оила-тадбиркор” дастури доирасида кредит олиш учун тижорат банкига мурожаат қилган эди. Бироқ орадан шунча вақт ўтсада фуқаронинг мурожаати қаноатлантирилмаяпти.
Аҳоли, айниқса, тадбиркор ва фермерлар муаммосини ҳал этишга бел боғлаган партия фаолларининг саъй-ҳаракати билан муаммо жойида бартараф этилди. Энди тадбиркорга “Алоқа банк” Урганч филиали томонидан 30 млн. сўмлик кредит ажратилади.
Ўз бизнесини йўлга қўйиш ниятида юрган Зарифбой Эркаевнинг мурожаати ҳам шу ернинг ўзида ечим топди. Фуқарога фаолиятини бошлаши учун зарур кўрсатмалар, тавсиялар берилиб, 30 млн. сўмлик кредит ажратилишига кўмаклашилди.
Учрашув ва мулоқотлар чоғида урганчлик Анабиби ая Маткаримованинг ҳудудда қатновчи автобусларни нафақахўрлар учун бепул қилиш бўйича берган таклифи шаҳар ҳокими Ш.Абдуллаев томонидан қўллаб-қувватланди. Энди  февраль ойидан бошлаб автобуслар нафақахўрлар учун бепул хизмат кўрсатади.
1600
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2019-01-31 20:35:56
Муаммоларни жойида ўрганиб, ечими бўйича амалий кўмак бериш, партиямизнинг асосий электорати бўлган фермерлар ва тадбиркорларга яқиндан кўмакдош бўлиш -партиямиз нуфузининг халқ орасида янада кўпроқ ортишига ўзининг ижобий таъсирини кўрсатади, албатта.

Рабочая группа УзЛиДеП занялась вопросом создания тротуара возле школы №22 в Ургенче – школьники ходят по проездной части трассы
04.02.2019, 21:26
Рабочая группа, состоящая из членов фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса и Исполнительного комитета Политического Совета партии, продолжает работу в Хорезмской области.
Очередным местом, куда прибыли члены группы, стала семейная поликлиника №3 в городе Ургенче. Активисты партии ознакомились с материально-техническим состоянием медучреждения, созданными возможностями для оказания качественных медицинских услуг населению. Проведены беседы с работниками, лечящимися больными, изучены существующие проблемы.
В частности, выявлено, что ощущается нехватка оборудования для анализа крови, реактивов, мебели, имеющееся оборудование устарело, здание поликлиники нуждается в капитальном ремонте, недостаточно машин скорой помощи.
Да, в системе здравоохранения осуществляются большие реформы, которые тесно касаются и медучреждений города Ургенча. Но создается впечатление, что они протекают вяло – иначе как объяснить плачевное состояние поликлиники №3? Эти и многие другие вопросы поставлены перед ответственными ведомствами в рамках депутатского запроса. Члены комиссии взяли данную проблему под особый контроль.
В общеобразовательной школе города Ургенча учатся 1600 школьников. Школа расположена возле трассы с большим потоком автомобилей. Но на удивление рядом с образовательным учреждением отсутствует тротуар, а создает большие проблемы как для пешеходов, в первую очередь, детей, так и водителей. Уже имеются случаи различных ДТП на данном участке.
Изучив проблему на месте, активисты УзЛиДеП решили направить депутатский запрос в соответствующие инстанции.
Внимание членов группы привлекло полное отсутствие освещения на улице Навруз, где расположена школа, в котором обучение ведется в две смены. В зимние дни рано темнеет – после второй смены школьники и учителя вынуждены возвращаться через полутемную улицу. Депутат нижней палаты парламента Клара Джумамуратова взяла инициативу в свои руки – благодаря ее стараниям в скором времени по улице Навруз появится освещение.
Этому же депутату глубоко благодарна семья Уразбаевых из улицы Нурафшон. 14-летняя Хуршида – инвалид 1-ой группы, у нее нет возможности посещать школу. За ней зекреплены учителя, но, по словам отца Наримона Уразбоева, они приходят лишь несколько раз в месяц. В результате дочь не может освоить предметы. Депутат К.Джумамуратова помогла решить данный вопрос положительно – назначен ответственный за Хуршиду учитель.
Жительница города Ургенч Рахима Тураниязова производит хлебомолочные изделия и планирует расширять свою деятельность. 4 месяца назад она обращалась в коммерческий банк для получения льготного кредита в рамках программы “Каждая семья - предприниматель”, однако до сих пор никакого ответа нет.
Деловые люди и предприниматели являются целевым электоратом партии, поэтому стараниями членов рабочей группы Р.Тураниязова получит в городском филиале Алокабанка 30 млн сумов кредитных средств.
На месте решен также вопрос Зарифбоя Эркаева, который решил наладить свое дело. Для начала предпринимательской деятельности ему даны соответствующие рекомендации и указания, он также получит кредит в размере 30 млн сумов.
Благодаря обращению пенсионерки Анабиби Маткаримовой проезд в автобусах Ургенча для пенсионеров станет бесплатным. Ее инициатива нашла поддержку у хокима города Ш.Абдуллаева.