O‘zLiDeP ишчи гуруҳи тадбиркор ва фермерлар муаммосини ўрганди
O‘zLiDeP Хоразм вилоят Кенгаши ва маҳаллий Кенгаш депутатларидан иборат ишчи гуруҳ аъзолари жойларга тушиб, тадбиркор ва фермерлар фаолияти билан танишди, уларни қийнаётган муаммоларни ўрганди ва ҳал этиш чораларини кўрди.
Ишчи гуруҳ аъзоларининг дастлабки манзили Қўшкупир туманида фаолият юритаётган “Сапо Қурёз” фермер хўжалиги бўлди.
“2015 йилда 7 бош наслли қорамол олиб, фаолиятимизни бошлаган эдик. Бугунга келиб уларнинг сони 21 бошга етди. Ҳозирча даромадимиз анча яхши, йилига аҳолига сут етказиб бериш эвасига 70-80 млн. сўм даромад кўряпмиз. Келгусида ҳам режаларимиз кўп. Айни чоғда эса Швецариядан 11 бош наслли қорамоллар олиб келиш ҳаракатида юрибмиз”, – дейди хўжалик раҳбари Шомурот ота Қурёзов.
Партия фаолларининг кейинги манзили “Рахимов Ваисжон” фермер хўжалиги бўлди.
Маълум бўлишича, бугун Шуҳрат Раҳимов раҳбарлик қилиб келаётган мазкур фермер хўжалигида 55 бош қорамоллар парваришланмоқда. Боқувдаги қорамолларнинг аксарияти соғин сигирлардир. Уларнинг ҳар биридан кунига 10 литргача сут соғиб олинмоқда.
“Қорамолларнинг 24 тасини наслли моллар ташкил этади. Яқинда Эстония давлатидан яна 16 бош наслли қорамол олиб келиш учун шартнома имзолашга эришдик. Энди замонавий чорвачилик комплекси қурмоқчимиз. Бунинг учун эса катта ер майдони керак”, – дейди фермер.
Суҳбат ва мулоқотлар чоғида ишчи гуруҳ унинг мурожаатини ўрганди ва ечими бўйича O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи томонидан тегишли ташкилотга сўров чиқариладиган бўлди.
Шунингдек, ўрганишлар давомида тоза ичимлик суви, ҳудуддаги 37- сонли мактабни қайта таъмирлаш, МТМ қуриш бўйича келган мурожаатлар депутатлик назоратига олинди.

Рабочая группа УзЛиДеП изучила проблемы предпринимателей и фермеров
Рабочая группа, состоящая из депутатов Хорезмского областного и местных Кенгашей, провела на местах встречи с предпринимателями, фермерами и населением с целью изучения и решения волнующих их вопросов.
Первое место, которое они посетили, - фермерское хозяйство “Сапо Курёз” в Кушкупырском районе.
- Мы начинали свою деятельность в 2015 году с 7 голов породистого крупного рогатого скота. На сегодняшний день их число достигло 21. Сейчас наши доходы хорошие, за счет поставки населению молока зарабатываем 70-80 млн сумов в год. У нас большие планы на будущее. Так, проводим переговоры по завозу 11 голов породистого крупного рогатого скота из Швейцарии, - рассказал председатель хозяйства Шомурот Курьязов.
Члены рабочей группы ознакомились с деятельностью фермерского хозяйства “Рахимов Ваисжон”.
В хозяйстве, руководимом Шухратом Рахимовым, осуществляется уход за 55 поголовьем крупного рогатого скота. Основная часть их – коровы, которые постоянно дают молоко. Каждая из них приносит до 10 литров молока в день.
- 24 голов скота – породистые. В скором времени из Эстонии будут завезены еще 16 таких домашних животных. Планируем создать современный животноводческий комплекс, а для этого требуются большие площади земель, - говорит фермер.
Члены рабочей группы изучили его обращение и для поиска положительного решения направили соответствующий запрос в районные инстанции.
Взяты такде под особый контроль обращения, касающиеся обеспечения чистой питьевой водой, ремонта школы №37, строительства ДОУ.